Kult MTI 2021. december. 18. 09:59

Budapesten mutatja be új lemezét az elektroakusztikus zene izlandi sztárja

Egy sikeres 2018-as koncertet követően jövőre ismét koncertet ad Budapesten Ólafur Arnalds, aki a Müpában tartja új lemezének európai bemutatóját.

Visszatér a Müpa színpadára Ólafur Arnalds: az izlandi elektroakusztikus előadó sikeres 2018-as budapesti koncertjét követően jövőre, 2022. június 26-án ad koncertet a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. A zenész világkörüli turnéjának európai szakaszát is innen indítja, amelyben tavaly megjelent Some Kind of Peace című albumát mutatja majd be.

Bár a 35 éves Arnalds gyerekkora óta foglalkozik komolyzenével, tizenévesen még hardcore rockzenekarok dobosaként szerzett magának hírnevet szülőhazájában. Húszéves korában megjelent első albuma azonban már eltávolodott a keményebb műfajoktól: a mára a névjegyévé vált "neoklasszikus" stílusvilágban az akusztikus hangszerelést elektronikus loopokkal és ambientes elemekkel ötvözte.

Egyedülálló zenei világa nagy sikert aratott az európai kritikusok körében. A széleskörű népszerűséget az hozta meg számára, amikor a világhírű izlandi posztrock együttese, a Sigur Rós kérte fel közreműködőnek európai turnéjára.

Írt filmzenét (a Broadchurch című népszerű krimisorozatét, valamint a Defending Jacob-széria főcímdalát), és baletthez is komponált (2009-ben a brit koreográfus, Wayne McGregor Dyad 1909 című darabjához). Legismertebb kollaborációja jó barátjával, Nils Frahmmal jött létre: több közös projekten dolgoztak, együtt Budapesten is felléptek.

Az együttműködések legutóbbi, Some Kind of Peace című albumán is kiemelt szerepet kapnak. Játszik az anyagon a brit dj-producer, Bonobo, a Josín művésznéven alkotó német énekes-dalszerző, Arabella Rauch, és a szintén izlandi énekesnő, JFDR, vagyis Jófrídur Ákadóttir is hallható egy-egy dalban. 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.