Kult hvg.hu 2017. június. 29. 21:56

Indoklás nélkül bezárják az MTA művészeti gyűjteményét

Hivatalos tájékoztatás nélkül, bizonytalan időre raktárba költöztetik az akadémia közismert portrékat is tartalmazó képzőművészeti gyűjteményét. A képekkel foglalkozó munkatársak jövő pénteken tartják a finisszázst.

Bizonytalan időre egy raktárba pakolják át a Magyar Tudományos Akadémia épületében található - eddig ingyenesen látogatható - művészeti gyűjteményt - adta hírül az artPortal.

Az MTA vezetése nem küldött semmilyen írást az intézkedésről, csak szóban közölték az érintett munkatársakkal, hogy bizonytalan időre bezár a gyűjtemény.

A lap értesülése szerint a kiállítás bezárást a tetőszerkezet egy részének rossz állapota, illetve tervezett felújítása indokolja, de hivatalos magyarázatot még a munkatársak sem kaptak. Az MTA egyelőre nem válszolt az artPortal kérdéseire.

Fazekas István

Az MTA épületét annak idején úgy tervezték, hogy gyűjtemény építésére és kiállítások rendezésére is alkalmas legyen. Sőt, az európai festészet javából válogató képtár 1871-ben állami tulajdona került, és onnantól 1906-ig önállóan működött Országos Képtár néven. A gyűjtemény utána a Szépművészeti Múzeumba került, de az akadémia továbbra is fenntartott egy gyűjteményt, amely Történelmi Képcsarnok néven 1939-ig állt fent, akkor a Nemzeti Múzeumba költöztették.

A palota múzeumi egységeit 1949-ben és az utána következő néhány évben megszüntették, utána mintegy ötven évig nem működött múzeumként a Magyar Tudományos Akadémia. 1994-ben azonban ismét megnyílt a képtár az épület 3. emeletén. Most azonban raktárba visznek olyan népszerű műveket is, mint a tankönyvekből is ismert Széchenyi István-portré Friedrich von Amerlingtől, illetve Kölcsey Ferenc arcképet Anton Einslétől. A gyűjtemény része továbbá Barabás Miklós Vörösmarty Mihályt, Deák Ferencet, Berzsenyi Dánielt és Arany Jánost ábrázoló festménye, valamint, Székely Bertalan Szalay László-portréi. 

Az MTA-gyűjtemény munkatársai július 7-én, pénteken finisszázzsal köszönnek el a kollekciótól.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.