Kult hvg.hu 2013. május. 13. 18:33

ByeAlex sikerének valós akadályairól

Az Eurovíziós Dalfesztiválon a sikert három tényező befolyásolja: a jószomszédság, a masszív rajongói bázis, illetve egy tipikusan europop sláger, melynek előadásmódja sokkal fontosabb, mint a mondanivaló.

Számos elmélet létezik arról, hogy mivel lehet megnyerni az Eurovíziós Dalfesztivált. A hvg.hu publicistája Wolf Kati váratlan (le)szereplése után sorolta fel a geopolitikai okokat: és kétségtelen, hogy a szomszédos, történelmi, kulturális, linguisztikai kapoccsal megáldott nemzetek között megint nem sok esélyünk van labdába rúgni.

Olvassa el Wolf Kati kudarcának valós okairól szóló cikkünket.

Jószomszédság?

Úgy meg főleg, ha körülöttünk pénzügyi okokra hivatkozva többen lemondták a részvételt a versenyen: így a nagy lengyel-magyar baráti szavazatokkal például nem számolhatunk. Lengyelország, bár volt év, amikor 2. helyen végeztek (ugyanakkor, amikor Friderika a megismételhetetlennek tűnő 4. helyet tudta elhozni  Magyarországnak 1994-ben), nem csinál presztízskérdést a költséges slágerparádéból. Tavaly sem vettek részt, mert az ukránokkal karöltve megrendezett foci-Eb, és a nyári olimpia így is megterhelte a büdzséjüket, és úgy látszik, idén sem hiányzik nekik a hacacáré: már tavaly novemberben bejelentették: nem kérnek az Eurovízióból.

A portugálok és Bosznia-Hercegovina sem kívánja finanszírozni a versenyt, és Szlovákia is kimarad, utóbbi pedig biztos kevesebb szavazatot jelent Magyarországnak. Bakuban a sovány 19 pontból, ami az utolsó előtti, 24. helyhez volt elég a Compact Discónak a döntőben, nyolcat a szlovákoktól kaptuk.

Íme, az Eurovíziós Dalfesztivál 39 indulója.

Meleghimnusz?

Egy másik elmélet szerint a melegeken mérhető le leginkább, hogy van-e esélye egy dalnak az Eurovízión. Malmö kigördítette a pink szőnyeget, ezt a hivatalos oldalon is kijelentették, arra hivatkozva, hogy az „Eurovíziós Dalversenynek jelentős meleg rajongótábora van”. A melegbárok a 300 ezres város idegenforgalmi irodája szerint akár ötszörös tömegre számíthatnak, mint egyéb napokon, egy szemfüles rendezvényszervező pedig már 2012-ben, Loreen győzelme után lefoglalt egy majd’ kétezer fő befogadására alkalmas bulihelyszínt a 2013-as Eurovízió idejére, és lekötötte Loreent, a bakui győztest.

Aki tehát Malmőbe érkezik – 100 ezer Eurovízióra éhes turistát várnak – május 6-18. között, csak ott láthatja majd az Euphoria előadóját, akit állítólag már az azerbajdzsáni siker előtt is imádtak a melegek. „Éreztem, hogy Malmőt fogják választani, közelebb van Európához és Dániához” – nyilatkozta Joe Nilsson a Wonk melegbár tulajdonosa, aki azt is elmondta, hogy ilyenkor még vegyesebb az elvileg homoszexuálisokra specializálódó bár közönsége.

A magyar indulók között utoljára Wolf Kati dalának volt komoly hátszele a nemzetközi melegszcénából, Londonban a kint élő magyarok tudósítása szerint igen kedvelt volt akkoriban a melegbárok repertoárjában már a slágerverseny előtti hetekben és még utána is pár hétig, a Kedvesem viszont nélkülözi azt a bizonyos pluszt.

Nem sok vizet zavar

Az eurovíziós popdalocskák ismérveit egy flipcharton foglalta össze az Independent: ezek szerint elengedhetetlenek az akrobatikus elemek (hogy eltereljék a figyelmet a blőd szövegről), a szélgép, mert az a gondtalanság és vidámság hatását kelti, némi pirotechnika (ha az akrobatikus elemek nem elegendőek). Továbbá  kell még egy fiatal lány a színpadra, aki Európa fiatalosságát reprezentálja, aztán epilepsziát okozó fényjáték, hogy a közönség eldobja az agyát, aztán némi népies hatás lehetőleg nagyikkal (ez nem tudni miért, de az oroszoknál egész jól működött tavaly). A ritmus legyen gyors, a refrén könnyen megjegyezhető, a szövegből ne maradjon ki a szerelem, az élet élvezete, vagy bármilyen szabadidős tevékenység, végül a koreográfiában a kilencvenes évek, MC Hammer-es mozdulatok működnek a legjobban.

A tuti befutó dal ismérvei
Independent

Ezek alapján a szélcsendben, komótosan mozgó, látványshow-t nélkülöző ByeAlexnek nincs sok esélye. De még reménykedhetünk: lehet, hogy épp különállása fogja meggyőzni a közönséget.

Olvassák el a külföldi bloggerek véleményét ByeAlex előadásáról.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.