Kult hvg.hu 2022. december. 18. 14:00

Fülke – kulturális évzáró: A NER-ben a művészet is ellenség, ha szabad

Új arcok, régi visszatérők, botrányok, és egy rendszer, amely átszövi a kultúrát – valahogy így lehetett összefoglalni 2022-t, már ha a zene, a film, a színház és a képzőművészet egy évét akarjuk összegezni.

2023-ra fordulva újabb olyan évet zárunk, amely több oldalt fog elfoglalni a történelemkönyvben – a választástól a háborún át a válságig szinte egymást érték a mindennapokat alapjaiban meghatározó események.

Bőven van tehát miről beszélgetni, ha az a kérdés, mi történt 2022-ben – és pontosan ezt fogjuk tenni. Közéleti podcastunkban, a Fülkében év végéig több, tematikus epizódban járjuk körbe az év legfontosabb eseményeit; felidézünk mindent, amit már rég elfelejtettünk, és persze megnézzük, vajon jövőre ugyanúgy folytatódik-e minden, mint azt az elmúlt három évben megszokhattuk. Ebben pedig segítségünkre lesznek országszerte ismert, szakértő vendégeink a HVG szerkesztőségén innen és túl egyaránt.

Első évértékelőnkben a kultúráé a főszerep: Németh Róbert és Kovács Bálint, a HVG munkatársai a zene, illetve a film- és színművészet, Nagy Gergely, a HVG művészeti kiadványának, A Műnek főszerkesztője pedig a képzőművészet világának legfontosabb 2022-es eseményeiről mesélt Nagy Iván László műsorában.

Így telt tehát az elmúlt év a kultúrában: Beton Hofitól és a Carson Comától kezdve a Besúgón és a Larry-n át egészen az Off Biennaléig. De szóba kerül az is: vajon lehet-e fesztiválozni 40 felett, milyen kollektív emlékezeti hiányosságokat próbál bepótolni a magyar filmipar, hogyan lepi el a giccs a köztereinket – és mindez hogyan függ össze a rendszerrel, amelyben élünk.

Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.