2014. július. 31. 19:17 MTI Utolsó frissítés: 2014. július. 31. 19:18 Kult

Elhunyt a "cinema verité" mestere

Elhunyt Robert Drew, a modern dokumentumfilm-készítés úttörője, a "cinema verité" mestere, aki egy sor nagy hatású rendező számára teremtett iskolát.

Robert Drew, a 90 esztendős dokumentumfilmes szerdán, connecticuti otthonában hunyt el - ismertette a BBC News a fia, Thatcher Drew közlése alapján. 

Drew új, megfigyelő stílust alakított ki: nem készült direkt forgatókönyv a produkciókhoz és nem használt narrátort a témák kibontásához, hanem a valóságos eseményeket rögzítette a kamerájával. Ez a "cinema verité"-stílus nagy hatással volt számos dokumentumfilmesre, de olyan játékfilmrendezőkre is, mint John Cassavetes, Louis Malle és Agnes Varda. 

"A modern képzőművészetnek van egy Picassója, a rock'n'rollnak Billy Haleyje, a dokumentumfilmek pedig ott van Robert Drew. Mindannyian, akik nem fikciós filmeket forgatunk, követhetjük a nyomdokait" - fogalmazta meg Drew jelentőségét a halálhírére reagálva Michael Moore Oscar-díjas dokumentumfilm-rendező. 

A hatvanas években Drew két, John F. Kennedyről készült dokumentumfilmjével hívta fel magára a figyelmet. Később is több politikusról, közéleti szereplőről, művészről forgatott. Filmjei életszerűségét támogatta, hogy könnyű felszerelést, a képet és hangot egyaránt rögzítő kézikamerát használt, ami lehetővé tette számára, hogy rugalmasabban dolgozzon, nem volt szüksége beállított jelenetekre. 

Legismertebb alkotásai közé tartozik a Primary, amelyben Kennedy 1960-as wisconsini választási kampányát mutatta be, és a The Chair, amely egy halálraítéltről szólt, akinek büntetését életfogytiglanra változtatták. A Man Who Dances című balett-dokumentumfilmje 1969-ben Emmy-díjas lett. 

A második világháborús pilóta, a Life magazin egykori szerkesztője számos filmjét feleségével, a két éve elhunyt Anne Drew-val készítette, akivel közös produkciós cégük volt.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.