A karácsony elsősorban a gyerekek ünnepe, ezért is kezdjük hagyományos év végi könyvajánló-sorozatunkat a kicsiknek szóló történetekkel. Minden korosztály megtalálja a magáét.
A gyerekek olvasását szinte mindenki támogatja. Idén több kampány is foglalkozik a témával, de a legtöbb szülő valószínűleg enélkül is szán könyvet a fa alá. A nagy kérdés csak az, hogy milyen könyvet válasszanak, mert a kínálat hatalmas. Körülnéztünk, olvasgattunk és ajánlunk – korcsoportonként.
A legkisebbeknek: bölcsiseknek, kiscsoportos ovisoknak ajánljuk
Julia Donaldson: Nyuszi álmos
Laminált kicsi könyv az egészen apró olvasóknak. Már egyéves kortól nézegethető, egyszerű szövegével és bájos képeivel hamar megkedvelteti magát. Szinte hallottuk olvasás közben, ahogy egy baba azt ismételgeti, “nuszi”, “áááámos”. Ha valaki nagyon izgulna, eláruljuk, némi bonyodalom után a hosszúfülű jószág végre durmolhat. (Pagony Kiadó)
Ionesco, Eugène: MESÉK 1 • 2 • 3 • 4
A szerzőtől nem meglepő módon, nem szokványos gyerekkönyvről van szó: meglehetősen abszurd mind szövegében, mind illusztrációiban. A képek bizarrságuk ellenére is gyönyörűek, teljesen elvarázsolták a felnőtt olvasót is, de a célcsoport talán pont így látja a világot, úgyhogy telitalálat lehet óvodásoknak. A történet egy kislány szemszögéből ad betekintést családja életébe, kicsit retro stílusban. (Manó Könyvek Kiadó)
Richard Scarry: Óriás Tesz-Vesz könyv
Tesz-Vesz könyvből sosem lehet túl sok egy gyerek polcán, legalábbis a másféltől 6 éves korig tartó időszakban. Vannak szülők, akiket próbára tesz a sorozat szövegének egyszerűsége és a túlságosan is egyértelmű tanulságok, de a gyerekek nagy része imádja és sokat tanul belőle. Ez a változat még mindig Richard Scarry nevét dicséri, ezúttal nem Réz András, hanem Totth Benedek fordításában (aki tiszteletben tartotta az olvasók kedvenceinek ismert nevét) és vastag, laminált lapokkal könnyítette meg a használatot. Akár egyéves kortól nézegethető és hosszú évekig kedvenc lehet. (Manó Könyvek Kiadó)
Julia Donaldson: A legcsinosabb óriás
A Gyuri nevű óriás Axel Scheffler rajzain elképesztően bájos, és tökéletes harmóniában él emberekkel, állatokkal. Felnőtt szemmel nézve nyilvánvalóan Jézus-komplexusban szenved, de a 2-3 évesek még másképp viszonyulnak a birtokláshoz, ezért hasznos lehet számukra az önzetlen óriás meséje. A felnőtteknek inkább frusztráló, de az ember sokmindent megtesz a gyerekéért. (Pagony Kiadó)
A csuka parancsára – orosz népmesék
Még a leglelkesebb szülőknek is jól jönnek néha a rövidebb mesék, ezért remek választás A csuka parancsára. Az orosz népmesék világa némileg különbözik a magyar szájhagyomány útján rögzített történetektől, de csak annyira, hogy kellemesen egzotikus legyen. A másfél-két oldalas mesék nem mindig csattanósak, viszont Kun Fruzsina modern illusztrációinak is köszönhetően, mégis időszerűek. (Manó Könyvek Kiadó)
Nagycsopotos ovisoknak és kisiskolásoknak ajánljuk
Berg Judit: Két kis dínó a zsírkréta korban
Berg Judit az egyik legnépszerűbb kortárs magyar meseíró. Bár tündéres könyveit meglehetősen szexistának találtuk, Trikó és Nyamm kalandjai még egy felnőtt számára is viccesek és élvezetesek. Az emancipációnak köszönhetően már nem csak kisfiúk rajonganak a dinókért, úgyhogy minden 4-8 éves gyerek imádni fogja a könyvet. Amellett, hogy mulatságos, még tanulhatunk is belőle a dinoszauruszokról. (Pagony Kiadó)
Karla Schneider: Cinege Mici meséje
Igazi feminista mese, a bíró okos lányának egy változata. Egyszerre szellemes, szórakozató és oktató. Igazán nem akarjuk elrontani a végét, de azért az mégis említésre méltó, hogy miután Cinege Mici minden próbatételt teljesít a király udvarában, nem mond igent a lánykérésre, megtartja függetlenségét. Persze, ettől még teljes hepiend, csak nem pont úgy, ahogy megszoktuk. Aránylag hosszú mese, ezért csak türelmes szülőknek való, akik hajlandóak sokáig olvasni, vagy türelmes gyerekeknek, akik elviselik, ha csak másnap tudják meg a történet befejezését. (Manó Könyvek Kiadó)
Annie M. G. Schmidt - Fiep Westendorp: Szutyoksári
A rengeteg oktató-nevelő történet mellett nem szabad elfeledkezni azokról a mesehősökről sem, akik csintalanságukkal, hebehurgyaságukkal megnyugtatják a gyerekeket. Nem baj, ha nem mindig jók. A Hollandiából érkezett Szutyoksári természetesen soha nem akar rosszat, egyszerűen csak úgy alakulnak a dolgok, hogy végül minden és mindenki tetőtől-talpig piszkos lesz, még a menyasszony hófehér ruhája is. A „jó ötletnek tűnt” stílusban végrehajtott akciók során keletkezett galibák nagy előnye, hogy nem lehet őket túlszárnyalni, bár előfordulhat, hogy valamelyik kis olvasó megpróbálkozik majd a lehetetlennel. (Pagony Kiadó)
Geronimo Stilton: A kanális királynőjének különös esete
A kisfiúkon kívül valószínűleg kevesen tudják értékelni a Stilton-sorozat humorát, ők viszont annyira élvezik, hogy még olvasni is megtanulnak az egérnyomozó kedvéért. A történet részleteiben nem érdemes elveszni, a lényeg, hogy karácsonyra van új Stilton a gyűjtemény bővítéséhez, és hogy a rajzok, illetve a hangutánzó szavak még mindig nagyon viccesek. Egy bizonyos korosztály számára persze. (Alexandra Kiadó)
Szakács Eszter – Takács Mari: Tulipánháború - Mesék Habakuk királyfiról
Az angolos stílusú mesélés mostanában egyre népszerűbb a kortárs magyar szerzők között. A Tulipánháború sem nevezhető negédesnek. Bár a legendás Mafláziával nem tudja felvenni a versenyt, azért Habakuk királyfi sem megy a szomszédba egy kis humorért vagy csintalanságért. A királyi udvarok fenségét a hétköznapok világával keverő mesében az uralkodók is csak szülők és a trónörökösök is csak gyerekek, akkor is, ha koronát viselnek. A rajzok kedvesek, de a prímet a szöveg viszi, a felolvasást valószínűleg a mesélő is élvezni fogja. (Pagony Kiadó)
Mauri Kunnas: Kutya egy Kalevala
A magyar irodalomórákon nem mulasztják el a nebulók fejébe verni a Kalevala jelentőségét, ám meglepő lenne, ha majdnem mindenki emlékezne a sztorira. Kunnas könyve az ősi mítosz kutyákra hangolt, képes meséje, erőteljesen modernizált formában. Az a gyerek, aki megismerkedik a kutyás Kalevalával, valószínűleg jóval nagyobb lelkesedéssel üdvözli majd Vejnemöjnent és a finnugor rokonságot, amikor arra kerül a sor az iskolában. De még a felnőttek is megkedvelhetik a korábban unalmasnak gondolt hősöket. (Cartaphilus Könyvkiadó)
Otthonunk, a Föld - Az ókori Egyiptom
A Tessloff Mi Micsoda-sorozata gyakorlatilag legendának számít a gyerekkönyvek piacán, nem sok olyan téma létezik, amelyről a kötetek nem kínálnak részletes és bőségesen illusztrált információt. A most megjelent két új téma inkább nagyobbacska olvasóknak ajánlott, mert a szövegek – noha érdekesek és jól érthetők – hosszabbak. A kötetből kiderül, hogy mágnes-e a Föld és milyen szakmákból választhattak az egyiptomi pályakezdők. A sorozat már DVD-n is kapható, ugyanolyan minőségi feldolgozásban, mint amilyen a könyv. (Tesslof-Babilon Kiadó)
Bátor Könyv
A Bátor Tábor Alapítvány tevékenységét tanítani lehetne a nonprofit iskolákban. A szervezet most egy saját, közösségi alapú mesekönyvvel jelentkezett: a történet születését több ezren követték és alakították a Facebookon. Minden fejezetet más híresség írt, többek között Geszti Péter, Kepes András, Lackfi János, Rácz Zsuzsa és Schell Judit. A könyv természetesen a hősiességről szól, amely mindent legyőz, pont mint a Bátor Tábor kis lakói. A bevétel jótékony célra megy.
Philippe Lechermeier: Nevenincs és sosemvolt hercegnők
Nem is annyira mesekönyv, mint inkább hercegnői lexikon, de nem a szó hagyományos értelmében. Inkább a minden kislány hercegnő-vonulat egy remek darabja, aránylag kevés szöveggel, és talán az egész karácsonyi kínálat legszebb illusztrációival, amelyeket legszívesebben egytől-egyig kifüggesztenénk a falra. A különböző nemzetiségű és bőrszínű hercegnők mellett még egy harcos félszemű királyi sarj is feltűnik, úgyhogy a változatosságra senkinek nem lehet panasza. A képek miatt már 3 éves kortól jó ajándék lehet, de még 10-12 éves korban is kellemes nézegetnivaló. (Scolar Kiadó)
Hécz Attila, Csikós Viktória, Bereznay Tamás: Mesék a konyhából
Rövid, kicsit didaktikus mesék kaptak helyet a kötetben. Nagy előnyük, nincs bennük komoly konfliktus, könnyen megszerethetők. A népszerű Anna és Peti-sorozathoz hasonlító, csak sokkal jobb minőségű. A gyerekek életének egyszerű, napi történéseit dolgozza fel, minden kicsi magára ismerhet benne. A könyv stílusának megfelelően a rajzok sem bonyolultak, mintha gyerekek készítették volna a képeket. A receptek is könnyen elkészíthetők, de ettől még némelyik nem csak a gyerekeknek tartogat újdonságot. Mégis csak egy profi szakács állíotta őket össze. (Boook Kiadó)
Sarah Bosse: Anna karácsonya
A Malomvölgyi lovaskalandok-sorozat legfrissebb darabja valószínűleg nem tenne boldoggá egyetlen irodalomkritikust vagy grafikust sem. A kislányokat viszont nem érdekli a felnőttek véleménye és őszintén rajonganak a lovakért, meg a róluk szóló mesékért. A piacon keringő számos sorozat mindegyike megtalálja a maga bázisát és jó hír, hogy másodikos kortól már önállóan is olvashatók az egyszerű szövegű, nagy betűkkel szedett könyvek. (Alexandra Kiadó)
3. Kiskamaszoknak
Jacqueline Wilson: A másik lány
Wilson megítélése a szülők körében nem mondható egyértelműnek, mégis Nagy-Brittania legtöbbet kölcsönzött szerzőjéről van szó. Könyvei varázslatosan realisták, a családok és tagjaik viselkedése nem éppen a konzervatív elképzeléseknek megfelelő – pont, mint a valóságban. A másik lány egyfajta koldus és királyfi-feldolgozás egy sztárgyerekről és egy külvárosi lakótelepi kislányról. Bár Wilsonnál a konfliktusok erőteljesebbek, mint az a gyerekkönyvekben megszokott, és néha brutálisan őszinte, a boldog végkifejlet soha nem marad el. Legfeljebb jóval közelebb áll a valós élethez. (Animus Kiadó)
Lakatos István: Dobozváros
Hiába szeretnénk kerülni a nemi diszkriminációt, a Dobozváros igazi fiúkönyv. Pontosan azt a beavatás-élményt kínálja az ifjú olvasóknak, amire nálunk gazdagabb piacokon akár egész könyvsorozatokat és filmeket építenek. Jó látni, hogy végre egyszer egy magyar kisfiúval, Zalánnal történnek meg a fontos dolgok. A történetben természetesen fontos szerepet játszik a varázslat, de a függetlenedés, a döntéshozatal és a többi nehézség, ami a kamaszodó fiatalokra vár, legalább olyan hangsúlyos. A történet férfias félelmetességét laza humor ellensúlyozza és a végén minden jóra fordul, mert Zalán képes felnőni a feladathoz, amitől korábban tartott. (Magvető Könyvkiadó)
Vicces kölyökkaják
A felsőtagozat az az időszak, amikor a gyerekek már több időt töltenek egyedül a lakásban, szülői felügyelet nélkül. Ilyenkor kezdődhetnek meg az első főzési kísérletek a konyhában, melyekhez jó útmutató lehet a Vicces kölyökkaják című kiadvány. A kötetnek ugyan a többnyelvűség és a fotók miatt aránylag borsos az ára, de ha ettől a gyerek hajlandó és képes lesz önállóan ételt készíteni magának, akkor nem olyan rossz befektetés. Sajnos, a profitot nem tudjuk garantálni. (Vince Kiadó)
4. Kamaszoknak
Emile Ajar (Romain Gary): Előttem az élet
Klasszikusokkal nem lehet mellényúlni és a mai gyerekeknek igazán szükségük van rá, hogy kitekintsenek saját kényelmes kis életükből. A prostituáltaknál nevelkedő arab kisfiú szenvedései ellenére érzett életöröme, optimizmusa talán rövid időre elfeledteti velük, hogy mégsem a legdrágább okostelefont találták a fa alatt, ahogy azt remélték. Ráadásul Momo igazi “kúl arc”, nem afféle nyálas stréber, még néhány tizenéves olvasó tiszteletét is sikerül kiérdemelnie. (Ulpius-ház)
John Grisham: Theodore Boone – A kölyökügyvéd
Jonathan Stroud: Salamon király gyűrűje
Ismét egy kötet, melyben megcsillan a tipikus brit humor. Stroud egyértelműen Terry Pratchett nyomában jár, de az olvasókhoz igazodva kevésbé bonyolult, mint Pratchett, ezért jobban követhető. A szemtelen, felelőtlen dzsinn kalandjai nyilván telibe találnak a tizenéveseknél, akik irigykedve merengenek majd azon, mit is tennének a nekik parancsolgató felnőtekkel, ha kölcsönkapnák Bartimaeus varázserejét. Szülőknek és pedagógusoknak nem ajánlott, ha rosszul tűrik a képzeletben rajtuk elvégzett kínzásokat és gyilkosságokat. Szórakoztató, a kortárs szóhasználat ellenére nyelvi szempontból fejlesztő hatású. (Animus Kiadó)
Rosemary Sutcliff: A Sas – az elveszett kilencedik légió rejtélye
A most már filmben is megénekelt, legendás, elveszett légió tényleg létezett, de hogy pontosan mi történt vele, a mai napig nem tudni biztosan. Sutcliff megoldását a történészek ugyan vitatják, de azt senki nem vonja kétségbe, hogy az izgalmas könyvnek köszönhetően az ifjú olvasók jelentős része többet tudhat meg az ókori Rómáról, mint sokévnyi történelemóra látogatásával. A kellemest a hasznossal egyértelmű esete, a gyerek örül és közben okul. (Alexandra Kiadó)
Laurie Halse Anderson: Jégviráglányok
A kamaszokra leselkedő számos lelki probléma közül az egyik leggyakoribb az evészavar. Az ilyen jellegű gondoknál az segít a legtöbbet, ha beszélünk róluk, a szülő és a gyerek is tudja, hogy nincs egyedül és van megoldás. A jégviráglányok talán segít megértetni, mi is zajlik az étellel, evéssel drámai viszonyban lévő lányok (és sajnos egyre több fiú) fejében és szívében. Segíthet elfogadni a helyzetet, a szakemberek szerint ugyanis az a legfontosabb a beteg számára, hogy problémájával együtt feltétel nélkül elfogadják és szeressék. Senkinek sem kívánjuk, hogy épp karácsonykor szembesüljön ezzel, de ettől még sokaknak szüksége lehet a könyvre. (Ciceró Könyvstúdió)