A manapság használt mintegy hatezerből 2030-ra négyezer nyelv kerülhet az eltűnés közvetlen közelébe, az évszázad végére pedig kevesebb, mint ezer marad.
Az eltűnési folyamat gyorsul. Az utóbbi száz évben négyszáz nyelv veszett el, jelenleg 576 szerepel a végveszélyben lévők listáján, s a szakemberek további ezreket tartanak veszélyeztetetteknek vagy fenyegetetteknek. A legsúlyosabb helyzet Észak- és Dél-Amerikában alakult ki, ahol az angol és a spanyol nyelv dominanciája miatt tömegesen tűnnek el a helyi nyelvek, és másfél évtized múlva szinte teljes lesz a világnyelvek uralma.
Eltűnőben vannak a beszélt nyelvek mellett a fütyültek is. Például a görögországi szfüria, amelyet az Athén melletti Évia sziget délkeleti részén lévő hegyvidék falvaiban használnak.
Bár a világon több mint hetven fütyült nyelvet tartanak nyilván, a szfüria a legrégebbi és legjobban kidolgozott: nincs olyan mondat, amit ne lehetne elfütyülni. A hangnál jóval messzebb, akár négy kilométerre is elhallatszó füttynyelvet jelenleg hatan beszélik: a fiatalok elköltöznek, az időseknek pedig sorra hullanak ki a fogaik, s ezért elnémulnak.
A sokszínűség eltűnése ellen számosan harcolnak, s jócskán akadnak e témában sikeres programok is. Írországban és Skóciában a gael nyelv támad fel, Mexikóban pedig a jelek szerint az ayapaneco nyelvet sikerül megmenteni.
A nyelvek eltűnéséről az e heti HVG-ben olvashatnak bővebben.