Mostantól a derék sörissza akár azt is mondhatja, hogy megy a múzeumba. Mégis csak másként veszi ki magát, mint a kocsmázás. Nem mintha az a jó öreg Angliában olyan kínos lenne.
A jelölt periódusban csaknem 3000 sörözőt építettek a sörgyárak, közülük a legszebbek a most védetté nyilvánítottak. Ezeket történelmi pubokként említik, s valójában a Tudor- és György-korabeli építészet megújított stílusjegyeit viselik magukon, szemben a modernista törekvésekkel. Roger Bowdler, az English Heritage (Angol Örökség) igazgatója e 19 pub társadalomtörténeti szerepét hangsúlyozza a The Telegraphban közzétett minapi nyilatkozatában. Kiemelve, hogy abban a korszakban hozták őket létre, amikor a sörfőzdék a minőség és kulturáltság javítására elindították az „Improved Pub” mozgalmat. A férfiakon kívül szélesebb vendégkört megcélozva, szemben a viktoriánus kor pubjaival, amelyek nem tulajdonítottak jelentőséget a női vendégeknek. Ezekben a pubokban helyet kaptak olyan közösségi terek, mint a családi terem, játékterem, étterem és még a táncterem is.
Hogy miért fontos a puboknak a védett műemléki körbe való beemelése, és az épített örökség mellett hagyományaik megőrzése, arra Paul Moody és Robin Turner könyve adja meg a magyarázatot. A tökéletes pub keresése (The Search for the Perfect Pub – a könyvnek magyar fordítása még nincs – a szerk.) című, már 2011-ben megjelent kötetükben a szerzők figyelmeztettek arra, hogy részben az ingatlanpiac (átalakítás más célra, épületelbontások), részben pedig egyéb gazdasági, korlátozó tényezők hatására (dohányzás tiltása, italfogyasztási szokások befolyásolása a szupermarketek multipack akcióival) hetente 57 pubot zárnak be. Köztük olyanokat, amelyek valamiként a nemzeti értékmegőrzés kategóriájába sorolhatók. Eléggé beszédes, hogy míg 1980-ban 69 ezer volt Nagy-Britanniában a pubok száma, mára 48 ezerre csökkent. Bár a Brit Sör és Pub Szövetség legújabb adatai már reményt keltőbbek, mivel az utóbbi években csökkent a tendencia, mostanra országos átlagban már csak 13 pubot zárnak be hetente. Ez főként az újonnan felnőtt generáció érdeklődésének köszönhető a kézműves sörkultúra és az autentikus hangulatú sörözők iránt.
Mint tudjuk, az Egyesült Királyság nemcsak kedvelt turista úti célja, de jelentős bázisa honfitársainknak, úgyhogy íme a 19 pub teljes listája:
- The Black Horse, Birmingham (épült 1929-30)
- The Berkeley Hotel, Scunthorpe (1930)
- The Daylight Inn, Petts Wood (1935)
- The Royal Oak, London, Columbia Road, London (1923)
- The Rose and Crown, London, Stoke Newington (1930-32)
- The Golden Heart, London, Spitalfields (1936)
- The Stag’s Head, London, Hoxton (1935-36)
- The Duke of Edinburgh, London, Brixton (1936-37)
- The Station, Surrey (1934-35)
- The Duke William, Stoke on Trent (1929)
- The Wheatsheaf, Merseyside (1938)
- The Gatehouse, Norwich (1934)
- The Brookhill Tavern, Birmingham (1927-28)
- The White Hart, Grays, Essex (1938)
- Biggin Hall Hotel, Coventry (1923)
- The Angel Hayes, Middlesex (1926)
- Army and Navy, London, Stoke Newington (1936)
- Palm Tree, London, Mile End (1935)
- Bedford Hotel, London, Balham (1931)