Gyermekét elhagyó, börtönt is megjárt apát alakít új filmjében Robert De Niro. A tinilányok bálványa, Zac Efron ismét álmai nőjéért harcol - ezúttal egy kisgyermekes anyáért -, míg a környezetvédelmi aktivista, Severn Cullis-Suzuki a bolygó védelméért kampányol. És persze jön a Magyarország 2011: egy szkeccsfilm neves hazai rendezők alkotásaiból. Filmajánlók a hétre.
Mocsokváros utcáin
„Egy történetmesélő mester kezében vagy, ne félj!”
Jonathan Flynn nem volt jó apa. Tudni sem akart fiáról és annak anyjáról. Élte az életét, sumákolt és piti csalásokra adta a fejét. Meg is járta: börtönbe került. Szabadulása után beállt taxisofőrnek, közben azt képzelte magáról, hogy tehetséges író, történetmesélő, egyszóval: művész. A fiával - Nickkel - nem sokkal első találkozásuk után megszakította a kapcsolatot. Nick - az író - egy hajléktalanszállón vállalt állást, itt szembesült azzal, hogy a családi szálak eltéphetetlenek.
Robert De Niro - aki tavaly négy filmben is feltűnt - Jonathan Flynn szerepében az ellenszenves apát kelti életre, akin ugyan lehetne segíteni, de igazi önsorsrontó: nem törekszik a harmonikus életre. Az adaptáció igaz történeten alapul: az író, költő, Nick Flynn visszaemlékezésén. Az Another Bullshit Night in Suck City 2004-ben jelent meg nyomtatásban, azóta pedig több mint tíz nyelvre fordították le. A memoárból kiderül, hogyan hozta össze a sors Flynnt a nyolcvanas évek végén - egy hajléktalanszállón - apjával. (Flynn anyja egyébként fia 22 éves korában öngyilkos lett.) 2007-ben a Twentieth Century Fox megvásárolta a filmes jogokat, de a forgatás csak 2010 nyarán kezdődött. (Bemutató: április 19.)
Rendező: Paul Weitz
Főszereplők: Robert De Niro, Paul Dano, Julianne Moore, Olivia Thirlby
IMDb-értékelés: 6,9/10
Szerencsecsillag
„Egy éjszakai rajtaütés után történt.”
A High School-tinimusicalek ügyeletes szépfiúja, Zac Efron nem tud kibújni a bőréből: a szirupos szerepek bűvölete ezúttal is magával ragadta. A Szerencsecsillag című romantikus filmben olyan, Irakból visszatérő katonát alakít, aki egy titokzatos fénykép nyomába ered, bízva benne, hogy megtalálja az azon látható fiatal nőt, mert közvetve ez a kép mentette meg az életét. Legalábbis ő ezt hiszi. A rejtélyes nőnek kisgyereke van és egy meglehetősen agresszív exe. De Logan nem adja fel, még úgy sem, hogy számos akadály nehezíti a szerelmesek egymásra találását. A fiatal anyát Taylor Schilling alakítja, akit a kórházsorozatok rajongói a Mercy angyalai című szériából ismerhetnek. Érdekes véletlen, hogy ebben éppen egy olyan nővért alakított, akit Irakból visszatérve rémképek gyötörtek. (Bemutató: április 19.)
Rendező: Scott Hicks
Főszereplők: Zac Efron, Taylor Schilling, Blythe Danner
Severn, gyermekeink hangja
Jean-Paul Jaud Severn, gyermekeink hangja című dokumentumfilmjében egy kanadai lány történetét dolgozza fel, aki 12 éves korában a Rio De Janeiróban tartott Világcsúcson a bolygóért kampányolt. „Az vagy, amit teszel, nem pedig az, amit mondasz. Ti döntötök, milyen világban nőjünk fel” - mondta akkor Severn Suzuki. Tíz évvel később a fiatal környezetvédelmi aktivista a Time magazinnak úgy nyilatkozott: Rióban hat percig beszélt. Állótapsot kapott, a küldöttek közül néhányan sírva is fakadtak beszédétől. 18 évvel később - a film készítésének idején - Severn várandós volt első gyermekével. „Elveszíteni a jövőt nem olyan, mintha egy választást veszítenénk el” - üzente a nő. Severn Suzuki harcos aktivista-családban nőtt fel: apja, David Suzuki - harmadik generációs kanadai japán - környezetvédelmi aktivistaként dolgozott. Severn 9 éves volt, amikor megalakított egy gyerekcsoportot - Environmental Children's Organization (ECO) -, hogy generációjuk tagjait megtanítsák arra: a környezetvédelem saját érdekük. (Bemutató: április 19.)
Rendező: Jean-Paul Jaud
Főszereplők: Edouard Chaulet, Severn Cullis-Suzuki, Nicolas Hulot
Magyarország 2011
Már az idei filmszemlén levetítették, április 19-től pedig a mozikban is látható a Magyarország 2011 című dokumentumfilm, melyet kilenc magyar rendező jegyez. Az alapötlet - egy rövidfilmekből álló szkeccsfilm - Tarr Béla fejéből pattant ki, üzenete pedig azt sugallja, hogy hamarosan meghal a magyar filmipar. A felkért rendezők - Jancsó Miklós, Mészáros Márta, Jeles András, Kocsis Ágnes, Török Ferenc, Szabó Simon, Forgács Péter, Siroki László, Fliegauf Bence, Pálfi György és Salamon András - önköltségi alapon dolgoztak, a rendelkezésükre álló eszközökkel, forrásokból. Tarr Béla - aki producerként jegyzi a filmet - legutóbbi alkotásának, A torinói lónak éppen a tavalyi Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon volt a premierje. A sajtóbemutató után Tarr elmondta: egy ideig biztos nem rendez. „Nekünk most jó időre abba kell hagyni. Nagyon félő az ismétlés veszélye" - mondta akkoriban Tarr. A Magyarország 2011 már egy előrehaladottabb stádiumban készült, amikor az ismétlésnél sokkal esélyesebb a halva születés.
Producer: Tarr Béla