Kult hvg.hu 2015. január. 07. 15:31

"Mindannyian Charlie-k vagyunk" – reakciók a terrortámadásra

"Je suis Charlie" , azaz Charlie vagyok – ez a jelszava a párizsi, tragikus kimenetelű terrortámadásban elhunytakkal szolidarítóknak, és a szólásszabadságot féltő hírességeknek. Összegyűjtöttünk néhány reakciót.

A szolidaritást a legtöbben a fekete háttér előtti Je Suis Charlie felirattal fejezik ki:

A Charlie Hebdo magazint 2012-ben is megfenyegették, mivel a lap karikatúrákat közölt Mohamed prófétáról. Akkor ezzel az üres képregénykockával fejezték ki sokan a lap iránti szimpátiájukat. "Kérjük, élvezzék felelősséggel ezt a kulturálisan, etnikailag, vallásügyileg és politikailag korrekt képregényt" – szól a felirat a kép felett.

Egy másik hasonló kép – melyen jelképesen egy ceruza vív párharcot egy kalasnyikovval – is vírusszerűen terjed a közösségi oldalakon. Az Independent karikaturistája is megemlékezett a tragédiáról.

A francia Rémi Gaillard, a vicces videóival nagy népszerűségre szert tevő komikus ezt írta a Facebookon: "Egy kalasnyikov egy toll ellen. Szabadság!" Több más karikaturista is saját rajzzal fejezte ki szolidaritását.

A Le Monde és a L'Express grafikusa a következő képüzenettel ("Teljes szívemmel a Charlie Hebdo mellett") reagált az eseményekre a Twitteren:

Mathias Goddon krimi-szerző a következőképp búcsúzik: "Franciaoszágért, Az Emberi és Polgári Jogok országáért adta életét. Éljen a Szabadság, Egyenlőség, Testvériség!"

Alex Orrelle a Nemo és a Hihetetlen család egyik alkotója így reagált: "A Charlie Hebdo él."

Joep Bertrams holland karikaturista munkája. A kép alatti felirat: halhatatlan.

A L'Équipe sportnapilap a sportújságírókkal viccelődő ("Szabaduljunk meg a sportújságíróktól!") Hebdo-címlappal szolidarít:

"Ég veletek Cabu, Wolinski, Tignous, Charb!" (a négy megyilkolt karikaturista művészneve):

Francia diákok is az utcára vonultak:

A Le Figaro szerkesztősége egy perc néma csenddel emlékezett a halottakra:

Charb, az egyik meggyilkolt karikaturista így nyilatkozott 2012-ben: "Nem félek a megtorlástól. Nincsen gyerekem, feleségem, hitelem, kocsim. Ez biztos kicsit nagyképűvé tesz, de inkább halok meg állva, mint hogy térdre ereszkedve éljek."

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.