2013. május. 29. 17:02 HVG Utolsó frissítés: 2013. május. 29. 13:03 Kult

Nyolc és fél évtized könyvheti plakátjai

Az évtizedek során eltérő eszközökkel buzdították olvasásra és vásárlásra az olykor értelmes polgárnak, máskor okítandó nebulónak tekintett nagyérdeműt a könyv hagyományos nyári ünnepére készített plakátok.

Az „írott szó barátjának” (és persze: vásárlójának) kegyeiért immár 84 esztendeje indul utcai harcba a magyar könyves szakma – az ötletgazda író és művelődéstörténész, Supka Géza szavaival – „ingujjban és bohém formában”, a kiadók és kereskedők országos egyletének, mai nevén: Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének szervezésében. A könyvnapi, majd könyvheti megmozdulásoknak – az évenként összeállított katalógusok mellett – figyelemre méltó lenyomatai, mondhatni képbe sűrített krónikái az ünnepi eseményt propagáló plakátok, melyeket gyakorta a korszak fajsúlyos – noha korántsem mindig a legnépszerűbb – képzőművészei készítettek.

Arról, hogy melyik korszakra milyen könyvplakát volt jellemző, a HVG e heti számában olvashatnak.

 

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.