Kult hvg.hu 2022. április. 26. 12:55

Vidnyánszky fesztiválján szidta az amerikai szólásszabadság helyzetét, Schilling nem hagyta annyiban

A sokszoros díjnyertes, erdélyi magyar rendező, Tompa Gábor az Indexnek adott interjút, amelyben Schilling Árpád szerint „sok furcsaság hangzik el”.

A szólásszabadság vagy a kifejezés szabadsága azonban már rég nem létezik, az Egyesült Államokban nem mondhatja el valaki a véleményét a véleménydiktatúrával szemben

– mondta az Indexnek adott interjújában a talán legismertebb és legelismertebb erdélyi magyar rendező, Tompa Gábor, aki 32 éve a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgató-főrendezője.

Tompa szerint „a liberalizmus eszméjét a progresszívnek mondott liberálisok járatták és járatják le”. Példaként azt hozta fel, hogy állítása szerint Amerikában, ahol vendégelőadóként kurzust tart az egyik egyetemen, „az egyik diákomnak nem engedélyezték, hogy A szecsuáni jólélek című darabot rendezze vizsgaelőadásként, mivel azt mondták, hogy sértő kínai szereplőket fehér színészekkel játszatni. Ez a kötelező ideológia, ami eluralkodott az egyetemeken, abszurd és vállalhatatlan. (…)

Ugyanilyen ideológiákkal kezdődött a bolsevizmus, a maoizmus, a Ceaușescu-rendszer, a nácizmus is

– jelentette ki.

Tompa az Ukrajna elleni háborúról azt mondta, „a legjózanabb felfogás az, hogy az elesetteken, a rászorulókon segíteni kell, de a háborúból ki kell maradni”.

Schilling Árpád szintén sokszoros díjnyertes színházi rendező Facebook-posztban reagált az interjúra, mondván, abban „sok furcsaság hangzik el”. Tompa szólásszabadságról alkotott gondolataihoz azt fűzte hozzá:

„Adva van egy fesztivál, amit MITEM-nek hívnak, és amely alkalmából Tompa Gábor Budapesten tartózkodik. Ennek a fesztiválnak az igazgatója Vidnyánszky Attila, aki politikai támogatással, az érintettek véleményét figyelmen kívül hagyva darálta le a Színház- és Filmművészeti Egyetem autonómiáját, szenátusát, sőt néhány konkrét személyt is pl. Székely Gábort, Zsámbéki Gábort vagy Ascher Tamást, akiket Tompa Gábor személyesen is ismerhet a múltból. Vidnyánszky ugyanilyen hatékonysággal húzta ki a szőnyeget a független szcéna alól úgy, hogy soha senkivel nem egyeztetett, semmilyen ellenvéleményt nem hallgatott meg. (…) Mindez abban az országban történik, ahol a tájékoztatás, a véleményszabadság központját a Közmédiát egyszerűen megszállta a kormányzó párt.

Na, ebben az országban, és ezen a fesztiválon Tompa Gábor szerint a legártalmasabbak az amerikai liberálisok. Ennél röhejesebb álszentséget már régen olvastam.

Schilling kommentálta azt is, amit Tompa a háborúról és a békéről mondott. „Csupa jó ember, akik élnek-halnak a békéért, és ezért akkurátusan tekintenek el attól, hogy mellettük mennyi mindenkit taposnak el csak azért, hogy ők helyhez juthassanak” – mondta. Hozzáfűzte: „A békéhez elsősorban az vezetne el, ha azok, akik minden hatalmat megszereztek maguknak, bocsánatot kérnének mindazért a sérelemért, amit másoknak okoztak. A hatalmaskodó hatalmasoknak kellene a belátást gyakorolniuk. Ha a legyőzött, megalázott, jogaitól megfosztott kér bocsánatot, azt megalkuvásnak hívják, nem megbékélésnek. Mindig az erősebbnek kell gyengébbnek látszani. Ez az, amit sem Tompa Gábor, sem Vidnyánszky nem ért, mert nem áll érdekükben.”

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.