Könyvet! A két ünnep között talán mindenkinek lesz egy kis ideje, hogy elmélyedjen ajándékba kapott olvasmányaiban. Gyerekkönyves és szórakoztató blokkunk után sorozatunk befejező részében szépirodalmi, tényfeldolgozó és életmóddal kapcsolatos köteteket ajánlunk.
A karácsony előtti ajándékhajsza lassan a tetőfokára hág. Hogy idén is sokan az utolsó pillanatokra hagyták a karácsonyi meglepetések beszerzését, arra egyértelmű bizonyíték a bevásárlóközpontokban és az utcákon áramló tömeg. A könyvesboltokban is hosszú sorok kígyóznak, de lényegesen leegyszerűsíthető a vásárlással járó procedúra, ha tudjuk, mit keresünk. Ehhez nyújtunk most segítséget, szubjektív válogatásunkkal.
Szépirodalmi csemegék
Emma Donoghue: A szoba
Truman Capote óta tudjuk, hogy tragédiából jó könyvet írni komoly sikert jelenthet anyagi és szakmai téren egyaránt. Az utóbbi években rendszeressé váló hírek nőket és gyerekeket fogságba kényszerítő és megerőszakoló férfiakról új - nehezen feldolgozható - témát biztosítottak az írók számára. Donoghue nem várt oldalról közelít, szenzációhajhászás vagy olcsó idegborzolás helyett képes a valódi, szomorúsággal vegyes borzalmat megmutatni úgy, hogy közben végig a szeretet legerősebb tényező. Donoghue Capote-hoz hasonlóan felhasználta a médiában nyilvánosságra került részleteket (Jaycee Dugard esete különösen nagy hatással volt a könyvre), mégis saját történetet hozott létre. A díjeső és a kritikusok rajongása érthető: a The New York Times szerint A szoba volt 2010 egyik legjobb regénye. (Alexandra Kiadó)
Aimee Bender: A citromtorta különös szomorúsága
Mostanában egyre több a különös, néha zavaróan kevert műfajú alkotás. Bender citromtortája esetében is nehéz eldönteni, hogy lányregényről, gasztronómiai meséről vagy sci-firől van szó, de mivel a keverék igen jól sikerült, nem is fontos a műfaji meghatározás. A valóságtól kicsit elrugaszkodott, néha ijesztő történetet furcsaságai mellett karcossága és a nyelvezete teszi élvezetessé.
Az ételek és érzelmek összefüggései már sok történet alapjául szolgáltak, de Rose Edelstein tökélyre viszi a kutatást. Bonyolult és meglepő hasonlatai, a sziruposságot nélkülöző megoldásai miatt Bender valószínűleg soha nem lesz igazi sikerszerző, de a mi szívünkbe belopta magát. (Gabo Kiadó)
Cserna-Szabó András és Fehér Béla: Ede a levesben
Ha létezik hiánypótló könyv, akkor az Ede a levesben egészen biztosan az. Az utóbbi évek úgynevezett gasztroforradalma már régóta egyértelművé tette, hogy ételeink eredetével kapcsolatban komoly véleménykülönbségek állnak fenn. (Elég csak a legutóbbi, desszerthungarikum-fiaskóra gondolni. Cserna-Szabó és Fehér áldozatos és valószínűleg mániákus munkájának köszönhetően azonban végre jó pár titokra fény derül. Megtudhatjuk az igazságot a magyarság paprikafogyasztásáról, kipróbálhatjuk a tizenöt, igazi halászléreceptet és a Dobos-rejtélyről is lehull a lepel. Vigyázni kell, mert olvasás közben nagyon megéhezhetünk, ezért inkább étkezés utánra ajánljuk. (Magvető/M-Érték Kiadó)
Vladimir Nabokov: Király, dáma, bubi
Az évek óta irodalmi Nobel-díj várományosként emlegetett Nabokovra a közvélemény igazságtalan módon elsősorban a botrányos hatású Lolita szerzőjeként tekint – bár lehet, hogy sokan kiegyeznének az ezzel járó hírnévvel.
A szakmai körökben lenyűgözően szép nyelvezetéről híres Nabokovtól ezúttal egy korai, 1928-ból származó, Berlinben játszódó történet került a magyar olvasók elé. A szerző 1967-ben felfrissítette a szöveget, de a kritikusok által korábban emlegetett “nyersességet” és “bujaságot” megtartotta. A bulvárregényként kategorizált történet hősei Anna Karenina és Emma Bovary nyomában szenvednek a szerelemért – de úgyis a stílus a lényeg. (Európa Kiadó)
Ljudmila Ulickaja: Imágó
Az egyik legnépszerűbb kortárs orosz író legújabb könyvét nagy várakozás előzte meg. A rajongók nem fognak csalódni, a komor történetet, amely 1953 tavaszán, Sztálin halálának napján indul, átszövi a humor. Három fiú életén keresztül leshetünk be a sötét korszakba, Sztálin halálától a Gorbacsov-féle peresztrojkáig terjedő időszak mindennapjaiba. Ulickaja nem mond le a szövevényes történetről, rengeteg szereplőt sorakoztat fel, hol kidolgozottan, hol egyáltalán nem. Ha valamit fel lehet róni neki, talán ez az. A cím, azaz az imágó – a kifejlett rovar – metafora, mellyel az író azt próbálja megfejteni, hogy a 20. század második felében miként képes az ember a szó erkölcsi értelmében is felnőtté válni. (Magvető Kiadó)
Parti-Nagy Lajos: Szódalovaglás
„Most ledarálom magamat/ villanyírógép lámpaujj/ molnár és henger és garat/ egy töltelékké finomul.” Az 1990-ben megjelent Szódalovaglás most újra az olvasó kezébe kerül, kiegészülve, átlényegülve. Az eredetileg 1985-1987 között papírfecnikre írt strófák, félmondatok önálló kötetté álltak össze: a második kiadásban – melynek alcíme mintamondatok nulla – 332 gondolat, strófa és töredék csap az arcába a Parti Nagy-olvasmányokon nem edződött laikusoknak.
Aki szabályos strófákba szedett magvas gondolatokat vár, ne ezzel a kötettel kezdjen. Aki viszont ismeri a Kossuth-díjas költő, író munkásságát, és fogékony a nyelvi ötletességre és a csapongásra, ezúttal is jól fog szórakozni. Persze, amíg a szerző engedi. (Magvető Kiadó)
Tények és életmódkiadványok a fa alá
Roizen, Michael F. - Oz, Mehmet C.: Maradj fiatal!
Az öregedéstől való félelem az utóbbi évtizedek egyik legnépszerűbb témájává vált, gyakorlatilag önálló iparág épült rá. Az önsegítő könyvek piacán is számos szerző kínálja saját módszerét a hosszú és egészséges élet érdekében. Előbb-utóbb mindenki megöregszik és meghal, csak az a kérdés, hogy az előtte lévő éveket hogyan, mivel tölti. A Maradj fiatal! című kézikönyv ugyan megtévesztő módon fiatalságot ígér, valójában viszont az egészségről van szó benne. Testi, lelki és szellemi egészségről, az emberi létezés egyetlen aspektusát sem elhanyagolva. Az információban gazdag, haladó szellemű kötet vicces és oktató stílusban tálalja a legkomolyabb tudnivalókat is, mint a nitrogén-monoxid hiánya, de kitér a száraz száj-jelenségre és a szexre is. A megértést kissé gyerekes, de talán éppen ezért könnyen befogadható illusztrációk segítik. Hasznos kiadvány, kérdés, nem sértődik-e meg, aki kapja. (Animus Kiadó)
Dr. Filippo Ongaro: Úgy egyél, hogy jól legyél!
Bár szeretjük elfelejteni, az elfogyasztott ételek nagyobb hatással vannak életünkre, mint számos egyéb körülmény. Az utóbbi időben egyre többen állítják, hogy minden bajunk okozója a helytelen táplálkozás. Ongaro korszakalkotónak nevezett programja is ebbe a trendbe illeszkedik, és valóban sok újdonságot vet fel a témáról, még ha bizonyos elemei ismerősek is. Meglepő módon ugyanis időnként a Szendi-féle paleolit rendszer és annak érvei köszönnek vissza Ongaro könyvében, csak éppen érvekkel, kutatási adatokkal alátámasztva. A szerzőnek ugyanis ez az elsődleges szakterülete, űrhajósok orvosaként azt kutatta, hogyan lehet az űrutazás során létrejött öregedési folyamatokat visszafordítani.
Az érdekesen, élvezetesen megírt könyv képes meggyőzően érvelni a tehéntej ellen, de megkapja a magáét a cukor is. Ongaro egyik legszimpatikusabb tulajdonsága, hogy bár szenvedélyesen hisz tanaiban, azt hirdeti, ha az olvasó képes akár csak 10 százalékban változtatni életén, annak is jótékony hatása lehet. Úgyhogy semmi mentségünk. (HVG Kiadó)
Dr. Máté Gábor: A test lázadása – Nyitott könyvek
Tagadhatatlan, hogy év végén fogékonyabbak vagyunk az újrakezdésre, a fogadalmakra. Ezért is időzítik a kiadók ilyankorra hasonló témájú kiadványaikat. A magyar származású, Kanadában élő orvos, Máté Gábor könyve is holisztikus megközelítésben vizsgálja szervezetünk működését, a stresszre helyezve a középpontba. A lelki egészség fontosságát a válogatásunkban szereplő két korábban ajánlott könyv sem hanyagolta el. Máté több évtizednyi szakmai tapasztalatát összegezve állítja, hogy a rák, a szenvedélybetegségek, sőt, majdnem minden krónikus betegség visszavezethető lelki okokra. A szerző nem csak felveti a problémákat, megoldást is kínál, hét lépésben. A lényeg persze itt is a megelőzés, a tudatos élet, ami leírva könnyűnek tűnhet, ám a megvalósítás már jóval nehezebb. (Libri Kiadó)
William és Helen Bynum: Hetven rejtély az orvostudomány világából
A 300 oldalas kötetből megismerhetjük az orvostudomány többezer éves történetét, módszereit, úttörőit, beavatkozási módjait és eszközeit. Megtudhatjuk többek között, hogyan keletkezett papírlapokból az első sztetoszkóp, hány ezer éves múltra tekint vissza a mikroszkóp, illetve miért voltak népszerűek a 20. század elején az inkubátorkiállítások.
A kiadvány illusztrációi között felbukkan többek között Röntgen feleségének legendás röntgenfelvétele, egy homepátiát kicsúfoló röpirat, egy bronzból készült, ókori vaginatükör rajza, valamint egy plakát abból az időből, amikor még jó levegővel és napfénnyel képzelték a tbc gyógyítását, illetve egy hirdetés a 20. század fordulójáról, amikor a Bayer Heroint árusított köhögéscsillapító szerként. A Hetven rejtély... többezer év haladásának képes története, a brutális és esetenként katasztrofális következményekkel járó próbálkozásoktól a diadalmas áttörésekig. Aki nyitott az orvosi érdekességekre és illusztrációkra, szívesen lapozgatja majd a kiadványt. (Athenaeum Kiadó)
Walter Isaacson: Steve Jobs
Walter Isaacson Steve Jobs életéről készült könyvének angol nyelvű kiadása villámgyorsan bestseller lett. A magyar kiadás november 28-tól kapható a boltokban. A fordítás, szerkesztés, lektorálás és kiadás normális körülmények között 12 hónapos munka, ezúttal 18 ember dolgozott azon, hogy a kötet rohamtempóban – négy hónap alatt – elkészülhessen. Könyv az Apple nagyhatású exvezéréről, aki hat iparágat is forradalmasított. (HVG Kiadó)
Norberto Fuentes: Fidel Castro önéletrajza
Tényirodalmi válogatásunkba befért egy Castro-önéletrajz is. Hogy a szövegnek mennyi köze van a tényekhez és az igazsághoz, azt valószínűleg a főszereplőn kívül senki nem tudhatja. Talán még ő sem, hiszen olyan régen ferdíti már a valóságot. Ettől függetlenül érdekes kordokumentum és a történelem iránt rajongó olvasóknak élvezetes órákat szerezhet a kubai diktátorról szóló könyv, ami a spanyol El País szerint „a kortárs latin-amerikai irodalom remeke”. Még a visszafogottabb Die Zeit is úgy látja, „Fuentes könyve hosszú időre a legjobb marad a kubai diktárorról”. (Alexandra Kiadó)
Michael Caine: Egy angol úr Hollywoodban
Bár kétszeres Oscar-díjas, Michael Caine sosem volt igazi világsztár. Ahhoz túlságosan is brit. Nem mintha válogatós lenne, bevallottan nincsenek nagy fenntartásai szerepeivel kapcsolatban: néha az is tökéletesen kielégíti, ha „mindennapi kiadásait” fedezni tudja a gázsiból: például ki tudja fizetni új medencéjét. Ilyen és ehhez hasonlóan őszinte, mulatságos sztorikat kínál a 78 éves Caine önéletrajza, persze jó néhány sztárpartneréről is elárulva néhány titkot. Nagy botrányokra, leleplezésekre ne számítsunk, Sir Michael ugyanis valódi úriember. Udvarias, jóindulatú és van öniróniája. Elbűvölő. (Libri Kiadó)
Pierrot: AGON
Hosszas fejtörés után került Pierrot új kiadványa ebbe a szekcióba. Valójában azt is nehéz eldönteni, minek nevezhetjük, hiszen egyszerre ismeretterjesztő könyv, művészi album és 24 társas táblajáték. A kiadó a játékokra koncentrál, de ennél sokkal többről van szó. A szabályokkal is ellátott, gyönyörűen fényképezett táblajátékok mellett ugyanis Pierrot szövegei valódi kultúrtörténeti értéket jelentenek. Megtudhatjuk, melyik játék hol és hogyan keletkezett, hogyan fejlődött az évtizedek, néha évszázadok vagy évezredek alatt. Akit csak a játék élménye érdekel, persze megmaradhat a puszta élvezetnél, de érdemes befogadni a jelentős mennyiségű információt is. Mivel nem Gazdálkodj okosan-típusú játékokról van szó, elsősorban felnőtteknek ajánljuk: akiket az is érdekel, hogy mivel és hogyan játszottak időszámításunk előtt 2600-ban, Ur városában. (Alexandra Kiadó)