Kult hvg.hu 2024. június. 17. 10:44

Egyre többen fordulnak el tudatosan a hírektől egy kutatás szerint

Egy 47 ország bevonásával készült kutatás szerint sokkal többen döntenek úgy jelenleg, hogy bizonyos időközönként szándékosan elkerülik a híreket, mint 2017-ben.

Egy globális tanulmány szerint egyre többen fordulnak el a hírektől, mert azokat lehangolónak, könyörtelennek és unalmasnak tartják. Az Oxfordi Egyetem Reuters Intézetének jelentése szerint világszerte 10-ből csaknem négy ember (39 százalék) mondta azt, hogy néha vagy gyakran aktívan kerüli a híreket, míg 2017-ben ez az arány 29 százalék volt. A riport szerzői úgy vélik, hogy az ukrajnai és közel-keleti háborúk hozzájárulhattak ahhoz, hogy az emberek úgy érezzék, nem akarnak híreket látni, olvasni, hallani.

A BBC a kutatásra hivatkozva azt írja, hogy a hírelkerülés mint jelenség rekordmagas szinten van. A 47 ország bevonásával és 94 ezer 943 ember megkérdezésével végzett felmérésből az látszik, hogy választásokkor valamelyest megugrik a hírfogyasztási kedv, olyankor értelemszerűen az emberek intenzívebben érdeklődnek a közügyek iránt, de összességében mégis egy lefelé mutató trend figyelhető meg. 2017-ben a megkérdezettek 63 százaléka mondta azt, hogy nagyon érdeklik őket a hírek, ma ez az arány csak 46 százalék. Az Egyesült Királyságban a 2015-ös adatokhoz képest megfeleződött azoknak a száma, akik rendszeresen követik a híreket.

Nic Newman, a kutatás vezetője szerint, a pandémia és a háborúk miatt természetes reakció az emberek részéről, hogy valamelyest elfordulnak a hírektől. Teszik ezt a mentális egészségük megóvása érdekében, és azért, hogy nyugodta(bba)n tudják folytatni az életüket. Newman szerint a hírkerüléshez az is hozzájárulhat, hogy az emberek azt érzik, nincs ráhatásuk a világban zajló eseményekre, esetleg összezavarják őket a hírek, vagy belefáradnak a politika követésébe. A riport szerint inkább a nők és a fiatalok érzik azt, hogy kimerültté teszi őket a hírek rendszeres fogyasztása.

Mindeközben a hírekbe vetett bizalom, a korábbi mérésekhez képest, továbbra is stabilan 40 százalékon áll, bár a koronavírus-járvány csúcspontján állítólag valamivel megbízhatóbbnak találták a híreket az emberek a mostaninál.