Világ hvg.hu/MTI 2024. november. 29. 10:51

Összecsapások vannak az utcán Tbilisziben, miután a kormány bejelentette, hogy felfüggeszti az EU-csatlakozási tárgyalásokat

A rendőrség próbálja elfojtani a tüntetéseket, az elnök szerint „újságírókat és politikai vezetőket vesznek célba”.

A grúz rendőrség pénteken kora reggel Tbilisziben összecsapott a tüntetőkkel, akik azt követően vonultak az utcákra, hogy a kormányfő bejelentette, 2028 végéig felfüggeszti az európai uniós csatlakozásról szóló tárgyalásokat, és visszautasítja az uniós költségvetési támogatásokat.

Tüntetések Tbilisziben
Giorgi ARJEVANIDZE / AFP

A belügyminisztérium közleménye szerint 32 belügyi alkalmazott megsérült, és „43 személyt vettek őrizetbe a rendfenntartó erők a törvényes rendőri utasításokkal való szembeszegülés és kisebb rendbontás miatt”.

Csütörtökön késő este több ezer EU-párti tüntető lepte el Tbiliszi belvárosát, mielőtt az összecsapások elkezdődtek volna. A rendőrség a tüntetés befejezésére szólította fel a demonstrálókat, majd vízágyút, paprikaspray-t és könnygázt vetettek be.

Giorgi ARJEVANIDZE / AFP

A rohamrendőrök az AFP hírügynökség tudósítása szerint gumilövedékekkel is lőtték a tömeget, ütötték a tüntetőket és a helyszínen lévő újságírókat. A tüntetők barikádokat emeltek és gyújtottak fel.

A tüntetések és elfojtásuk továbbra is tart Tbilisziben. Újságírókat és politikai vezetőket vesznek célba. Határozott reakciót várok az európai fővárosoktól

– írta Szalome Zurabisvili köztársasági elnök az X-en hajnalban.

Grúziában nemrég választások voltak, amelyeket a Grúz Álom nevű kormánypárt nyert. Független megfigyelők szerint történtek választási csalások (a grúz elnök még kérte is a választás eredményének érvénytelenítését az alkotmánybíróságtól), de ezek a végeredményen nem változtattak.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.