2005. április. 15. 15:33 BBC Utolsó frissítés: 2005. április. 15. 15:58 Tech

SMS-ben segítik az AIDS-es betegeket

SMS-ben segítik a dél-afrikai HIV fertőzötteket, a mostantól széles körben hozzáférhető antiretroviális gyógyszerek alkalmazásában való eligazodásban a Cape Town-i Egyetem kezdeményezésének köszönhetően.

Hat millió HIV fertőzött él a dél-afrikai köztársaságban, vagyis a lakosság 15 százaléka érintett. A kormány a kezdeti késlelkedés után mostantól széles körben terjeszti az antiretroviális (a retrovírusok, mint pl. a HIV vírus szaporodását gátló, azokat elpusztító) készítményeket.

Azok, akik a gyógyszerek szedése mellett döntenek, életük végéig folytatják a kezelést, mely akár napi 30 különböző kapszula bevételével is járhat.

A gyógyszereket szedők azonban gyakran megfeledkeznek a tabletták bevételéről, ezzel pedig rontják a kezelés hatásfokát.

A Cape Town-i Egyetem Cell Life néven futó kezdeményezésének a lényege, hogy az egyes területekért felelős tanácsadók rendszeres személyes és mobil kapcsolatban vannak a hozzájuk tartozó területeken élő kezelt betegekkel.

Thembek Shole a Cape Town melletti Gugulethu városában - mely nagyrész vályogházakból és nyomornegyedekből áll - teljesít tanácsadói feladatokat. A kizárólag feketék lakta városban, szélsőséges a nyomor és a szegénység, a munkanélküliség 60 százalék felett van miközben tízből három lakos HIV/AIDS fertőzött.

A Thembekhez hasonló segítők átlagosan 100 beteggel tartanak fenn kapcsolatot és látogatják őket hetente. A látogatás lényege a személyes kapcsolattartás, a beteg hogyanlétéről informálódás, a gyógyszerek mellékhatásaira való odafigyelés és legfőképp a gyógyszer adagolás ellenőrzése, mellyel jelentősen hosszabbítható az immunbetegségben szenvedő élete.

A papír alapú adminisztráció a múlté (Oldaltörés)


Régebben a tanácsadók kézzel jegyezték fel minden beteg adatait a látogatások során, most azonban a speciális mobiltelefonokkal ellátott tanácsadók gyorsabb és jobban használható adatbázist hoznak létre minden betegükről, ezzel is segítve a betegek életének rendszerességének betartását, mely elengedhetetlen életük meghosszabbításához.

Thembek minden betegét arra kéri, mutassák meg kapszulás dobozaikat, ő pedig ellenőrzi megfelelően szedték-e a betegek azokat. „Elsőre tolakodónak hathat, hogy a tanácsadók ilyen szigorúan ellenőrzik a gyógyszerek adagolását, de ennek köszönhetik a fertőzöttek a megmaradást” - vallja Thembek.

Hasonló tanácsadók működnek Afrika szerte, de mobiltelefonos utókövetést Dél-Afrikában valósítottuk meg először, melynek nagy előnye hogy viszonylag olcsó, SMS-enként 9 forint.

Egy-egy beteg meglátogatása és kikérdezése után a tanácsadó egy gombnyomással elküldi a válaszokat a Cell Life központjába, ahol Dirk Diago a kezdeményezés technikai vezetője rögtön fel is dolgozza a beérkezett adatokat.
A rendszer része egy szoftver, mely a beérkezett információkat rögtön berendezi az internet alapú adatbázisba. Dirk Diago szerint „a rendszer legnagyobb előnye, hogy az ügyeletes mindig az épp leginkább segítségre szorulóknak tud segíteni a gyors visszajelzés miatt.”

Elizabeth Seabe a Gugulethu-i 50 AIDS tanácsadó vezetője szerint teljesen megváltozott a munkájuk, hiszen a rendszerhez csatlakozva azonnal látni, ki szorul sürgős segítségre, az orvos pedig időben kiérkezhet. Erre a papír alapú adminisztráció idején nem volt mód és sokan emiatt nem, vagy csak késve jutottak megfelelő ellátáshoz.

Az olyan forrásokban szűkölködő kórházak, mint a gugulethu-i, az ehhez hasonló beruházásokkal képesek enyhíteni az AIDS Afrika-szerte egyre aggasztóbb terjedésének megfékezését.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.