Kult hvg.hu 2013. december. 03. 16:25

"A hetedik te magad légy" – metálban is zúzzák

76 éve december 3-án hunyt el Balatonszárszón a magyar költészet egyik legkiemelkedőbb alakja, máig tisztázatlan körülmények között. József Attila verseit azóta számos előadó megzenésítette, találtunk egy-két különlegességet is. Versek jazz-rockban és metálban.

Kossuth- és Baumgarten-díjas költőnk, József Attila 1937. december 3-án lépett a vonat elé a balatonszárszói vasútállomáson. Hogy önszántából állt be a tehervonat két kocsija közé, vagy az tényleg váratlanul indult el, arról az irodalomtörténészek máig vitatkoznak.

A költő művei csak halála után kezdtek széles körben is sikereket elérni, népszerűsége – vitatott politikai nézetei és részvétele ellenére – a mai napig töretlen, amit a különböző évtizedekben készült zenei feldolgozások is bizonyítanak. Egyes előadók – például a Sebő Együttes, Hobo, vagy Ágnes Vanilla – egész albumokat szenteltek József Attila munkásságának, de még többen tisztelték meg egy-egy dal erejéig a költőt.

Horváth Szabolcs

Az első: Sebő Ferenc – Harmatocska

A Sebő Együttes Kossuth-díjas frontembere már legelső, 1972-ben megjelent lemezén is József Attila költeményeit dolgozta fel, és azóta is nagy figyelmet fordít a költő műveinek megzenésítésére. 2002-ben Jordán Tamással közösen készítettek zenés-verses tévéműsort, itt mutatta be Sebő a Harmatocska című idilli vers dalváltozatát.

A második: Orszáczky „Jackie” Miklós – Tiszta szívvel

A talán legtöbbször feldolgozott József Attila-vers lázadó hangneme miatt korszakokon átívelve imponált különböző előadóknak. Hobo, vagy a Sebő Együttes átiratánál kevésbé ismert a magyar progresszív rock öt éve elhunyt vezéregyéniségének Tiszta szívvel-verziója. A Syrius és a Rákfogó korábbi frontemberének jazz-rockos balladája egészen friss hangzással ruházza fel az ezerszer hallott művet.

A harmadik: Cseh Tamás – József Attila

A Műcsarnok című lemezen megjelent Cseh Tamás-dal kivételt képez a listán, hiszen nem József Attila-versre írt zeneműről van szó, hanem a költő életét-halálát felelevenítő Bereményi Géza-szöveget énekel a dalszerző. A szerzemény több József Attila-költemény címéből és szövegéből idéz, de saját gondolatai is igen kifejezőek – az „egy ember, ki többfele van” például egyszerre utal az ominózus vonatbalesetre, illetve a költő borderline személyiségzavarára.

A negyedik: Ágnes Vanilla – Óh szív! nyugodj!

Néhány év leforgása alatt hatalmas változáson ment keresztül az ezredforduló környékén Frenyó Ágnes, művésznevén Ágnes Vanilla. A korábbi tinipopsztár felhagyott a dance műfajjal, és mindössze hat évvel karrierje kezdete után, 2005-ben József Attila-emléklemezt jelentetett meg, a költő születésének századik évfordulójára. Az izgalmas ambient-pop stílus keretein belül egyszerre irodalmian emelkedett és rádióbarát dalok születtek, az Óh szív! nyugodj! című számnak köszönhetően pedig még a rádióba is bekerült egy József Attila-feldolgozás.

Az ötödik: Csík zenekar – Születésnapomra

A könnyed, kisiskolás-barát vers megzenésítésének feladatával a Kaláka együttes birkózott meg, igaz, a Születésnapomra zenés átirata a költemény egyedi ritmusát némileg elvesztette, de a játékos hangulatot sikerült megtartaniuk. A 40 éves a Kaláka című ünnepi koncerten a Csík zenekar csempészett egy kis lakodalmas szálat a kompozícióba, a Lovasi András-féle Csillag vagy fecske akkordjaival.

A hatodik: Hétköznapi csalódások – Néhány éjjelre, padra, kőre

A pécsi punkzenekar az irodalmi értékeken kívül a politikai, világnézeti egyezés okán is szívesen nyúl József Attila verseihez. Én, József Attila, itt vagyok! című albumukon tizennégy dal kapott helyet, még a költő utólag kiadott pszichoanalitikus jegyzetei, a Szabad-ötletek jegyzéke szövegére is írtak zenét. A Néhány éjjelre, padra, kőre viszont tipikus, a munkásosztályt megszólító punkhimnusz.

A hetedik: Superbutt – A hetedik

A nemzetközileg is ismert magyar metálzenekar egyből egy már létező feldolgozást dolgozott fel – ők a Hobo Blues Band-féle A hetedikhez nyúltak. Az eredetileg Póka Egon által írt, gitárcentrikus dalnak adtak egy keményebb hangzást, így a punk-közönség után a metálrajongók is ordíthatták a költő szavait egy-egy nyakpusztító koncerten.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.