Senkinek sincs megdönthetetlen elmélete arról, mi történt 2020-ban, és főként hogy mi történik a világjárvány után. Fischer Iván, Majtényi László, Kepes András és még másik hat gondolkodó most mégis kísérletet tesz arra, hogy legalább levonja a jövőnk szempontjából fontos tanulságokat.
Hogyan adaptálódtunk ehhez az évhez, és hogyan tudunk alkalmazkodni a poszt-Covid jövőhöz? Ezekre a kérdésekre kaphatunk sokféle választ kilenc gondolkodótól. Fliegauf Bence rendezőtől, Hangya Balázs agykutatótól, Nyáry Krisztián irodalomtörténésztől, Jaksity Györgytől, a Concorde Értékpapír Zrt. alapítójától, Várszegi Asztrik bencés szerzetestől, egykori pannonhalmi főapáttól, Kepes András írótól, Majtényi László jogtudóstól, Csaba László közgazdásztól és Fischer Ivántól, a Budapesti Fesztiválzenekar karmesterétől.
Mind a kilencen karácsonyi esszékben fogalmazták meg véleményüket az idei évről és annak tanulságairól. Így látja például a közeli jövőt Fischer Iván:
De vigyázat, jön a poszt-Covid generáció. A fiatalok mindent másképp csinálnak majd, és lenéznek minket, telefonon pöntyögő, facebookozó, régimódi öregeket. Sikk lesz telefon nélkül járni, ciki lesz az egész social media (...) Drága barátaim, mindjárt vége a Covidnak, jönnek a húszas évek. Készüljetek.
Vele szemben Csaba László bizonytalanabb, és talán kevésbé optimista is, mert ő így fogalmaz:
Nagy kérdés, hogy a válság idején részben elkerülhetetlenül megindult állami-kormányzati terjeszkedés, az élet legkülönfélébb területeinek erősödő állami szabályozása tartós irányzat marad-e. Vélhetőleg sok múlik az adott társadalom kulturális szintjén és civil társadalmának életerején.
A teljes karácsonyi esszéket HVG e heti, dupla lapszámában, illetve a hvg360-on tudja elolvasni.