Kult hvg.hu 2014. március. 14. 15:59

A nap feladványa: ossza el a kör kerületét az átmérőjével

Egyetlen egy irracionális szám büszkélkedhet azzal, hogy verseket ihlet és még ünnepnapja is van, ez a pí (π). Március 14-e (3.14) amúgy teljesen véletlenül Einstein születésnapja is. Jövőre már teljes őrületbe fordul mindez.

1988. óta ünnepeljük a Nemzetközi Pí Napot március 14-én. Ezt a különös számot Albert Einstein egészen biztos, hogy sokszor használta, akinek születésnapja 1879-ben éppen március 14-ére esett.

Emlékeztetőül: a π (pi) egy, a matematikában és a fizikában használt valós, irracionális, sőt transzcendens szám. Neve a kör kerületének görög nevéből ered (perimetrosz= kerület), annak első betűje a pi. Értéke pedig a kerület és az átmérő hányadosa.

A szám két helyi értékig 3,14, de ezután a tizedesjegyek száma végtelen. Már több mint 1 billió tizedesjegyig kiszámították a pontos értékét, és semmilyen ismétlődési minta nem fedezhető fel a számokban. 1784-ben Shancks angol matematikus 30 évi munkával 707 tizedesjegyig számította ki, de 1944-ben a szintén angol Fergusson kimutatta, hogy Shancks az 528. tizedestől kezdve tévedett.

Első kilenc tizedesjegyéig a Pí: 3,141592653. Mi következik ebből? Hogy már csak egy évet kell várni, és újabb mérföldkövéhez érkezik a Pí-nap. Egészen pontosan 2015. március 14-én, 9 óra 26 perc 53 másodperckor. Ekkor adja majd ki a dátum a π kilenc tizedesjegyét. Ilyen az ember életében csak egyszer van, sőt a történelemben is!

Egyébként a szám szerelmesei nemcsak nemzetközi napot gründoltak a pí-nek, hanem többek között verseket is írtak hozzá. Szász Pál matematikus 1952-ben például úgynevezett mnemotechnika versben örökítette meg. Ebben az egymást követő szavak annyi betűt tartalmaznak, mint a pí egymást követő számjegyei.

 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.