Ahogy várható volt, idén csak írásbeli vizsgák lesznek.
A kormány május 4. és 21. közé jelölte ki az érettségi időpontját, de ez változhat a járványhelyzet alakulásától függően, közölte Maruzsa Zoltán.
A köznevelésért felelős államtitkár a kormány Facebook-oldalán közzétett videójában elmondta, hogy idén csak írásbeli vizsgák lesznek, hogy a személyes kontaktusok számát minimalizálják, az érettségit pedig tervezhető módon, a védekezésre alkalmas időpontban kell megrendezni.
Maruzsa Zoltán emlékeztetett, hogy az Oktatási Akciócsoport még április 9-én tette meg javaslatát az érettségi lebonyolításának módjára, amit a kormány április 15-én fogadott el.
Az államtitkár egyeztetett a Nemzeti Pedagógus Karral, a Pedagógusok Szakszervezetével, a Klebersberg Központtal, az Oktatási Hivatallal és az országos tiszti főorvossal is.
Maruzsa külön kiemelte Országos Diáktanáccsal folytatott online egyeztetést, amikor 19 részvevőből 17 szavazott a májusi 4-i kezdésre.
"A diákok érettségizni akarnak
– mondta Maruzsa.
A diákok már régóta várták, hogy eldőljön az idei érettségi sorsa. A HVG oktatási portálja, az Eduline olvasóinak többsége szerint el kellene halasztani a vizsgákat, a kormány viszont már korábban is jelezte, hogy nem tolná el az érettségit, de csak az írásbeli vizsgákat tartanák meg. A Nemzeti Pedagógus Kar azt javasolta, hogy a nem felvételiző diákok a megajánlott jegyet kapják meg az érettségin, a Civil Közoktatási Platform szerint pedig egyáltalán nem kellene megtartani az idei vizsgákat. A TASZ szerint helytelen megtartani az érettségit ebben a formájában. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is kritizálta a kormányt, még sztrájkot is hirdetett azon tanárok körében, akik szerint veszélyes lenne májusban megtartani a jelenlegi feltételek mellett az érettségiket. Maruzsa később szélsőbaloldali terrorszervezethez hasonlította az tiltakozó szakszervezetet. A Szülői Hang is úgy gondolja, hogy kockázatos az érettségi ebben a formájában, a DK még petíciót is indított, hogy halasszák el a vizsgákat, ugyanezt követelte az Oktatói Hálózat. Bár Szlovákiában halasztanak, a magyar kormány a tiltakozások ellenére végig kitartott a döntése mellett.