Kult hvg.hu 2014. október. 13. 16:34

Skizofréniát és depressziót is gyógyíthat a hiphop

Egy kutatócsoport váltig állítja, a hiphop zene akár mentális betegségek gyógyítására is alkalmas lehet. A csoportot alapító pszichiáterek szerint a műfaj erősebbé, magabiztosabbá teszi a hallgatóit, akik így könnyebben bírkoznak meg lelki problémáikkal.

Hip Hop Psych néven alapított kutatócsoportot Becky Inkster a Cambridge-i Egyetemen oktató neurológus a pszichiátriai tanszékkel szövetkezve. Inkster szerint a műfajban sokkal több érték rejtőzik, mint amennyit gondolnak róla - írja az Independent.

A kutatócsoport azzal érvel, hogy a rapszövegek témája sokszor a saját gyengeségein, vagy nehéz helyzetén változtatni akaró, azon sikeresen túllendülő ember. A projekt során a páciensekkel is iratnának saját szövegeket, míg az egyetemi előadásokon hiphop számok szövegein keresztül értelmeznének különböző mentális betegségeket.

"Nagyon sok fontos rapper hátrányos helyzetű környékről származik, olyan helyekről, ahol mindennapos a drogfogyasztás, az erőszak és a szegénység. Ezek a tényezők pedig mind növelik a mentális betegségek kialakulásának esélyét. Ezek a problémák mélyen beleivódtak a rapperek nyelvébe és számaikba" - érvelt ötlete mellett Inkster.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.