Tudta, hogy Magneto, a Marvel képregények egyik szuperhőse roma származású volt? És hogy a hetedik kerület a szuperhősök bázisa? Az Éjjel-nappal 7ker elnevezésű csoport interaktív foglalkozása megmutatta, hogyan lehet gyerekkori traumáinkat roma gyerekek segítségével feldolgozni.
“Gyertek el, mert nagyon patent lesz!” – ez volt olvasható azon szórólapon, amit egy Superman pólós kissrác nyomot kezünkbe a bánki ifjúsági ház udvarán. Később kiderült, a meghívónkat nem más adta át, mint Vladimir, aki a világ, de legalábbis a hetedik kerület egyik legerősebb szuperhőse, mert puszta érintésével képes elpusztítani tárgyakat (egy komplett olajfúrótorony elpusztítása például meg se kottyan neki) vagy elrohasztani az élőlényeket.
A roma szuperhősök a társadalmi igazságosságért című előadást, az Éjjel-nappal 7ker csoport és a MAROM aktivistái hozták létre Klauzál téri fiatalokkal. A csoport önkénteseinek mind van valamilyen személyes kötődése a Klauzál térhez, mert maguk is a kerületben laknak vagy a téren nőttek fel. “Nap mint nap láttuk, hogy a gyerekek céltalanul lézengenek a téren és arra gondoltunk, ez idő alatt létre lehetne hozni valami hasznosat is” – mondta Lili, a csoport egyik önkéntese, aki civilben pszichológusként dolgozik.
“Azt hittem, hogy gyerekrablók!” – idézte fel első találkozását az Éjjel-nappalosokkal Christofer, az egyik szuperhős. A gyerekek bevonása nem ment azonnal. Lépésről lépésre építették fel a bizalmat a gyerekekkel, mondta el Varga Attila, a csoport egyik önkéntese: „először csak lementünk a térre és egymás között játszottunk, de idővel a környéken lakó srácok is kíváncsiak lettek, hogy mi történik és beálltak közénk”.
A csoport tavaly januárban kezdte el toborozni gyerekeket a foglalkozásokhoz, főleg a hetedik kerületi iskolákban és tereken. Idővel egyre több helyi fiatal csatlakozott a csoporthoz és megszokottá vált számukra, hogy ha szombatról van szó, akkor irány az Éjjel-nappal 7ker. A foglalkozásokat direkt mindig olyan helyen tartják, ami közel van a srácok otthonához, hogy minél többen részt tudjanak venni a programokon. Ilyen találkozási hely volt a Fogasház vagy a Müszi, most pedig az nyolcadik kerületi Auróra a szuperhősök bázisa. Nem a bánki előadás volt csoport első fellépése; korábban a Klauzál tér szelleme címmel egy sétaszínházat is összehozott a csapat, tehát szinte már rutinos szereplőknek számítanak a gyerekek.
Hitte volna, hogy Magneto, a X-men képregény egyik legnépszerűbb szuperhőse, roma származású? Nos, ezt mi is csak az éjjelnappalosoktól tudtuk meg, akik elmondták, ez hatalmas élményt jelent a gyerekeknek, mert azt látják, hogy a “szuperhősök között is van roma és ez egy olyan dolog, amire büszkék tudnak lenni”. Ezért is épülnek a foglalkozások a szuperhősös tematikára. A közös foglalkozások során aztán kiderült, Klauzál téri a gyerekeknek bizony eltitkolt speciális képességeik vannak. Van, aki egy csettintéssel a leggonoszabb embert is kedvessé tudja varázsolni, más képes oroszlánná változni és segíteni az arra rászorulóknak, de olyan is akad a szupercsapatban, aki ha a TEK megtámadja a családját, sárkánnyá változva meg tudja őket védeni. A közös beszélgetéseken és játékokon drámapedagógia eszközökkel próbálják feldolgozni a gyerekkori problémákat és a roma identitásukból adódó konfliktusokat.
A bánki előadáson bemutatták, hogyan is zajlik egy éjjelnappalos foglalkozás. A szép számmal megjelent résztvevőket egy képzeletbeli utazásra invitálták, ami úgy nézett ki, hogy mindenkinek fel kellett idéznie egy olyan gyermekkori élményt, amikor félt vagy tehetetlen volt. Egy mozgássérült szociálpedagógus arról mesélt, hogy gyerekként rengeteget bántották az osztálytársai, csak azért, mert más volt mint a többiek. Valaki azt idézte fel hogy a szülei szobafogságra ítélték. Ezeket a máig ható traumákat, fájó emlékeket, később a szuperhősök különleges képességeinek segítségével próbáltak megoldani: a kicsúfolt lányt a sárkánnyá változó szuperhős védte meg, míg szuperhőstársa egy elegáns csettintéssel megértőbb felnőtteké változtatta a szigorú szülőket.