Kult hvg.hu 2023. július. 13. 15:57

Nyílt levélben kérik a zeneszerzők Csák Jánost, hogy gondolja át a Zeneakadémia rektori pályázatát

Az aláírók szerint az intézménynek éppen a sokszínűség az erőssége, így érthetetlen, hogy a pályázat miért csak a klasszikus előadóművészekre vonatkozik.

Nyílt levelet küldtek Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszternek zeneszerzők, zenetörténészek és egyetemi oktatók a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektori posztjára kiírt pályázat miatt, írja a Papageno.

A lap változtatás nélkül közölte a levelet (valamint a közel 50 aláíró nevét), amelyben azt írják: a Zeneakadémia egyetlen olyan zenei felsőoktatási intézménye Magyarországnak, amelynek a képzési palettáján megtalálható az összes szimfonikus zenekari hangszer előadóinak, ének, zeneszerzés, zeneelmélet, zenetudomány, karvezető és karmester hallgatóknak, zenepedagógia, jazz és népzene szakembereinek, művészeinek képzése. A Liszt Ferenc által 147 éve alapított, világszerte ismert és megbecsült intézmény pótolhatatlan kincse a magyar kultúrának.

Értetlenül állunk azelőtt, hogy a napokban megjelent, a Zeneakadémia rektori pozíciójára kiírt álláspályázat kizárólag klasszikus előadóművészekre szűkíti a lehetséges pályázók körét. Zeneakadémiánk erőssége az a sokszínűség, amit a világ elismer és egyben a magyar általános zenekultúra letéteményese.

Hozzáteszik: habár a pályázat kiírása már megtörtént, mégis arra kérik a minisztert, hogy „fontolja meg szempontjainkat a pályázatok mérlegelése során".

Nemrég mi is megírtuk, hogy a Zeneakadémia július elején kiírt rektori pályázata annyira diszkriminatív, hogy az egyetem szenátusa Csák Jánosnak címzett levélben tiltakozott (akárcsak a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia vezetősége, támogatva a szenátus állásfoglalását).

Az intézmény élére azért keresnek új embert, mert a jelenlegi rektor, Vigh Andrea hárfaművész, tanszékvezető egyetemi tanár mandátuma ősszel lejár, és nem is vállalhat újabb ciklust. A modellváltásnak eddig sikeresen ellenálló egyetem vezetése a pályázati kiírás tervezetét tavasszal véleményezhette, de a javaslataikat nem fogadták el. Így alakult ki az a helyzet, hogy bár a Zeneakadémián zeneszerzést, zenetudományt és zenepedagógiát is oktatnak, az új rektor a kiírás szerint csak előadóművész lehet. A kiírás annyira szűk, hogy a korábbi nagy rektorok közül többen nem is tudnának megfelelni a feltételeknek.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium részéről eddig nem érkezett reakció a tiltakozásokra. Több mint egy hete, július 4-én adtak ki egy közleményt, miszerint az augusztus 10-i határidővel kiírt rektori pályázat „célja, hogy olyan nemzetközi gyakorlattal és tapasztalattal rendelkező rektora legyen az Intézménynek, aki a 2016-ban még a nemzetközi előadó-művészeti rangsorok előkelő helyén szereplő egyetemet visszaemeli és tovább erősíti a magyar zenei hagyományokat megillető helyre. Ezért is fontos, hogy a pályázat szerint az új rektor nemzetközi klasszikus zenei verseny értékelői tapasztalatai mellett, rendelkezzen nemzetközi klasszikus versenyeken szerzett díjjal és klasszikus zenei intézmények menedzsmentjében szerzett jártassággal, valamint nemzetközileg kiemelkedő és elismert előadóművészi és oktatói tapasztalattal. Az egyetem szenátusa – a vonatkozó törvényi kereteknek megfelelően – a rektorválasztás folyamatában általuk választott jelölteket rangsorolás szerint terjeszti fel a fenntartó minisztérium felé."

Fekete Gyula rektorhelyettes a hvg360-nak adott interjújában elmondta: a kiíró vagy nem ismeri a Zeneakadémia komplex intézményét, vagy eleve valakire vagy valakikre akarta szabni a pályázatot. (Nyílt titok, hogy a minisztérium Keller Andrásra vagy Kelemen Barnabásra gondolt, akiknek a kedvéért törvényt is módosítottak.) Hozzátette: a rektori munka főleg adminisztratív jellegű, azoknak a művészeknek, akik pályájuk csúcsán vannak, nem tenne jót, ha a rektori irodában töltenék az idejüket a pódium helyett, és az egyetemnek sem, ha a rektor nem szervezné a napi működést.

A mi jelöltünk Kutnyánszky Csaba, a doktori iskola vezetője, oktatási rektorhelyettes, aki jól ismeri az egyetemi világot és az intézmény működését. Integratív személyiség, aki képes összefésülni ennek a bonyolult intézménynek a különféle területeit és összefogni a művésztanárokat. A hazai és a nemzetközi kóruséletben ismert személyiség, s noha a kiíró szeme előtt bizonyára egy híres sztár művészi teljesítménye lebegett, nem hiszem, hogy bárki venné magának a bátorságot, hogy lebecsülje a magyar zenekultúra egyik alapját, a kórusművészetet

– fogalmazott.

 

"Bennünket Liszt Ferenc szelleme véd" - a Zeneakadémia másodszor is mer nemet mondani a kormánynak

A Zeneakadémia ellenállt a magánosításnak, most pedig nem engedi, hogy a minisztérium a saját jelöltjét erőltesse rá egy diszkriminatív rektori pályázattal. Fekete Gyula rektorhelyettest kérdeztük.

Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.