Kult MTI / hvg.hu 2015. augusztus. 03. 06:16

Csak független értékbecslőknek hisz a Golgota-tulajdonos

Pákh Imre azért nem fogadta el az MNB korábbi ajánlatát a Golgotára, mert szerinte nem független értékbecslőkkel dolgoztattak. Most azt mondta, ha független értékbecslők mondanak egy árat a képre, azt elfogadja.

Kétmillió dollárért (566 millió forint) is eladná a magyar államnak a Golgota című Munkácsy Mihály-festményt Pákh Imre, de csak abban az esetben, ha "valóban független értékbecslők" állapítják meg ennyiben a kép értékét – írja hétfői számában a Blikk.

A lap felidézi, hogy a műgyűjtő júniusban még nemet mondott a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 6 millió dolláros ajánlatára, Pákh Imre szerint ugyanis az állam által felkért értékbecslők nem tekinthetők függetlennek. Mint mondta, egyikük a Magyar Nemzeti Galéria munkatársa volt, ketten pedig olyan galériáknak dolgoztak, ami már máskor is üzletelt az állammal. Pákh azt mondta, szerinte az állam szakértői lenyomták az árakat.

MTI / Oláh Tibor

Pákh Imre elmondta, hogy a nyár végén végleg elviszi a debreceni Déri Múzeumból a Golgotát, így az állam nem kapja meg a képet, a látogatók nem tudják hol megnézni. A tulajdonos azonban a kép védetté nyilvánítása miatt nem tudja kivinni az országból, így eladni sem.

"Kérjünk föl három, valóban független értékbecslőt, akiket mind az MNB, mind én elfogadok. Azt az összeget, amelyet ők mondanak, elfogadom, még akkor is, ha a kép szerintük csak kétmillió dollárt ér" – közölte a műgyűjtő a lappal, amely azonban emlékeztet: Gerhardt Ferenc, az MNB alelnöke korábban már kifejtette, hogy csak magánszemélyek között képzelhető el független, nemzetközi értékbecslők felkérése, az állami műkincsvásárlások esetében a jogszabályok miatt nem.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.