Kult hvg.hu 2017. november. 04. 11:14

"Kis piac, nagy ambíciók" - a magyar filmről ír az ismert amerikai magazin

A Variety hízelgő képet fest a hazai filmfinanszírozásról és a magyar filmek teljesítményéről.

"Amikor Nemes László a Saul fia című filmmel megnyerte a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat, világossá vált, hogy a gazdag magyar filmes tradíció köszöni, jól van" - indítja cikkét a Variety magazin, mely hozzáteszi, ez a győzelem igazolta a 2011-ben elindított, Andy Vajna nevéhez köthető új Magyar Nemzeti Filmalap működését.

A Variety cikke azt írja, amióta az új filmfinanszírozási rendszer elindult, a magyarok több hazai gyártású filmet néznek, és a magyar filmek nagyobb sikereket aratnak külföldön.

"Az általunk kialakított rendszer a tehetséget és a kreativitást támogatja. Fontosnak tartjuk a kulturális sokszínűséget, melyben mind közönség-, mind művészfilmek készülhetnek" - idézi az amerikai szórakoztatóipari újság Vajnát.

A cikk hazai filmeseket is megszólaltat. Stalter Judit producer szerint a jelenlegi sikerek alapja "az új filmes generáció nemzetközi képzése, különös tekintettel, ami a filmek fejlesztését és a produceri munkát illeti".

A Variety kiemeli, hogy idén megtörténhet, ami kilenc éve nem, hogy több mint 1 millióan néznek meg hazai filmeket, majd részletezi, hogy mik voltak az utóbbi időszak kommerciálisan és/vagy szakmai fogadtatásukat tekintve emblematikus mozijai a Kincsemtől többek közt a Testről és lélekről című filmen, vagy a Liza a rókatündéren át az 1945-ig, miközben megemlíti a még bemutatás előtt álló Viszkist és a már bemutatott Budapest Noirt, és olyan készülő filmeket, mint az Ujj Mészáros Károly-féle X-et, vagy a Nemes Jeles-féle Sunsetet.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.