Kult hvg.hu 2018. augusztus. 30. 16:29

Megtrollkodta Banksy a kiállítást, most visszavárják a British Múzeumba

Három napig senki sem vette észre Banksy ál-barlangrajzát a falon, ami most nagyon jól jönne a British Múzeum új tárlatában.

A szellemes és szatirikus művészetéről hírhedt graffitiművész nagy felfordulást keltett júliusban, mikor pár órán át úgy tűnt, akár ő is készíthette a kisvonatozó Orbán-graffitit a VII. kerületben, Budapesten. Bár a művész végül hivatalosan is cáfolta, hogy köze lenne a remek darabhoz (ami azóta máshol is felbukkant az országban), azért nem kell őt félteni, nem megy a szomszédba a jó ötletekért.

2005-ben például a British Múzeumban tett ki egy “barlangrajzot” az egyik tárlaton úgy, hogy a múzeum részéről senkinek sem tűnt fel három napig – mikor végül Banksy honlapján keresztül értesültek a tréfáról. Az álműtárgy mellé Banksy egy formailag a múzeumhoz illő leírást is adott a bevásárlókosárral bivalyvadászatra (?) induló ősember ábrázolásáról, volt múzeumi ál-azonosítási száma stb.

A Múzeum most önironikusan, egy facepalmos emotikonnal kísért posztban emlékezik meg az esetről. Az apropó a hamarosan nyitó #IObject című tárlatuk, amivel a történelem ismert és ismeretlen protestművészeiről emlékeznek meg. (A cím lefordíthatatlan szójáték, az ‘object’ tárgyat is jelent, utalva a kiállított darabokra, illetve a tiltakozik, ellentmond igék angol megfelelője is.)

A kiállításon látható lesz például babiloni téglára festett graffiti, olyan bankjegy, amin durva szavakat rejtettek el, szatirikus török árnyjátékbábok. És hivatalosan felkérték Banksyt, hogy állítsa ki a tárlaton az álbarlangrajzot is.

A kiállítás szeptember 6-án nyit, akkor kiderül, Banksy belemegy-e ilyen hagyományos játszmákba.


hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.