2005. december. 02. 13:15 eurohirek.hu Utolsó frissítés: 2005. december. 02. 13:13 Világ

Észtország vezeti az AIDS-listát az EU-ban

Az AIDS világnapja alkalmából Észtország ismertette AIDS-ellenes akciótervét. Van ok a koncentrált cselekvésre, ugyanis északi rokonainknál a legmagasabb a HIV-fertőzöttek aránya az EU-tagállamok közül.

Martin Jashko kormányszóvivő tájékoztatása szerint a kormány akcióterve jelentős erőket mozgósít majd. A cél az, hogy a 100 ezer lakosra jutó 55 HIV-fertőzötti arányszámot 20-ra csökkentsék. Szakértők szerint az 1,4 millió lakosú baltikumi országot csak Afrika előzi meg a fertőzöttség tragikus listáján.

Idén az észt kormány 3,6 millió eurót fordít HIV-prevenciós programokra, s 2009-re az ígéretek szerint ezt az összeget megduplázzák.

Az észt helyzet sokak szerint ijesztő és a HIV fertőzés terjedése kiszabadult a hatóságok ellenőrzése alól. 2005 első tíz hónapjában 569 új HIV-pozitív estetet regisztráltak, illetve 19 embernél diagnosztizáltak AIDS-t. A századfordulón, vagyis mindössze öt éve Észtország majdhogynem HIV-mentes ország volt. A fertőzöttek száma az orosz határváros, Narva drogfüggői körében kezdett el terjedni. Az intravénás drogokat használók és a védekezés nélküli szexuális életet élők körében a fertőzés gyorsan továbbterjedt.

Az új HIV-fertőzöttek 54 százaléka észak-keletről származik, az ott élő orosz kisebbség körében magas a munkanélküliség, sok a szociális probléma. A HIV-pozitívak 60 százaléka 25 év alatti.

ENSZ-adatok szerint jelenleg több mint 40 millió HIV-fertőzött ember él Földünkön, s az idén eddig 3 millióan haltak meg AIDS-ben. Magyarország korábban a legkevésbé érintett területek közé tartozott, de az elmúlt időszakban a HIV-fertőzöttek számának némi növekedését tapasztalták a szakemberek. Az elmúlt 20 évben 1100 HIV-pozitív esetet regisztráltak, tavaly év végéig 472 emberben az AIDS-betegség is kifejlődött, közülük 270-en már nem élnek.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?