Kult hvg.hu 2023. október. 19. 11:55

Két magyar film is kapott Európai Filmdíj-jelölést

A Műanyag égbolt a legjobb animációs film, a Cannes-ban is díjazott 27 pedig a legjobb rövidfilm kategóriában versenyez.

Az év legjobb animációs film díjára jelölte az Európai Filmakadémia Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta filmjét, a Műanyag égboltot, Buda Anna Flóra 27 című rövidfilmje, amit Cannes-ban Arany Pálmával jutalmaztak, a legjobb rövidfilm kategóriában versenyez.

A Műanyag égbolt 2123-ban játszódik, egy olyan jövőben, ahol a Föld növény- és állatvilágának teljes pusztulása után a tudósok egy hihetetlenül tápláló, az emberi testbe ültetett növényt kísérleteznek ki. Ebben a kegyetlen világban, ahol a túlélésnek súlyos ára van, egy férfi minden szabályt áthág, hogy megmentse a felesége életét. A film különlegessége, hogy az alkotók a rotoszkóp technika segítségével forgatták a jeleneteket, azaz kockáról kockára rajzolták át a film szereplőit, Szamosi Zsófiát, Keresztes Tamást, Hegedűs D. Gézát, Schell Juditot, Znamenák Istvánt, Nagy Zsoltot, Patkós Mártont és Olasz Renátót.

Igazi varázslat ez a film a világvége utáni Budapestről

Aki szereti a filmeket, annak látnia kell a Műanyag égboltot: olyan élmény, amilyet eddig nem sokat láthattunk, és élvezet lenne akár még lenémítva is nézni. A remekül kitalált történet szinte már csak hab a tortán.

A Nemzeti Filmintézet közleménye szerint az Európai Filmdíjak mintegy négy évtizedes történetében most először jelöltek magyar alkotást az animációs mozifilm kategóriában. Az NFI támogatása mellett a Szlovák Audiovizuális Alap, majd az Európa Tanács filmalapja, az Eurimages támogatását is megkapta és magyar-szlovák koprodukcióban készült el. Producere Fülöp József, Sipos Orsolya (SALTO Film) és Juraj Krasnohorsky (Artichoke), társproducere Petrányi Viktória (Proton Cinema) és a RTVS – Radio and Television Slovakia. A film világszerte szerepelt fesztiválokon, legutóbb a legjobb film Ezüst Méliès-díját hozta el Strasbourgból.

Buda Flóra Anna animációs kisfilmje, amely elnyerte a legfontosabb, cannes-i filmfesztiválon a kategóriája legnagyobb díját, az Arany Pálmát, mindössze tíz perc, de annyi minden belefért, hogy több nagyjátékfilmet is el tudnának vinni a hátán a témái – írtuk róla kritikánkban. A film több rétegben is működik, mert amennyire fontos része a rettentő sokaknak ismerős egzisztenciális krízis, annyira hangsúlyos benne a szexualitás megélése is, pontosabban inkább a meg nem élése, mert a 27 a hiányok filmje. "Dolgok, amik nélkül nagyon szar 27 évesnek lenni" – ez is lehetne akár a kisfilm címe.

A magyar-francia koprodukcióban készült film kapcsán nem elhanyagolható körülmény, hogy az NFI többször is visszadobta a rendező pályázatát, és még a cannes-i szerepléséről sem adtak hírt (habár ez volt az egyetlen magyar versenyfilm idén), majd a díj hírére nyilvánosan gratuláltak neki. A 27 producerei Emmanuel-Alain Raynal és Pierre Baussaron, valamint Osváth Gábor és Lukács Péter Benjámin voltak, utóbbi a film hangmérnöke is. A zenét Mákó Mári és Mákó Rozi szerezte. A filmet a francia Miyu a magyar Boddah céggel közösen gyártotta.

Buda Flóra Annával készült interjúink itt és itt olvashatók, kritikánk pedig itt:

Ha pont „aközben" nyitnak rád - Tényleg zseniális a cannes-i filmfesztivál nagydíjas magyar filmje

Ritka az ilyen gyors reagálás, de Buda Flóra Anna a napokban Arany Pálmával kitüntetett, 27 című kisfilmjét máris meg lehet nézni Budapesten. És nagyon megéri.

Habár jelölést még nem kapott, de a shortlistre felkerült Reisz Gábor Magyarázat mindenre című filmje. A jelölteket összesen 40 film közül választják majd ki, és november 7-én hirdetik ki, kik kerültek be a végső mezőnybe.

 

„Jó, hát akkor továbbra is itt fogunk élni!" - Végigröhögjük, de rohadt szomorú film a Magyarázat mindenre

Cseppet sem görbe tükröt tart elénk Reisz Gábor új filmje, amely úgy mutatja be a reménytelennek tűnő közállapotainkat, az egymás mellett elbeszélés normalitását, a két agymosottnak tűnő táborra szakadt országot, hogy közben időnként hangosan nevetünk a szintén nagyon ismerős családi párbeszédeken, és hétköznapi helyzeteken.

Az Európai Filmdíjakat december 9-én Berlinben 36. alkalommal adják át, a díjakról 4600 filmakadémia tag szavazata dönt összesen 24 kategóriában.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.