Kult Németh Marcell 2013. augusztus. 13. 11:24

„Jönnek a földönkívüliek, és elrendezik a dolgokat” – Leningrad-interjú

A Leningrad együttes életművész-frontembere szerint nem mindenki iszik Oroszországban, de Gagarin óta muszáj valamit csinálniuk, hogy kibírják az összevissza repkedést, optimista jövő pedig nem létezik. Nemet mondott, amikor azt kértük tőle, próbálja elintézni a magyaroknak, hogy télen ne zárják el a gázcsapot. Szergej Snurovval fellépésük előtt beszélgettünk.

Mint korábban írtuk, komoly tömeget vonzó koncertet adott szombat este a Sziget világzenei nagyszínpadán az aznap éppen tizenhat taggal fellépő szentpétervári Leningrad zenekar. A popkultúra komposzthalmából, orosz folklórból és peresztrojka-kori avantgárdból építkező együttes fellépését a hvg.hu tudósítója a Sziget legjobb koncertjének kiáltotta ki. Pedig akkor még nem is olvasta az alábbi interjút.

hvg.hu: Annak idején mivel indokolta a város vezetése, hogy kitiltják az együttest Moszkvából?

Szergej Snurov: Semmivel. Egy szedett-vedett döntés volt, igazából semmivel nem tudták megindokolni.

hvg.hu: Akkori nagy ellenlábasukat, Jurij Luzskov polgármestert azóta menesztették, így ismét fel tudnak lépni a fővárosban?

SZ.S.: Igen, de nemsokára életbe lép a trágár beszéd elleni törvény, ezért lehet, hogy érik már az újabb tiltás.

hvg.hu: 2008-ban miért oszlatta fel a zenekart? És mi lett a Rubl nevű együttessel, amit rögtön utána verbuvált?

SZ.S.: A Rubl a mai napig létezik virtuális módon: továbbra is fent vannak az interneten a dalok, meg lehet hallgatni őket. A Leningraddal egy idő után azt éreztem, hogy elértük a maximumot, ezért úgy gondoltam, hogy itt az idő továbblépni – akkor történetesen úgy döntöttem, hogy alapítok egy hard rock zenekart.

Szergej Snurov
Fülöp Máté

hvg.hu: A nyolcvanas években komoly rockzenei színtér alakult ki Szentpéterváron. Korábban viszont hangot adott annak a véleményének, hogy soha nem létezett olyasmi, hogy „orosz rockzene”.

SZ.S.: Igazából a rock ugyanolyan, mint a dzsessz: az emberek csupán szűk csoportjának tetszik. Sajnos most már nincs is olyan, hogy kifejezetten rock, elektronikus vagy avantgárd műfajban játszana bárki is, hanem összefonódtak a stílusok, és azok törzsközönsége is. Ízlések és pofonok, ki mit gondol erről.

hvg.hu: Korábban azt mondta, hogy a Leningrad a tömegkultúra ellen harcol – miközben önök éppúgy építenek a zeneipar által kitermelt dalokra.

SZ.S.: Nem egészen értek ezzel egyet. A Leningrad a romlottság, a színvonal csökkenése ellen lép föl. De nem a tömegkultúrával és a kommersz dolgokkal van a baj, hanem azzal, ha egy bizonyos szint alá süllyednek – mi ez ellen harcolunk. Úgy kell minket elképzelni, mint a méheket a kaptárban, akik védelmezik a mézet és a királynőjüket.

hvg.hu: Ha már szóba kerültek a nők, nem gondolja, hogy rajtuk és az italozáson kívül akadnak fontosabb problémák is Oroszországban, amiről dalokat lehetne írni?

SZ.S.: Éppen a nők és a vodka az a két dolog, amivel egyáltalán nincs probléma Oroszországban.

hvg.hu: Mit gondol, miért kötődik ilyen szorosan az orosz zenészek életéhez az ivás?

SZ.S.: Klasszikus sztereotípia, hogy az oroszok többet isznak, mint mások. Azért, mert én vedelek és bagózom, nem jelenti azt, hogy mindenki ugyanezt csinálja. Egyébként meg mi oroszok Gagarin óta elég sokat repkedünk az űrben, ami rohadt félelmetes dolog – valamit csak kell csinálni, hogy kibírja az ember.

Fülöp Máté

hvg.hu: Akad olyan pillanata, amikor komolyan lehet venni önt?

SZ.S.: Az embernek elsősorban saját magához kell kellő komolysággal viszonyulnia. A többi nem érdekes.

hvg.hu: Mi a legértékesebb dolog, amit valaha hamisított?

SZ.S.: Nem is értem, miért hamisítottam volna bármit is?

hvg.hu: Szinte minden fellelhető életrajza megemlíti, hogy korábban ezzel is foglalkozott.

SZ.S.: Ez nagyon régen volt. A bácsikámnak dolgoztam, és nem sok pénzt láttam abból, amit ő eladott, tehát „értékes dolgokról” itt nem érdemes beszélni. Ha én lettem volna az a nagybácsi, most nem ülnék itt.

Fülöp Máté

hvg.hu: Elégedett az orosz jégkorong mostani színvonalával?

SZ.S.: Már nem nagyon követem, mert ahhoz, hogy továbbra is szeressem a sportot, kellene egy televízió. Olyanom viszont nincs.

hvg.hu: Ön szerint mi vár Oroszországra az elkövetkezendő két évtizedben? Vegyük az optimista forgatókönyvet.

SZ.S.: Optimista forgatókönyv? Olyasmi nincs Oroszországban. A létezőek közül a legoptimistább az, hogy jönnek a földönkívüliek, és majd elrendezik a dolgokat.

hvg.hu: Magyarországnak az utóbbi teleken sok gondja akadt az orosz gázimporttal. Elintézné nekünk, hogy ezután már simán menjen minden?

SZ.S.: Gázzal nem foglalkozom, bár tudok róla, hogy néha ilyen ember benyomását keltem. Ha engem kérdez, egy idő után minden rendbe fog jönni magától is, mert beköszönt az átkozott globalizáció, és hamarosan már nem lesznek országok, akik ilyesmiken tudnának vitatkozni egymással. Egyébként meg az a véleményem, hogy a panaszkodás helyett időben kellene fizetni!

Az interjúhoz nyújtott tolmácsolásért köszönet illeti Hankovics Andrást.

A Leningrád 2012-es Sziget-koncertje itt megtekinthető:

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.