Kult hvg.hu 2022. július. 08. 11:29

Nem csak az Átrium problémája: harmincnál is több színházat lehetetleníthet el a kormány

Már harmincegy független színházi műhely jelentette ki: ahogy az Átrium, úgy az ő működésük is veszélyben van az állami támogatások elmaradása miatt.

„Az Átriumhoz hasonlóan több, nyilvántartásba vett, közhasznú jogállású előadó-művészeti szervezet sem kapott még idén egyetlen forint támogatást. Mivel 2022. június végéig a más pályázaton esetleg elnyert állami támogatás sem érkezett meg a számlájukra, mára e színházak működése ellehetetlenült” – közölte a Facebookon egyszerre több tucat független magyar színházi társulat.

A színházak közleménye szerint a közös akcióval egy rendszerszintű problémára kívánják felhívni a figyelmet, amely miatt

az egyébként is törékeny struktúrával rendelkező független csapatok egy pillanat alatt a szakadék szélére sodródhatnak vagy már sodródtak is.

A #fuggetlenekegyutt akcióhoz 31 szervezet csatlakozott eddig, akik "akár érintettek a jelen ügyben, akár épp nem, a pályáztatási rendszer átláthatatlansága és kiszámíthatatlansága miatt pontosan tudják, hogy bármelyikük bármelyik pillanatban hasonló helyzetbe kerülhet, amíg az említett rendszerszintű problémára nem lesz megoldás".

Ahogy arról beszámoltunk, noha a korábbi tao-támogatásokat felváltó, többlettámogatási pályázatokra – vagy inkább kérelmekre – épülő rendszerben elvileg 37 milliárd forinttal kellett volna gazdálkodni, Fekete Péter korábbi kulturális államtitkár 12 milliárd forint keretösszeg kiosztása után közölte: nincs több forrás, de hátha még talál majd az utóda. Így rengeteg, novemberben beadott pályázatot el sem bíráltak, nyolc hónap után még csak egy elutasítást sem kaptak az érintett társulatok, és persze támogatást sem. Az összegből jutott ugyanakkor több focicsapatnak és olyan szervezeteknek, amelyek a törvény szerint nem is lehetnének jogosultak a támogatásra. Az ügy miatt a Fővárosi Önkormányzat közölte: 150 millió forintos segélycsomagot hoznak létre, és hangsúlyozták, hogy az érintett társulatok megmentése a kormány feladata és felelőssége.

Focicsapatok is kaptak abból a támogatásból, amiből az Átriumnak és Pintér Bélának nem jutott

Olyanok is kaptak támogatást, akiknek nem is lett volna szabad, ráadásul a gazdasági versenyt is sérti, hogy a minisztérium egyes pályázatokat egyszerűen nem bírált el – véli a Független Előadó-művészeti Szövetség.

A nyilatkozatot a következő társulatok írták eddig alá:

  1. Andaxínház Alkotócsoport
  2. Cilinder Művészeti Műhely
  3. ESZME
  4. FAQ Színház
  5. Füge Produkció
  6. Gólem Színház
  7. Hodworks
  8. Homo Ludens Project
  9. Katlan Csoport
  10. Káva Kulturális Műhely
  11. Kerekasztal Színházi Nevelési Központ
  12. KV Társulat
  13. Láthatáron Csoport
  14. MASZK Egyesület, Szeged
  15. MáSzínház
  16. Manna Produkció
  17. Mozsár Műhely (bezárt)
  18. MU Színház
  19. Nézőművészeti Kft.
  20. Pintér Béla és Társulata
  21. Proton Színház
  22. RÉV Színház
  23. SÍN Művészeti Központ
  24. Stereo Akt
  25. SzínMűHely Alapítvány
  26. TÁP Színház
  27. Terminál Workhouse
  28. UNIMA - Nemzetközi Bábművész Szövetség Magyar Központja
  29. Veres 1 Színház
  30. Willany Leó
  31. Y csoport
  32. Zichy Szín-Műhely

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel