2013. augusztus. 16. 14:10 Roman István Utolsó frissítés: 2013. augusztus. 16. 15:08 Kult

Miniszterelnökkel járt, bunyóiról lett híres

A „Balaton arca”, Bujtor István 2009 szeptembere óta nincs velünk. A 67 évesen elhunyt színész-rendező mély nyomot hagyott bennünk, a mai harmincéves korosztálytól felfelé biztosan. Balatonszemes szellemi örökségének szentel amatőr kisjátékfilm-versenyt, ennek apropóján mi is felidézzük legendás filmjeit és pofonjait.

„A bátyám, Latinovits Zoltán művész volt, ez biztos, én nem tartom magam hozzá foghatónak. Időnként kicsúszik belőlem valami, ám attól még nem vagyok művész" – mondta egyszer egy filmmagazinnak Bujtor István. Szerény nyilatkozat, hiszen a színész-rendező több mint nyolcvan mozgóképben játszott.

Igaz, külkereskedőnek tanult – a korábbi miniszterelnökkel, Medgyessy Péterrel járt egy osztályba –, ám sosem kötött üzletet, inkább a színészet vonzotta. Másodéves hallgatóként már filmezett (Karambol).

Színházi szerepei és rendezései mellett a közönség leginkább mozi- és tévéfilmjei, valamint szinkronjai (főleg Bud Spencernek kölcsönözte a hangját) miatt őrzi a szívében. Tévés alakításaival manapság is gyakorta találkozhatunk a közszolgálati csatornákon – Bors, A dunai hajós, Sándor Mátyás, Vivát, Benyovszky! –, kaland-, illetve drámai filmekben egyaránt támaszkodtak markáns megjelenésére, egyéniségére (Az oroszlán ugrani készül, A kőszívű ember fiai, Fekete gyémántok, illetőleg Hideg napok, Fiúk a térről, Szemüvegesek).

Játszott „easternnek” nevezett betyárfilmben (Talpuk alatt fütyül a szél), előszeretettel vállalt részt gyerekeknek szóló produkciókban (Barátom, Bonca, Legyél te is Bonca!, Szegény Dzsoni és Árnika, A locsolókocsi). A Balázs Béla-díjas és a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével kitüntetett Bujtor filmrendezőként több Szomszédok-részt jegyez, és próbálkozott Rejtő Jenővel is (A három testőr Afrikában), ám a nézők elsősorban a „Csöpi-filmek” révén szeretik.

Vitathatatlan: Bujtor műfajt teremtett a Balaton-parti keményöklű, vitorlázó nyomozó – Ötvös Csöpi – történeteivel. Amikor a nyolcvanas évek elején Bujtor (Bud Spencer-i mintákat követve) meghonosította az akcióvígjátékot, jó érzékkel fedezte fel az ideális helyszínt, a magyar tengert, részben összekötve a hasznost a kellemessel. Hiszen mint ismert, Bujtor szeretett és tudott vitorlázni, legnagyobb vízi sportsikereit a Rabonbán kapitányaként érte el, saját hajója a Tamangó volt.

A pogány madonna (1980), a Csak semmi pánik... (1982), Az elvarázsolt dollár (1985) és a Hamis a baba (1991) című filmekből álló négyes fogatának – amelyeknek gyöngébb (és szerényebb) végjátéka a 2001-2002 során videóra forgatott két tévéfilmje (Zsaruvér és csigavér: A királyné nyakéke, Zsaruvér és csigavér 2.: Több tonna kámfor) – legalább olyan fontos (fő-) szereplője volt Közép-Európa legnagyobb tava, mint Ötvös Csöpi (Bujtor) vagy a karrierista és idétlen Kardos doktor (Kern András).

Filmjei a Balaton (és a vitorlázás) bemutatásán, a jófajta könnyed szórakozatás szándékán túl sajátos korlenyomatot képviselnek. A szállóigévé lett beszólások („tűz, Csucsu!”, „alacsonyan szállnak a stukkerek”) mellett megjelennek a korabeli Balaton-parti nyaralási relikviák, a „hártyás” palacsinta, a „dojcsemárk”, a KGST-autópark (például a rendőrségi Zsigulik), az első suta diszkók. Az állandó főszereplő-duó mellett jellegzetesek a mellékfigurák, a kisstílű szélhámos, Matuska bácsi, majd az őt alakító Bánhidi László halála miatt a színre lépő Purci úr (Kozák László). A Bujtor írta történetekből nem hiányozhatott a gyermek sem, oldva a „feszültséget”, és lejjebb tolva a korhatárt.

Egy ritka felvétel a három testvér – Bujtor, Frenreisz, Latinovits – közös tévészerepléséről (1966):


Bujtor emléke ápolásának vitathatatlanul legjobb és legelevenebb módját választották a balatonszemesiek (a település a Bujtor és a Frenreisz–Gundel család második otthona volt), amikor kitalálták négy éve, az idén hétfőn megrendezendő Bujtor István Filmfesztivált.

A szemesi Bujdosó pincében reggeltől-délutánig tartó vetítésekre független-amatőr filmes alkotók, alkotóközösségek nevezhettek, a legfőbb megkötés a Bujtor szellemiségéhez való illeszkedés volt. Róka László, a szervező és az eredményhirdetésnek otthont adó, Bujtor bátyjáról, Latinovits Zoltánról elnevezett művelődési ház, könyvtár és múzeum igazgatója úgy tájékoztatta az MTI-t, a bemutatandó 16 kisjátékfilm ezért elsősorban a vidámság, a könnyedség és a humor jegyében készült, közülük a legjobb a nap végén szerény jutalomban részesül.

Elképzelhető, hogy a Balaton-parti település mostani kisjátékfilm-rendezvényén felbukkan egy „új Bujtor”, egy olyan filmes, aki képes a minőségi populáris filmek készítésére. Nagyon ránk férne.

Család-szálfa

Bujtor (született Frenreisz) István édesanyja Gundel Károly, a neves budapesti vendéglős legidősebb gyermeke, Gundel Katalin volt, akinek első házasságából született Bujtor féltestvére, Latinovits Zoltán. Édesapja id. Frenreisz István orvos volt, testvére Frenreisz Károly, az ismert rockzenész. Keleti Márton filmrendező tanácsára első filmszerepe idején apai-nagyapai dédanyja után a Bujtor nevet vette fel.

Címkék
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.