Kult Kádár Mónika 2011. december. 15. 19:30

Meghökkentő gyilkosság, belevaló nők, adrenalin - nagy karácsonyi könyvajánló 2.

A karácsonyi ünnepi időszak egyik legfontosabb tényezője a pihenés. Kevés jobb kikapcsolódási forma létezik, mint az olvasás. Gyerekkönyves válogatásunk után most szórakozató könyveket ajánlunk a fa alá.

Női szakasz - ami belefér

Roberta Rich: A velencei bába

A már-már legendás velencei kurtizán után újabb erős nő érkezett a vizek városából. A 16. században játszódó történet főhőse Hanna, aki természetesen okos és tehetséges, aki szembeszáll a társadalmi elvárásokkal a szerelemért. A Velencében játszódó könyvek esetében már a helyszín fél sikert jelent, a város megunhatatlanul árasztja magából a romantikát. Hanna eredetileg csak a kalózok fogságában sínylődő férjét szeretné megmenteni, de az elsőkönyves Rich ennél jóval többet varr szegény nyakába: van itt zsarolás, gyilkosság, menekülés, pestis és persze az akkoriban komoly veszélyt jelentő kulturális és vallási különbségek. A végkifejlettel kapcsolatban sok kétség nem merülhet fel, de a könyv ettől függetlenül kellemes kikapcsolódást ígér. (Tericum Kiadó)

Gabo Kiadó

Allison Pearson: Csak tudnám, hogy csinálja

A nőknek szóló könyvek között aránylag kevés a feminista hangvételű - tulajdonképpen Pearson könyvére sem lehet egyértelműen ráfogni. A Csak tudnám, hogy csinálja mégis sokkal kritikusabb a nemi szerepekkel és a társadalmi berendezkedéssel kapcsolatban, mint azt megszoktuk. Nem véletlen, hiszen a főszereplő egy sikeres befektetési alapkezelő, aki nő, feleség és anya – még leírni is sok. A kemény odamondogatások mögött persze érző szív dobog, a valódi anyai ösztönök győzedelmeskednek a végén. Vagy mégsem? Kis csavar, hogy az emancipált lelkületű olvasók is örüljenek a végén. Emellett a könyv elolvasása egyfajta alapfokú pénzügyi ismeretterjesztő tanfolyamnak is felfogható. (Gabo Kiadó)

Eleanor Brown: Nyakunkon a boldogság

Az úgynevezett női könyvek piaca külső szemlélő számára homogénnek tűnhet, de a rengeteg történet között néha valódi gyöngyszemekre lehet bukanni. Brown sztorija három lányról nem csak azért egyedi, mert értelmes, művelt teremtésekről szól, akiknek életét apjuk Shakespeare iránti rajongása határozza meg. A Nyakunkon a boldogság a szereplők jelleme, cselekedetei és legfőképp a nem annyira boldog végkifejlet miatt is különleges. Egy átlagos női könyvhöz képest szinte már realista, az irodalmi utalásokkal együtt pedig minőséget képvisel. Nem ajánljuk mindenkinek, de egyes olvasóknak nagyon. (Athenaeum Kiadó)

Tess Geritsen: A bűnös

A könyvpiac uralkodói egyértelműen a nők, bármennyire is nehezményezi ezt néhány kritikus. A nők kedvét keresik a kiadók, mivel ők tartják el az iparágat. Ezért természetesen egyre bővül a női nyomozókat felvonultató krimik köre, de hogy még érdekesebb legyen, ezúttal – A bűnösben – a halottkém személyi száma is kettessel kezdődik. A lányok, asszonyok persze leginkább kosztümben, magassarkúban tipegnek a bűntény helyszínére és női praktikákat is bevetnek, ha kell. De alapjában véve okosak és hozzáértőek, sőt, belevalóbbak, mint a körülöttük lévő férfiak. A várt siker nem maradt el, Rizzoli és Isles kalandjai már tévésorozat formájában is visszaköszönnek: Született nyomozók címmel. A tévében természetesen sokkal szebb mindenki. (Ulpius Kiadó)

Cecilia Ahern: A holnap titkai

Néhány ember képes teljesen felnőni, másokban örökké ott él kamasz énjük. Kívül és/vagy belül tizenéveseknek szól Cecilia Ahern misztikus, egyszerre modern, mégis nagyon ódon meséje. Már az alaphelyzet is romantikus: a főhős édesapja öngyilkos lesz és az addig dúsgazdag család egyszer csak szegénnyé válik, mint a templom egere. Kénytelenek a nincstelen, vidéki rokonokhoz költözni, ahol egymást követik a furcsa, hátborzongató események. A végső megoldás kicsit túlzó, de pontosan illik Ahern kamaszos hevületéhez. Szkeptikusoknak nem ajánljuk. (Athenaeum Kiadó)

Krimik mindenkinek

Európa Kiadó

Borisz Akunyin: A gyémántszekér

A rajongók legnagyobb örömére Akunyin még mindig tartogat néhány Fandorin-történetet a tarsolyában. Az álnéven író orosz szerző ugyan láthatóan unja már főhősét, az utóbbi részekben számos variációval dobta fel a szimpla gyilkosságokat. A kétkötetes A gyémántszekér rövid első része 1905-ben játszódik, míg a második a most divatos prequel, azaz előzménymesék közé tartozik. Végre megtudhatjuk, hogyan lett Fandorin az a mesternyomozó, akinek később megismertük, kiderül a különös képességek eredete és az ikonikus Maszáról is kapunk egy ifjúkori portrét. Akunyin szokásához híven romantikus, amit, ha nem lenne a sok veszély és fordulat, talán szentimentalizmusnak is vélhetnénk. A gyémántszekérben mindenből többet kapunk, mint korábban bármikor, a könyv egyfajta Fandorin-esszencia. (Európa Kiadó)

Jussi Adler-Olsen: Nyomtalanul

Az Animus kiadó skandináv krimi sorozata ismét bővült: Norvégia, Izland, Svédország és Finnország után Dánia is képviselteti magát egy szerzővel. Adler-Olsent remekül választották ki a szerkesztők, főhőse, Carl Mörk tökéletesen illik a már megszokott, morózus északi figurák sorába. Mörk fő vonzereje viszont nem a tragédia, hanem a humor. Az átélt traumák ellenére ugyanis kifejezetten vicces, néha már szinte abszurd stílusban nyilvánul meg, ami remekül ellensúlyozza az izgalmakat. A Q ügyosztály történetei kétségkívül sikeresek lesznek magyarul is. (Animus Kiadó)

Ulpius-ház

T. O. Teas: Ojabun

Bár Japán rendesen megváltozott az elmúlt 150 évben, egzotikuma még mindig elég erős ahhoz, hogy egész könyveket építsenek rá. A T. O. Teas néven író magyar szerző elsősorban a kulturális különbségekkel játszik, de bennfentes helyzetből, hiszen sportolói múltja miatt ismeri a közeget. A karate az Ojabunban fontos szerepet játszik, de legalább ilyen lényeges a jakuza hagyomány, amely, ha hihetünk a könyveknek, még mindig él. Tótisz András stílusában a hitelesség (vagy annak látszata) lenyűgöző, ahogy érthető és valódinak tűnő részletességgel beszél a harcról és a mögötte lévő szellemiségről. Már készül a következő rész, Karma címmel. (Ulpius Kiadó)

Jeffery Deaver: Bármi áron

A márkakommunikáció egyik legsikeresebb példája a James Bond-örökség gondozása, a 007-es ügynököt két mozifilm között is példamutató hatékonysággal tartják életben. A legfrissebb Bond-könyv megírására Jeffery Deaver kapott megbízást, és Ian Flemingnek sem kellene szégyenkeznie miatta. Ez a Bond ugyan jóval hétköznapibb, sérülékenyebb és okosabb, mint a filmekben megszokott karakter, de ez nem panasz. A könyv egyik érdeme – persze a kötelező izgalmak mellett –, hogy gyakorlatilag egy hulladékfeldolgozási ismeretterjesztő tanfolyamot is elvégzünk, míg a végére érünk. Nem feltétlenül értünk egyet Deaverrel minden pontban, de a kezdeményezés zseniális. (Alexandra Kiadó)

Emily Arsenault: Az eltört teáspohár

Az elsőkönyves Arseanult láthatóan a különös bűntények rajongóinak szánja művét: nem sok írónak jutna eszébe végtelenül unalmasnak látszó szótárszerkesztőket használni nyomozóként. A katalógusokból előkerülő titokzatos cédulákból bizarr történet kerekedik ki, még egy rejtélyes gyilkosság lehetősége is felmerül. Az izgalmak mellett viszont fontos szerep jut a két nyomozó, Billy és Mona bimbózó kapcsolatának. Már okos, pörgős és vicces párbeszédeik is élvezetessé teszik a könyvet, és akkor még ott van a bűntény. Vagy nincs? (Európa Kiadó)

Animus Kiadó

Jo Nesbo: Fejvadászok

A norvég krimiirodalom sztárja, Nesbo ezúttal nem Harry Hole nyomorúságos életéből vázol egy újabb fejezetet. A Fejvadászok a gazdagok és híresek felszínes világában játszódik, csak úgy röpködnek a márkanevek. Szerencsére Nesbo ezúttal is érdekes szereplőket talált ki, még ha az elején úgy is tűnhet, hogy üres tökfejekról szól a könyv. Harry Hole mélységeit persze hiába várjuk, de azért részünk lesz néhány meglepetésben. Nehéz eldönteni, hogy kinek drukkoljunk, de mindegy is, úgyis Nesbo diktál. (Animus Kiadó)

Történelmi kalandozások

Kepes András: Tövispuszta

A történelmi regények népszerűsége az egekig ér. Kepes András saját bevallása szerint „jó mocskos kis történetet írt, tele vicsorral és könnyes röhögéssel, szerelemmel, gyilkossággal”. Nekünk röhögni nem volt kedvünk az ifjú gróf, a zsidó gyerek és a szegény parasztfiú bimbózó barátságát, majd a történelmi fordulatok hatására megromló kapcsolatát olvasva, de a szintén a szerzőtől származó szappanopera szó bizony eszünkbe jutott. A háttér ismeretében a fordulatok túl meglepőnek nem nevezhetők, de mivel velünk, a szüleinkkel és a nagyszüleinkkel történt meg mindez, unalmasnak sem érezzük. Különösen, ha akad érintett családtag. (Ulpius Kiadó)

Jonas Jonasson: A százéves ember, aki kimászott az ablakon és eltűnt

Az év legviccesebb könyve címnek nem könnyű megfelelni, de az elsőkönyves svéd szerző valószínűleg közel jár az ígérethez. Nem tudjuk eldönteni, hogy a párhuzamosan futó, majd a történet végén találkozó két idősík közül melyiken mulattunk jobban. A múltban játszódó részben a szerző gyakorlatilag hülyét csinál a 20. század minden jelentős alakjából. A százéves Allan Karlsson kalandjai történelem órának is felfoghatók, bár dolgozat előtt azért érdemes még a tankönybe is belenézni. A jelenben a svéd igazságszolgáltatás kapja meg a magáét, a rendőröknél csak a vizsgálóbíró a hülyébb. Mivel folyik a vér rendesen, a szereplők pedig folyamatosan isznak és káromkodnak, majdnem egy Tarantino-filmben érezhetjük magunkat. Egy gond van csak Jonasson első könyvével: nehéz lesz túlszárnyalni. (Athenaeum Kiadó)

Gabo Kiadó

Pauline Gedge: A fáraó embere

A történelmi regények között is külön műfajt képviselnek az ókorral foglalkozó könyvek. A korszakot nem annyira kedvelők számára meglepő lehet az egyiptomi fáraók és környezetük hétköznapjaival foglalkozó sorozatok sikere. A fáraó embere Gedge trilógiájának utolsó kötete, úgyhogy ha amatőr egyiptológus barátunknak még nincs meg az előző kettő, érdemes mindhármat betenni a fa alá. A befejező részben a Kétszer Született megtalálja és megfejti Thot Könyve utolsó tekercseinek jelentését. (Gabo Kiadó)

Fábián Janka: Az angyalos ház

Fábián Jankáé az utóbbi évek egyik nagy sikertörténete. Háromrészes történelmi családregénye, az Emma először magánkiadásban jelent meg, de a kedvező fogadtatás láttán újra kiadták, ezúttal profi gondozásban. A történész végzettségű fiatal írónő újabb magyar témával jelentkezik Az angyalos házban, az 1910-es évekbe visszarepítve az olvasót. Négy barátnő: Hilda, Márti, Manci és Lina életén keresztül mutatja be a korszakot. A történetben persze akad férfi, és szerelem, de Fábián Janka most is igyekszik a kor történelmi és politikai hátterét könnyen fogyasztható módon prezentálni. (Ulpius Kiadó)

Diane Pearson: Csárdás

Magyarország divatos lett: egyre több külföldi szerző érzi úgy, hogy a magyar helyszíneknél és történelemnél jobb témát keresve sem találnak. Pearson pimaszságként könyveli el, hogy egy ismeretlen ország idegen polgárait tette meg könyve főszereplőivé, de nekünk inkább hízeleg a sok figyelem. A 20. század első felének történéseit feldolgozó regény a zsidó-keresztény Ferenc család életét követi az első majd a második világháború alatt és után, egészen 1956-ig. Az időszak történéseit Pearson értelemszerűen kicsit másképp látja, ezért a történelmi tények ismerőinek is újdonságot jelenthet a könyv. (T.bálint Könyvkiadó)