Napi merítés hvg.hu 2010. november. 14. 14:20

Tíz éve hozták az első tényleges életfogytig tartó szabadságvesztést

Boi Gyula bűntörténelmi könyvben is említhető rabja a szegedi Csillag börtönnek. Ő ugyanis az első olyan elítélt, akit - családja kiirtása miatt - tényleges életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítéltek. Ez tíz éve történt, és Boi jó egészségben, békés rabként tölti hétköznapjait a Csillag rácsai mögött - olvasható a Szegedkurir.hu oldalon.

Boi Gyulát több emberen, különös kegyetlenséggel, részben 14. életévét be nem töltött személyek ellen elkövetett emberölés miatt 1999-ben ítélte tényleges életfogytig tartó szabadságvesztésre az ügyben első fokon eljárt Hajdú-Bihar Megyei Bíróság, majd e döntést jóváhagyta 2000 április végén a Legfelsőbb Bíróság is.

A halálig tartó fegyház mint büntetési tétel a rendszerváltozáskor eltörölt halálbüntetést váltotta Magyarországon, és tényleges életfogytiglani szabadságvesztésként (rövidítve: tész) írta be magát a magyar köznyelvbe. A kilencvenes évek elején a mind brutálisabbá váló bűncselekmények hatására hatalmas nyomás nehezedett a törvényhozókra a közvélemény részéről, azt követelve: emeljenek be a büntető törvénykönyvbe egy olyan paragrafust, amely lehetőséget biztosít arra, hogy a legveszedelmesebb bűnözőket örökre elzárják a szabadok társadalmától.

Ez 1993-ban meg is történt, de éveken át csak akkor mondhattak ki ilyen ítéletet a bírák, ha a vádlottat korában már egyszer életfogytiglannal büntették, és szabadulása után ismét életfogytiglannal is sújtható bűncselekményben találták vétkesnek. De ilyen döntés végül is nem született. Ám 1999 márciusában „bekeményített” a jogalkotó. Kíváncsi arra, mit követett el pontosan Boi Gyula? A Szegedkurir.hu oldalon elolvashatja.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.