Kult hvg.hu/MTI 2024. november. 14. 21:20

Annyi pénzt dobtak össze a leégett Notre-Dame újjápítésére, hogy megmaradt közel 57 milliárd forint

A megmaradt összeget állagmegóvásra fordítják majd.

Száznegyvenmillió euró (közel 57 milliárd forint) marad meg a csaknem egymilliárd euró adományból több mint öt évvel a párizsi Notre-Dame-székesegyházban pusztító tűzvész után – közölte párizsi sajtótájékoztatóján a világhírű műemlék állagmegóvását és restaurálást irányító állami intézmény vezetője, Philippe Jost.

A milliárdos mecénásoktól és megszámlálhatatlan kis adományozótól összegyűlt összegből fennmaradó pénzt a 861 éves, gót stílusban épült székesegyház létfontosságú állagmegóvási munkáira fordítják.

Égő Notre-Dame Párizs 2019. április 15-én.
AFP / Hubert Hitier

Philippe Jost azt is megerősítette, hogy a milliárdosok, akik a tűzvész éjszakáján órák alatt jelentős összegeket ígértek a székesegyház újjáépítésére, teljesítették vállalásaikat.

Bernard Arnault, az LVMH luxuscikk-konglomerátum elnök-vezérigazgatója és a L’Oréal alapítójának családja részéről a Bettencourt Schueller Alapítvány például 200-200 millió eurót, Francois Pinault, a Kering alapítója és Patrick Pouyanne, a Total elnök-vezérigazgatója pedig 100-100 millió eurót ajánlott fel.

Mint azt az AP korábban feltárta, a milliárdos adományozók arra vártak, hogy elkészüljenek a konkrét restaurálási tervek, és kiderüljön, hogyan fogják felhasználni a felajánlott összegeket, ezért eleinte visszatartották az átutalásokat, és az elsődleges tisztítási és megerősítési munkákat a kisebb adományokból kellett fedezni.

A múlt héten a tűzvészben megsérült északi harangtorony helyreállított nyolc harangja először szólalt meg 2019 óta.

Emmanuel Macron francia elnök december 7-én a Notre-Dame előtt tart beszédet, másnap pedig részt vesz a katedrálisban a tűzvész óta tartandó első misén is. Ez lesz az újjáépítés alkalmából rendezett, egy hétig tartó vallási ünnepségsorozat nyitánya, amelyre számos államfőt várnak a felújításra adományozó országokból.

December 8-tól a nagyközönség is beléphet a székesegyházba, mégpedig ingyenesen, és ez így is marad.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.