Kapolcson megdőlt a látogatottsági rekord, tízezren keresték fel nap mint nap a fesztivált. A legtöbb embernek ez volt az első fesztiválja 2019-óta.
A bezártság után felszabaduló látogatók teljesen megtöltötték az udvarokat a 30. Művészetek Völgye helyszínein. Az érdeklődés olyan nagy volt, hogy az információs pultoknál dolgozók szerint sosem volt még ekkora nyüzsgés a fesztiválon. Ez meglátszott a hosszú sorokon is, amelyeket a színházi darabokra jegyet vásárló embereknek kellett végigállniuk.
Még egy lánykérés is volt az egyik punkzenekar koncertje alatt, miközben a nézőtéren egymáson ugráltak az emberek. Közben József Attila, Ady és Pilinszky sorai is megelevenedtek a házak udvarain.
Nemcsak a látogatókon, hanem a zenészeken is érződött a felszabadult hangulat. A már befutott együttesek mellett a frissen alakult zenekarok is lehetőséget kaptak a Völgyben: a Kalvis alatt volt például a legtöbb látogató a Muflon Jazz udvarban, pedig ez volt fennállásuk 5. koncertje.
Bármennyire nagy volt is a felszabadultság, a járvány hatását is lehetett érezni: sok vendéglátós tönkrement az elmúlt időszakban, és a kézművesek közül is voltak, akik nem tudták kifizetni a helypénzeket és a pultjuk feltöltéséhez szükséges alapanyagárakat.
A járvány miatt a három helyszínen a szokottnál szétszórtabban voltak az árusok, hogy ne alakuljon ki torlódás. A 190 kézműves helyett idén csak 170 volt a fesztiválon, de ennél jóval nagyobb számban cserélődtek. A lemorzsolódás miatt a szervezők igyekeztek sok új embert keresni, hogy ne üresedjenek ki az udvarok.
A járvány időszakában komolyan küzdöttek az életben maradásért a kézművesek, mivel szakmájukból adódóan a pénzük legtöbbször a termékeikben állt. Egy réz ékszereket készítő árus például így jellemezte az időszakot: „Lementem a műhelybe, és próbáltam fejlődni. Az volt a cél, hogy ne adjam fel, amit csinálok, bár havi nulla pénzekből éltünk.”
Mindegyik árus elkezdett más területeken is dolgozni, hogy legalább a létminimumhoz megkeresse a pénzt. Volt, aki elment építkezni, mások visszatértek az eredeti munkájukhoz, de emellett mindenki fejlesztette magát, ami a pultokon és a termékeken is látszódik. „Az idei év sokkal jobb, mint eddig bármelyik, 20-30 százalékkal többet keresünk” – mondta egyikük. A vásárlói érdeklődést táplálta az is, hogy az elmúlt év alatt sokan teljesen új termékpalettával álltak elő. „Kaptunk egy kis időt, amit a fejlődésre tudtunk fordítani, hiszen erre normál esetben nincsen kapacitásunk” – magyarázta az egyik árus.
„A kézművesek hagyján, a vendéglátósok mentek teljesen tönkre. Idén az volt az egyik legnagyobb probléma, hogy új embereket kellett keresnünk a régi partnerek helyett” – mondta a hvg.hu-nak Oszkó-Jakab Natália, a Művészetek Völgye általános igazgatója. Az ikonikus Katlan Tóni például, aki eddig a Malomszigeten kínálta ételeit, sok más ételárussal együtt idén már nem vett részt a Völgyön.
A hvg.hu-nak nyilatkozók közül a legtöbb embernek ez volt az első fesztiválja 2019-óta. Oszkó-Jakab Natália szerint eddig 2019 volt a legjobb évük napi nyolcezer látogatóval, idén ez a szám tízezerre emelkedett.
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: