Kult hvg.hu 2023. május. 18. 16:20

Masnis kiskutyát fedeztek fel Picasso egy korai festményén

Hála a modern technológiának, most előbukkant a kép rétegei alól.

Eddig nem látott kutyaalakot fedeztek fel Pablo Picasso egyik korai festményén, több mint 120 évvel annak elkészülte után, írja a Guardian.  Azért csak most, mert az állatot festékrétegek takarták a Le Moulin de la Galette című képen, amit a spanyol művész mindössze 19 évesen, 1900-ban fejezett be. A nyakában piros masnit viselő, barna bundás kutya akkor vált láthatóvá, amikor a szakértők modern képalkotó technológiával vizsgálták az alkotást. A festmény a New York-i Guggenheim Múzeumban látható egy kiállításon, amely Picasso párizsi éveit mutatja be.

Julie Barten, a múzeum vezető restaurátora azt mondta: mindig is volt egy olyan érzése, hogy a rétegek alatt lehet még valami. Picassónak ismert gyakorlata volt, hogy sokszor megfestette a kompozíciók egyes részleteit, majd később eltüntette vagy átalakította azokat.

A szakember rámutatott, hogy a kutyát szabad szemmel is lehet látni, ha elég közelről nézzük, a vörös festék ugyanis egyes részeken átüt, és ha elég alaposan megvizsgáljuk, az állat szemét és fülét is kivehetjük, a fej kontúrja látható maradt. Megan Fontanella, az intézmény kurátora még mindig meglepőnek tartja a felfedezést, és szerinte csak találgatni lehet, hogy Picasso miért rejtette el a kutyát.

Az elmúlt években a kutatók egyébként több rejtett festményt is felfedeztek Picasso műveinek rétegei alatt, amik jellemzően a kék korszakából valók, 1900 és 1904 között keletkeztek. Így például női aktot Az öreg gitáros portréja és A vak ember étele alatt, vagy egy egész tájképet A guggoló koldus alatt.

Még több Kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.