Hiába irreális a szereplők életvitele, egy vizsgálatból kiderül: a megkérdezett fiatalok számára mégsem egyértelmű, hogy amit az Éjjel-nappal Budapest című RTL-es doku-reality-ben látnak, az nem a valóság.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa adott megbízást az RTL Klubon minden hétköznap este vetített doku-reality, az Éjjel-nappal Budapest vizsgálatára. Az eredményekről a mmonline számolt be.
Budapest, Győr, Öttevény és Miskolc környéki, 14–17 év közötti fiatalok véleményét és motivációit tárták fel a műsorral kapcsolatban a júniusi kutatásban, amiből kiderült: a tinik leginkább azt értékelik a sorozatban, hogy szórakoztató, és hogy sokféle, a fiatalokkal kapcsolatos élethelyzetet mutat be. A megkérdezettek környezetében a műsor beszélgetési téma, sokan azért nézik, mert jól értesültek kívánnak maradni.
A szülők többsége elítélő vagy semleges a sorozattal kapcsolatban. A résztvevők szerint a szereplő férfi karakterek sokszínűbbek a nőieknél, és jellemzően józanul, felelősségteljesen értékelték a sorozatbeli történéseket.
A megkérdezettek többségében elmosódott kép él a program műfajával kapcsolatban. Bár általában irreálisnak tartják a történetben bemutatott életstílust, néhányuk számára így is kifejezetten nehézséget okoz, hogy a valóságshow-któl elkülönítse a műsort. Ezt tovább nehezíti, hogy a szereplők a karakterüknek megfelelő profillal jelentetnek meg posztokat a Facebookon.
Nem minden ötletem jön be... :(De, azért a macskaszerkó nem volt rossz... :)Maja
Posted by Éjjel-Nappal Budapest on Tuesday, 22 September 2015
A kutatásból az is kiderült, hogy a 10–12 évesek is rendszeresen követik a sorozatot, akik számára még érthetetlenebb, mi is történik pontosan a műsorban. A megkérdezett kamaszok közül sokan spontán megemlítették, hogy az Éjjel-nappal Budapestet a 14 éven aluliak számára nem ajánlott kategóriába sorolnák (ilyenre jelenleg nincs lehetőség, hiszen a 12-es karikát a 16-os besorolás követi).