Kult hvg.hu 2014. november. 04. 12:05

Kivégzi a Bárka Színházat az államosítási procedúra

Kifizetetlen dolgozók, felbomló társulat, lemondott darabok – az igazgató szerint a Bárka Színház vesztét okozhatja a teátrum államosítása körül legyeskedő bürokrácia.

Rámehet a Bárka Színház a két és fél éve húzódó államosítási kálváriára – írja az MTI-re hivatkozva a szinhaz.hu. A budapesti színház jelenlegi igazgatója Seress Zoltán elárulta, bár már csak egy aláírás választja el őket a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-hez (MNV) való csatlakozástól, a józsefvárosi önkormányzat soron következő ülésén sem tárgyalja a színház ügyét. Seress szerint amennyiben papírforma szerint továbbra is az önkormányzat marad a tulajdonos, az egy esetleges felszámolási eljárás kezdeményezése esetén katasztrófához vezethet. Az igazgató hangsúlyozta, a kockázat valós, hiszen néhány külsős cég esetében már elfogyott a türelem, a teátrum tartozásállomány nagyjából 130 millió forint, miközben az alkalmazottak fizetése mintegy öt hónapja elmaradt, az 50 fős társulatból 18-an már el is hagyták a színházat.

MTI / Simó Endre

Külön nehezíti a helyzetet, hogy Seress mandátuma november 17-én lejár, így a magára hagyott színház heteken belül az igazgatóját is elveszíti. A Józsefvárosi Önkormányzat az MTI-nek adott válaszában mindezekkel szemben az áll, hogy a képviselő-testület már tavaly decemberben minden szükséges döntést meghozott a színház állami tulajdonba adásához, így további önkormányzati döntésre nincs szükség. Az MNV-nél ugyanakkor úgy tudják, jelenleg a Józsefvárosi Önkormányzat és MNV közötti megállapodás, valamint annak hatályba lépési feltételeinek megteremtése, illetve azok előkészítése zajlik. Az MTI-nek adott válaszuk szerint a színház újraindításával kapcsolatos teendőket csak az állami tulajdonba kerülést követően tudják megtenni.

Seress elmondta, hogy jelenlegi tíz, repertoáron tartott előadásukból mindössze hármat sikerült más teátrumokba átmenteni: az Odüsszeusz szemeteslapátont a Thália Színház, a Nehezet a Nemzeti Színház fogadta be, a Rovarok előadásairól pedig az Átrium Film-Színházzal egyeztetnek. Az igazgató szerint még, ha a napokban meg is történne a Bárka Színház állami átvétele, a munka csak jövőre indulhatna meg, a kulturális rehabilitáció pedig akár évekig is eltarthat.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.