Szerelemi háromszög, okoskodó lúzerek, Nemzeti Dohánybolt - fergeteges vígjátékkal jelentkezik a KOMA Bázis, ami a Jay és néma Bob-rajongóknak ugyanúgy kötelező, mint a társadalmi szatírák kedvelőinek. Kiderül például, hogy némely hatályos magyar törvény mekkora kincs: csak felolvassák, a közönség máris dől a nevetéstől.
Részlet a Nemzeti vegyesboltból |
„- Ennyi. A Sóhaj Videotékát elvitte a kiscica. Pontosabban a technológiai cunami. - Attól még a kamionos az kamionos. Megáll, megveszi, beteszi, kiveri. A szexfilm marad. Két polc minimum. - Inkább kezdd el pakolni a nemzeti dohányodat!” |
Pergő, szabadszájú párbeszédekből áll a KOMA Bázis december 31-én bemutatandó új produkciója, a - Kevin Smith Shop-stop című kultfilmje alapján készülő - Nemzeti vegyesbolt címűszociovígjáték. Az író-rendező, Dömötör Tamás mindössze annyit változtatott az alapsztorin, hogy mai magyar környezetbe emelte a videotékát, a kisboltot, a két lúzer főszereplőt, no meg klasszikus szerelmi háromszöget. És mi lehetne egy ilyen miliőben aktuálisabb 2013 Magyarországán, mint a nemzeti trafik-tematika?
Valahol a tizenvalahányadik kerületben áll tehát a Tarka ABC és a fent említett Sóhaj Videotéka. Nehezen bírják a versenyt, a két eladó mintha a múlt századból maradt volna itt. Videót már senki nem néz, és a zsemlét pedig a közeli multinál szerzi be a nagyközönség. Remény nem sok, a vásárló kevés, és pénz sincs semmire. Ráadásul a csajok is csak bonyolítják a helyzetet.
Az egyetlen megoldásnak az tűnik, ha az üzletek Nemzeti Dohánybolttá alakulnak. Hiszen akinek nincs semmije - az annyit is ér, mint tudjuk. A trafik pedig tutibiznisz.
Messze még a szilveszteri (!) bemutató, amikor bekukkantunk a KOMÁ-s társulat próbáiba. A díszletek csak jelzésértékűen vannak egyelőre a színpadon, a színészek egyike-másika épp lebetegedett. A hangulat viszont kiváló, több jelenetbe is betekinthetünk, és végig is röhögjük azokat a szereplőkkel együtt. Az egyikben azt - a filmből is ismerős történetet – nézhetjük meg, ahol a boltos srác egyik barátnője bombasztikus WC-beli szex élményéről kiderül, hogy hulla nagy félreértés az egész. A másikban pedig hivatalos szervek érkeznek ellenőrzésre. Szigorú és fontoskodó arccal vizsgálják, mindennek megfelel-e az üzlet ahhoz, hogy az Nemzeti Dohánybolttá váljon. Naná, hogy semmi nincs rendben.
A rendező nem most kezdett el azon gondolkodni, hogy színre viszi a Stop-shop-ot. „Legalább nyolc éve meg szerettem volna csinálni, csak mindig közbe jött valami. Azt is tudtam már az elejétől, hogy elsősorban a szerelemi háromszöget tartom meg a filmből. Szerintem ugyanis az nagyon erős szál, ahogy az egyik főszereplő fiú képtelen választani és erre aztán rettenetesen ráfarag. Azt is látni akartam a feldolgozásban, hogy a két boltos - akinek fogalma nincs, hogyan lehetne kompatibilis a mai globalista kultúrával, nem tud lépést tartani a felgyorsult világgal - csak a barátságuk miatt éli túl a mindennapokat” – mondja Dömötör.
A rendező persze arra is nagy hangsúlyt fektetett, hogy olyan környezetet kell teremteni a kerettörténetnek, ami itt és most Magyarországra jellemző. „Ha 2006-ban csináljuk meg a darabot, akkor is megvan a dráma, de nem ilyen környezetben. 2013-ban oda jutottunk, hogy ha sima magyar törvényeket szó szerint elmondunk a színpadon, az a szatírával egyenlő. Ez nekünk most jutalom, de az országnak tragédia.”
Dömötör nemhogy nem tart a társadalomkritika miatt kirobbanó esetleges politikai botránytól, hanem kifejezetten reméli, hogy ez lesz. „Mit csináljon egy színház, mint jó értelemben vett botrányt?”
Na jó, de elapadhat az állami támogatás (a plakáton is ott van az NKA és az EMMI logója), ha egy független színház nagyon piszkálja a regnáló hatalmat – kukacoskodunk tovább. Dömötör szerint ez elképzelhető. Szoktak is viccelődni, hogy most csinálják az utolsó darabjukat, de ezt a fajta feszültséget is visszaforgatják a darabba, s ettől az még élesebb lesz. „Előremenekülünk. Egyébként az igazgató úr is játszik a darabban, jól ismeri azt, ő egy bátor, fiatalember, nem fél senkitől – így kell színházat csinálni” – fűzi hozzá.
- Attól még a kamionos az kamionos. Megáll, megveszi, beteszi, kiveri. A szexfilm marad. Két polc minimum.
- Inkább kezdd el pakolni a nemzeti dohányodat!”
Az általunk látott jelenet alapján nem semmi esélye a fiúknak a nemzeti trafikra, az előírások egyik pontjának sem felel meg a bolt. (Még „Ebédelni mentem”- tábla sincs, hiszen minek is: ott esznek a boltban.) Megpróbáltuk kihúzni a rendezőből, hogyan lesz így (lesz-e?) hepiend? „A szereplők életében lesz hepiend, a nézőknek viszont mindez nagyon szomorú tanulsággal jár” – jött a dodonai válasz. Annyit azért megtudtunk, hogy először úgy írta meg a Dömötör a darabot, hogy a fiúk a végén elbuknak. De az egyik színész a próbák során felvetette: mi is van, ha nem kapnak trafikot? Az, hogy rendben működnek a társadalomi mechanizmusok. Átírták. A végén ”egy korrupciós megoldással” mégis megkapják a boltot.
Így visszatérünk a rögmagyar valósághoz. Még ha szembe is nevetjük.
Részlet a Nemzeti vegyesboltból |
Csend |