Kult Hercsel Adél 2015. december. 18. 20:01

10+1 tuti gyerekkönyv karácsonyra

Álombiztos gyerekkönyv, amivel minden kisgyereket el lehet altatni, oviba készülő kisnyulak, eddig soha nem olvasott cigány népmesék, okoskönyvek. Naná, hogy az elmaradhatatlan Star Wars-őrület is megjelenik a karácsonyi könyvajánlókban, amiben most minden gyerek (és szülő) megtalálja a maga kedvencét.

1. Carl-Johan Forssén Ehrlin: Aludj el szépen, Bendegúz!

(Ajánlott életkor: 3-6)

Nem túlzás azt állítani, hogy ez a vékony, kedves kis gyerekkötet volt az év irodalmi szenzációja. Svédországban magánkiadásban debütált, és akkora sikert aratott, hogy pár hónapon belül több mint negyven országban jelent meg. Csak Dániában százezer példány kelt el belőle, és a britek is szétszedték miatta a könyvesboltokat. A siker titka nem más, mint az, hogy a pszichológus végzettségű svéd szerző könyve minden gyereket elaltat, még azokat is, akik komoly alvásproblémákkal küzdenek.

A kötet lényegében nem is a történet, inkább a felolvasás módja miatt működik, mert bizonyos részeket hangsúlyozva, másokat halkan és lassan, megint másokat ásítva kell elmesélni. A sztori hőse egyébként egy álmos kisnyúl, aki nem tud elaludni, ezért az anyukájával útra kell, hogy felkeresse Ásító Pepitót, aki bárkit el tud altatni. Útközben új barátokra és többféle álomba ringató, meditációs módszerre is szert tesz: ez pedig segít a gyerekünknek az ellazulásban, a megnyugvásban és a feszültségek elengedésében.

Fordító: Sárvári Töttős Györgyi, Illusztrátor: Agócs Írisz, Kiadó: Kolibri

2. Tamás Zsuzsa: Kicsi Mimi és a Kökény ovi

(Ajánlott életkor: 3-6)

Tamás Zsuzsának eddig három gyerekkönyve jelent meg, két évvel ezelőtt a Macskakirálylánnyal debütált, majd azt követte a Mesék a Teljességhez, idén pedig az óvodásoknak szóló Kicsi Mimi és a Kökény ovi című kötet. A kétgyermekes szerző nem csupán alkotója, hanem kritikusa, szakértője is a gyerekirodalomnak, ezért pontosan tudja, hogy nem kell más nyelven szólni a gyerekekhez, arról nem is beszélve, hogy a mese maga a nyelv, ami tele van metaforákkal, szimbólumokkal, népi elemekkel és fordulatokkal, és sokszor díszesebb is, mint az élőbeszéd.

Azonban a kimondottan segítő szándékkal született Kicsi Mimiből Tamás kiirtotta az idegen szavakat, és az óvodások szókincsének és szövegértésének pont megfelelő rövid és egyszerű mondatokban fogalmaz. Ez persze nem jelenti a tartalom „lebutítását”, mert a szerző remek arányérzékkel adagolja, hogy hol hagyja abba a történetet, és mit bízzon a gyermek fantáziájára. A gyermekünk megint egy nyuszi, Kicsi Mimi kalandjain keresztül tanulhat, ezúttal azt, hogyan nézzen szembe a változásokkal: például a költözéssel, az óvodássá válással vagy bármi mással.

Illusztrálta: Horváth Ildi, Kiadó: Naphegy

3. Frankovics György: A bűvös puska – Népmesék romákról

(Ajánlott életkor: 6-10)

Ha igazán impozáns, különleges és hiánypótló mesekönyvvel szeretnénk meglepni a gyermekünket (és persze egy kicsit saját magunkat is), akkor Frankovics György néprajzkutató könyve a legtökéletesebb választás. A kötet részben a szerző saját gyűjtését tartalmazza: Dráva menti beás cigány népmeséket, elsősorban tréfás meséket és világteremtő eredetmonda-részleteket, amelyek színesek, többrétegűek.

A roma mesék világát tovább színesíti a roma életszemlélet, életszeretet, foglakozásaik, köztük a medvetáncoltatás, a hegedülés, a zenélés és a tánc. Meséikben megjelenik a világ népmesei örökségében számos más helyütt is felbukkanó becsapott, ostoba ördög, illetve az együgyű óriás, de ugyanúgy ott van a halált okozó csont motívuma, az ősök kardját tokjából egyedül kihúzni képes főhős alakja.

A magyar és horvát népmesék cigány alakja ambivalens, általában pozitív, nem ritkán azonban negatív tulajdonságokkal van felruházva, pl. az ostoba ördög mesetípusban mindig túljár az ördög és öreganyja eszén. Emellett a tréfás, rövidebb mesékben a papot is becsapja, ámde a furfangos katona túljár az eszén, a roma kovács megbünteti feleségét, és annak szeretőjét.

Illusztrálta: Herbszt László, Kiadó: Móra

4. Fodor Sándor: Csipike – meseregény

(Ajánlott életkor: 6-10)

Vannak-e zseniálisabb mesehős nevek annál, mint Csipike, Kukucsi és Tipetupa? – Aligha. És az is biztos, hogy Fodor Sándor meseregényét és a kedves, zsémbes, öntelt, vagyis mélységesen emberi tulajdonságokkal rendelkező főhősét, Csipikét, a törpét senkinek sem kell bemutatni. Az újdonság mindössze annyi, hogy a Manó könyvek Régi kedvencek címmel indított sorozatában most új köntösben, új grafikákkal ismét kapható gyerekkorunk kedvence. A kötetben ráadásul végre a törpe összes kalandja szerepel, aki azt gondolja, hogy tőle függ az erdő sorsa: Csipike, a gonosz törpe, Csipike és Kukucsi, Csipike a boldog óriás, Csipike és Tipetupa, Csipike és a Gonosz Ostoba. Fodor Sándor klasszikus meséje ma is ugyanolyan érvényes, mind a gyerekeknek, mind a szülőknek mély tartalommal bíró olvasmány.

Illusztrátor: Pásztohy Panka, Kiadó: Manó Könyvek

5. Mi és hol van a világon? – A Föld, ahogy még sosem láttad

(8+)

Vulkánok, csúcsragadozók, földrengések, aranylelőhelyek, veszedelmes állatok, sivatagok, dinoszaurusz-csontvázak és épületek – csak néhány azokból a témákból, amelyeket a kötet szerkesztői térképekre helyezve, illetve azokhoz kapcsolódva mutatnak be.

Bár már túl vagyunk az iskolán, ahol rendszerint sajnos mást tapasztaltunk, a könyvet lapozgatva újra elhisszük, hogy tanulni szórakozva is lehet.

(Kiadó: HVG Könyvek)

6. Mi kerüljön a tányérodra, és miért?

(8+)

Azoknak a szülőknek, akik sose adják fel, hogy meggyőzzék a gyereket arról, hogy a zöldségeket nem csak az ő bosszantásukra találták ki, és hogy a cukrok élvezete tényleg nem fokozható a végtelenségig, ajánljuk a HVG Könyvek Junior új Okoskönyvét.

A Harapj bele a jóba a sorozat többi részéhez hasonlóan, gyakorlatiasan és látványosan magyarázza el a tudományos összefüggéseket a gyerekeknek (és a szülőknek). Megtudhatjuk belőle például, hogy milyen vitaminokra, ásványi anyagokra és tápanyagokra van szükségünk, hogy mi okozza az allergiát, mi történik a testünkben az emésztés során, és hogy miért fontos nyers és főtt ételeket is fogyasztani.

(Fordító: Morvay Krisztina, Kiadó: HVG Könyvek)

7. Varró Dániel: Túl a Maszat-hegyen – bővített kiadás

(10-14)

Fönt a Maszat-hegy legtetején, / ahol érik a Bajuszos Pöszméte, / és ahol sose voltunk még, te meg én, / ott ül a teraszán Szösz néne. / Ott ül a teraszán / vénkora tavaszán, / néha kiújul a köszvénye.

Sokunk kedvenc gyerekversköltőjének Maszat-hegyét egyszerűen nem lehet megunni, nem csoda, hogy számos adaptáció, többek között nagysikerű előadás készült belőle a Vígszínházban Presser Gábor szenzációs zenés versfeldolgozásaival. A nagysikerű gyerekkönyv új és egyben javított kiadása most CD-mellékletet is tartalmaz a már említett dalokkal a verses meseregényből, amely verselésében és hangütésében a klasszikus verses regényeket idézi, a történet viszont kalandos, modern tündérmese. A mesélő többnyire gyermeki témákon mereng: hogy csúfolták gyerekkorában, vagy milyen az ideális gombfocikapu. A Varró Dani-kötetben egyaránt kedvükre valót találhatnak a kis- és nagyiskolások és szüleik, továbbá a kalandok és izgalmak, a csendes elmélkedések és az irodalmi ínyencségek kedvelői is.

(Illusztráció: Varró Zsuzsa, Kiadó: Kolibri)

8. Bjørn Sortland: Az őszinteség perce

(12-16)

A számos díjjal kitüntetett norvég sikerszerző legújabb ifjúsági könyvét leginkább a két nagy blockbuster, a Csillagainkban a hiba és A Da Vinci-kód közti skálán lehetne elhelyezni. A lebilincselő, fordulatokban gazdag regény annyiban több egy megszokott romantikus regénynél, hogy a szerelem mellett rengeteg szó esik benne művészetekről, utazásról és a vallásról is. A főhős, a tizenhét éves Frida kiélezett helyzetben találja magát: súlyos szembetegséget diagnosztizálnak nála, ami örökre megváltoztatja az életét. Kétségbeesetten rója Oslo utcáit, amikor elhatározza, hogy utazni fog: látni akarja a világ csodáit, mielőtt túl késő lesz.

Firenzében megismerkedik a megszállott újságíróval, Jakobbal, aki bevezeti Fridát a műalkotások világába. Közös utazásaik során kettejük és az évszázados mesterművek története is egymásba fonódik. A lány romló egészségi állapotát követni olyan, mintha egy thrillerbe csöppentünk volna, mert a kezelés sikere erősen kétséges. Frida ráadásul hajlamos megfeledkezni a gyógyszereiről, amelyeket pontosan kellene szednie. Végül megérkezik az oslói kórházba, ahol megkezdődik a mindent eldöntő műtét.

(Fordító: Patat Bence, Kiadó: Pongrác)

9. Tallér Edina: Holnaptól minden rendben

(12-16)

Kukorelly Endre felfedezettje 2010-ben merész, egyedi hangú, finoman erotikus novelláskötetével, A húsevővel robbant be az irodalmi köztudatba, ám azóta leginkább ifjúsági könyveivel arat nagy sikert a tizenévesek körében. Most egyszerre két kötetet is ajánlunk tőle, ugyanis a Holnaptól minden rendben című ifjúsági regénye a tavaly debütált Most akkor járunk? folytatása. A két regény szerencsére minden ízében mellőzi a népszerű, „hollywoodi kamaszgiccs” elemeit, sőt nagy kalandok sincsenek, a főhős nem lép át másik dimenzióba, nem ölt varázslóköpenyt vagy szuperhősjelmezt, és a világot sem menti meg. Tallér hőse egy átlagos kamaszfiú, aki sokáig nem látja meg a nyilvánvalót, és mikor mégis, akkor már majdnem késő. A sztori mégis működik, mert a regények félrebeszélés nélkül nagyon mai, élő és igaz problémákat dolgoznak fel. Ha igazán minőségi ifjúsági könyvet szeretnénk a gyerekünk kezébe adni, ami neki és róla szól, akkor Tallér Edina könyvével biztosan nem fogunk mellélőni.

(Kiadó: Tilos az Á Könyvek)

10. J. J. Abrams, Doug Dorst: S. - Thészeusz hajója

(14+)

Az ébredő Erő, az új Star Wars-film írója, rendezője, J. J. Abrams nagyot gurított az irodalom terén is: a Doug Dorsttal közösen alkotott titokzatos, S. című kötet olyannyira összetett könyv, hogy valójában már nem is az: egyszerre társasjáték, kirakós és több szálon futó történet, amihez hasonlót szinte még sosem vehettek kézbe az olvasók. A könyv 2013-ban készült, J. J. Abrams találta ki a mű teljes történeti és vizuális koncepcióját, a megírását pedig Doug Dorstra bízta.

Az S. egyrészt egy titkok övezte irodalmi óriás, V. M. Straka utolsó, 1949-es regényét, a Thészeusz hajóját meséli újra, amiben egy amnéziás férfi megpróbáltatásait követhetjük nyomon, amint egy különös, ijesztő hajón kutat múltja és identitása után. Mindeközben a regény margóján kibontakozik egy másik történet: két egyetemista, egy nő és egy férfi kommunikál egymással a Thészeusz hajója lapjainak margóin, Straka eredeti szövegét elemezve, magyarázva, kutatva, egymást egyre inkább megismerve.

A szemkápráztató dizájnnal elkészített Mistery-box koncepciót tovább színesíti, hogy a könyv olyan újságkivágásokat, fényképeket, képeslapokat, leveleket és egyéb papírokat, dokumentumokat is tartalmaz, amelyeket a Thészeusz hajója említett olvasói hagynak egymásnak a lapok között.

(Fordító: M. Bíró Júlia, kiadó: Geopen)

 

+1. Jeffrey Brown: Vader kicsi hercegnője

Ha valami igazán szórakoztatóval szeretnénk meglepni a képregény és a Star Wars-rajongó apukákat, akkor gyorsan szerezzük be Jeffrey Brown szellemes képregény könyvét, a Vader kicsi hercegnőjét!

A negyvenéves művész Star Wars-képregényekkel kezdte munkálatait a Csillagok háborúja-galaxisban, majd napvilágot látott első Darth Vaderrel kapcsolatos önálló alkotása is, ami Magyarországon 2012-ben jelent meg. Ezt követte még három kötet: A Jó éjt, Darth Vader; a Vader kicsi hercegnője és a Darth Vader és barátai, amelyek ugyanonnan folytatják, ahol a művész 2012-ben abbahagyta.

Mindennapi nevelési nehézségeink a Star Wars világában – ezt nyújtja Jeffrey Brown, egy-két képpel elmesélt, mindannyiunknak ismerős történetekben. A három kötet közül kiemelkedik a Vader kicsi hercegnője, amelyben a nagyúr a lányos apukák tipikus problémáival szembesül: pimaszság, a kamaszodással járó öltözködési és pasigondok mind-mind be-betörnek a valójában lágyszívű Darth Vader páncélzata alá.

(Fordító: Horváth M. Zsanett, Kiadó: Kolibri)

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.