Szándéka szerint nem gyakorolt nyomást a lemondott kancellárjelöltre a Színművészeti Egyetem vezetése – mondta az intézmény rektora, bár a Vidnyánszky-kötődésű jelölt kedden a személyét érő támadásokra is hivatkozva mondott le. A hirtelen visszalépést egy szenátusi meghallgatás előzte meg, de a csütörtöki sajtótájékoztatón nem derült ki, hogy mi hangzott ott el. M. Tóth Géza rektor elmondta: nem érzékeli, hogy a kancelláron keresztül konzervatív fordulatot akarnának végrehajtani a Színművészeti Egyetemen.
Január 5-én kellett volna elkezdeni a munkát az új egyetemi kancellároknak, köztük a Színművészeti Egyetemre (SZFE) kijelölt Papp Csillának is, aki "a vele szemben folytatott méltatlan és jogszerűtlen eljárásra, valamint a személyét és a családját ért támadásokra" hivatkozva szerdán visszalépett a jelöltségtől.
Helyette Vonderviszt Lajos lett az új kancellár, aki csütörtökön sajtótájékoztatót tartott M. Tóth Géza rektorral és Solti Péter miniszteri biztossal közösen.
Nem tudni, mi történt a szenátus és Papp Csilla között
M. Tóth elmondta, hogy január 5-én kellett elkezdenie a munkát a kancellároknak, az SZFE-n azért volt csúszás, mert idén január 2-án ünnepelte az intézmény a 150. születésnapját. Ebből az alkalomból szenátusi gyűlést tartottak, ahol a szenátus azt a kifejezett kérését fogalmazta meg, hogy szeretne találkozni a kijelölt kancellárral, és arra szólították fel M. Tóthot, hogy addig ne létesítsen hivatalos munkaviszonyt Papp Csillával, amíg a szenátus nem találkozik vele.
Erről a kérésről tájékoztatták a fenntartót, amely felhívta a figyelmüket, hogy ez az igény nem jogszerű a szenátus részéről. Az elmúlt héten intenzív párbeszéd folyt erről a fenntartó és az egyetem között. A szenátus elfogadta, hogy nincs joguk Papp Csilla meghallgatására, de a jelölt ennek ellenére részt vett a hétfői rendkívüli szenátusi ülésen.
Többórás beszélgetés után a szenátus hozott egy állásfoglalást a meghallgatásról, amit eljuttatott a fenntartónak. Ők tovább tárgyaltak volna a kialakult helyzetről, de hirtelen jött kedden a hír, hogy Papp Csilla visszavonta a pályázatát, ezért Balog Zoltán az előző körben szintén alkalmasnak ítélt Vonderviszt Lajost javasolta kancellárnak a kijelölő miniszterelnök számára, aki ezt elfogadta.
Papp Csillával szemben nem fogalmazódott meg előzetes kritika, csak annyit kértek tőle, hogy ne a munkaviszonyba lépés után, hanem előtte találkozzanak. A szenátus ugyanezt kérte az új kancellártól is, így csütörtök délután fél 3-kor összeül a szenátus meghallgatja Vonderviszt Lajost.
M. Tóth és Solti is kitért minden olyan kérdés elől, ami arra irányult, hogy mi volt a szenátus állásfoglalása, ami megelőzte a kancellárjelölt visszalépését. A rektor és a miniszteri biztos szerint ugyanis kizárólag az egyetemre és a fenntartóra tartozik, hogy mi volt abban a párbeszédben, amit Papp Csilla személyéről folytattak. Arra a kérdésre, hogy gyakoroltak-e Papp Csillára valamilyen nyomást, M. Tóth annyit mondott, hogy szándékuk szerint nem.
M. Tóth: Nem nyomnak a konzervatív fordulat irányába
Vonderviszt elmondta, hogy a SZFE gazdasági és oktatástámogató folyamatainak javítása a célja. Újságírói kérdésre válaszolva mondta, hogy elbocsátásokról korai lenne beszélni, nincs ilyen szándéka, de ki sem tudja ezt zárni. Az intézmény gazdálkodása stabil, de fejlesztéseket nem tesz lehetővé – nagyjából azon a szinten tud tovább működni, ahogy eddig.
M. Tóth szerint a legfontosabb a folyamatos párbeszéd, beszélni kell a helyzetről, ezért ma felhívta Vidnyánszky Attilát, mint a Magyar Teátrumi Társaság elnökét, akivel jövő hétfő reggel személyesen is találkozik ez ügyben. Papp Csilla férje jelenleg a Vidnyánszky-féle Magyar Teátrumi Társaság titkára és a Nemzeti Színház kommunikációs tanácsadója az Index értesülése szerint.
Újságírói kérdésre M. Tóth azt is elmondta: ő nem érzi, hogy a kancelláron keresztül igyekeznek végigvinni egy konzervatív váltást, és ezért nyomást gyakorolnának rá. Ő személyesen és szakmailag is a függetlenség híve – tette hozzá M. Tóth.
Kerényi Imre miniszterelnöki megbízott elhíresült "buzilobbis" nyilatkozatában tavaly májusban egészen konkrét kritikákat fogalmazott el a legnagyobb színészképző intézménnyel kapcsolatban. "Nagyon fontosnak tartom, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetemen Budapesten történjen változás, történjen valami. Ha más nem, egy ellenegyetem szervezése akár a Ludovikán belül. … Ha én lennék az alkirály, elvenném a Színház- és Filmművészeti Egyetemtől a színészképzés jogát, a pénzzel együtt" – mondta Kerényi.