Az idei Margó-díjra összesen 34 nevezés érkezett, ezekből választotta ki a zsűri Visky Kitelepítés című regényét.
Kitelepítés című regényével Visky András nyerte el idén a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat (igaz, a szerző évtizedek óta elismert író, csak ez az első regénye), amelyet a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár megnyitóján adtak át, immár kilencedik alkalommal.
A 2015-ben indított kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet az első prózakötetes szerzőkre, és ezen keresztül is népszerűsítse a hazai kortárs irodalmat. Az elmúlt nyolc évben Totth Benedek, Milbacher Róbert, Szöllősi Mátyás, Mécs Anna, Fehér Boldizsár, Harag Anita, Halász Rita, tavaly pedig Vonnák Diána kapta meg az elismerést.
A legjobbnak 2023-ban Visky Andrást választotta a Fiatal Írók Szövetsége, a Szépírók Társasága és a Margó Irodalmi Fesztivál képviselőiből álló szakmai zsűri. Visky András drámaíró, költő, dramaturg, egyetemi tanár. A Jelenkor Kiadónál 2022-ben megjelent Kitelepítés című regényében szereplő kisfiút kétévesen édesanyjával és hét testvérével egy lágerbe telepítik, a református lelkész apát bebörtönzik, az ő történetüket követheti végig az olvasó.
A Kitelepítés az elmúlt évtized egyik legszebb és legfontosabb regénye, ami mögött jelentős drámaiírói és költői életmű áll. Visky András megtalálta a nyelvet ahhoz, hogy elbeszélje a nehezen elbeszélhetőt, családregényében a hit, a szeretetet és a szabadság segíti a borzalmak túlélését
– mondta Valuska László, a Margó Irodalmi Fesztivál igazgatója. A döntőbe Bánhidi Lilla Sorsod Borsod című krimije, valamint K. Varga Bence Repedések könyve című novelláskötete került.
Visky Andrással interjúztunk is a könyve kapcsán:
Visky András: Isten nem sértődékeny és van humorérzéke
Kétéves volt, amikor apját elvitték, őt pedig anyjával és testvéreivel a román Gulagra száműzték az 50-es években. Visky András 17 évig írta a családjának történetén alapuló Kitelepítés című regényt. Lehet-e Istennel viccelni? Hogy erősíti fel a fogság az emberek szabadságélményét? Miért békétlenebb ország Magyarország, mint Románia? Interjú.
A nyertes a díjjal nemcsak egymillió forintot, hanem egyedülálló mértékű kereskedelmi és médiatámogatást, valamint próbafordítást is kap. A Margó-díj kiemelt támogatója, a Bookline idén is 15 millió forinttal járul hozzá a díjazott könyv népszerűsítéséhez, a könyvesmagazin.hu pedig egyenként 200 ezer forint értékű tárcasorozat lehetőségét ajánlotta fel a győztesnek és a két döntősnek. Visky Andrást a következő évben egy önálló esten is láthatja a közönség a Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál keretében.
A 2023-as Margó-díjra összesen 34 nevezés érkezett, a legjobb tíz könyvet a Könyves Magazin szerkesztőiből álló szakmai előzsűri választotta ki:
● Aradi Péter: A csend, amire vágytál (Kalligram)
● Bánhidi Lilla: Sorsod Borsod (Prae Kiadó)
● Gaál-Nyeste Katalin: Bőr - A testünk nem alku tárgya (Parnasszus)
● Gleb Anitta: Pálok (Szépirodalmi Figyelő Alapítvány)
● Iglódi Csaba: Dreher-szimfónia (Athenaeum)
● K. Varga Bence: Repedések könyve (Fiatal Írók Szövetsége)
● Kecöli K. Gergő: Könnyű álmok utcája (Kalligram)
● Szűcs Ádám: A játék neve: Budapest (Lampion Könyvek)
● Török Ábel: A gonosz erdő meséi (Animus)
● Visky András: Kitelepítés (Jelenkor)
Idén először adták át az Erste támogatásának köszönhetően a Margó x Erste #higgymagadban különdíjat. A legjobb tízből az Erste választotta ki azt a szerzőt, akinek története leginkább megtestesíti a #higgymagadban faktort. A különdíj történetének első győztese Szűcs Ádám A játék neve: Budapest című regényével.
A Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár egészen október 15. vasárnap estig magyar és külföldi könyvbemutatókkal, dedikálási lehetőséggel, és különleges zenei-irodalmi produkciókkal várja az érdeklődőket a Millenárison, a Nemzeti Táncszínházban.