Kult hvg.hu 2022. július. 05. 11:40

Mentőcsomagot dolgoz ki a főváros az Átrium, a Centrál és Pintér Béláék kisegítésére

A főváros beszáll pénzzel, de magánadományokat is várnak.

A Fővárosi Önkormányzat 30 millió forintos gyorssegélyének első részlete, 15 millió forint megérkezett az Átrium színházhoz – közölte Bősz Anett humán területekért felelős főpolgármester-helyettes a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában. A további támogatásokról az ügyben az érintettekkel keddre tervezett egyeztetés után döntenek – tette hozzá.

Az Átrium azért került nehéz helyzetbe, a bezárás szélére, mert idén még semmilyen állami támogatáshoz nem jutott hozzá.

A politikus arról is beszélt: keresik a megoldást arra, hogy ne csak az Átrium, hanem a Centrál Színház és Pintér Béla társulata is segítséghez jusson. A mentőcsomagnak „alapvetően kettő lába lesz, lesz fővárosi forrása, illetve egy felhívás a magánadományok gyűjtésére. Abban bízunk, hogy elsősorban a legeslegjobb módúak, akik a mi politikai oldalunkkal éreznek együtt”, segíteni fognak – magyarázta.

Bősz szerint az, hogy a kormányzat támogatásokat von el a fővárostól, egy játszma része. „Pontosan ismeri Budapest vezetését az ország vezetése, és tudja, hogy ha ellehetetlenít bizonyos, akár független, akár fővárosi intézményeket, akkor a főváros akár erőn fölül is kész teljesíteni annak érdekében, hogy meg tudja őket menteni. Nem csak a színházi élet különböző intézményeit, de ugyanígy a szociális intézményeket, az idősellátás intézményeit.”

A politikus szerint az Átrium elkezdte rábírni a társadalmat arra, hogy egy kicsit vállaljanak felelősséget a számukra fontos intézményekért. A fővárosnál abban bíznak, hogy ha ők is mellé teszik a maguk támogatását, meg tudják mutatni, hogy „együtt, közösen értékeket menthetünk”.

Az Átrium hétfő este arról számolt be, hogy június 27. és július 4. között összesen 25 778 248 forint érkezett hozzájuk felajánlásként magánszemélyektől és cégektől. „A lényeg: tudjuk, hogy ezt nem nektek kellene kifizetnetek. Azért fizettek adót, hogy az állam azokat a közszolgáltatásokat biztosítsa a számotokra, amelyet igényeltek. Közhasznú, nonprofit cégként közfeladatot látunk el. Csakhogy az állam nem végzi el a feladatát, és ennek a közfeladatnak az ellátását nem díjazza megfelelően, mert nem felel meg az ízlésének. Ez a hiba a mátrixban, és ez vált rendszerré Magyarországon, mert ezekbe a döntésekbe sok millió ember belenyugodott. Most, a mai napon 1388-an vagytok, akik nem nyugodtak bele abba, hogy elveszik tőlük, ami nekik érzésük szerint jár, és hajlandóak voltak tenni és áldozatot hozni érte” – írták.

A főváros 15 millió forintjáról azt közölték, hogy azt már jóval korábban, előadásjátszás támogatására kérelmezték. „Ez is segítség, sajnos nem megoldás semmire, hiszen már régen elköltöttük ezt a pénzt (most végre ki is tudjuk fizetni), de a transzparencia elve alapján erről is beszámolunk. Ezzel együtt 40.778.248 forint a beérkezett összeg. A tőletek beérkezett pénzből munkatársaink bérének kifizetését fedezzük, a fővárosi pénzből pedig a kifizetetlen számlák egy részét tudjuk teljesíteni” – olvasható a bejegyzésben.

Lapunknak az Átrium produkciós menedzsere, Zsedényi Balázs korábban azt mondta, hogy az év végéig nagyságrendileg 200 millió forintra van szükségük a fennmaradáshoz, a működéshez.

„Ennek nem szabadna megtörténnie, ez rombolás" - Tényleg bezár az Átrium?

„Nem lehet szavakkal kifejezni, amit most érzünk" - írta csütörtök este a budapesti Átrium színház abban a posztban, amelyben közölték: két hét múlva kénytelenek bezárni, és végleg leereszteni a függönyt. Megmentheti-e a színházat a közönség, van-e politikai szándék a háttérben, és miért jutott ide az Átrium? Erről kérdeztük a színház produkciós menedzserét.