Kult MTI 2011. május. 04. 08:05

Filmszemle: először önálló szekcióban az animációk

Első alkalommal szentelnek önálló versenyszekciót az animációs alkotásoknak a 42. Magyar Filmszemlén május 5. és 8. között.

Az idei mustrán fontos szerep jut az animációnak, a versenyprogramba 11 alkotást válogatott be a Báron György, Féjja Sándor, Varga Csaba filmes szakemberekből álló előzsűri. A legjobb alkotásnak járó díjért száll harcba Ballai Tóth Roland Ára 2,70 Ft, Békés Rozi Villamos, Bertóti Attila Ariadné fonala, Farkas Júlia Izmos királylányok, Hegedüs 2 László Rögtön jövök, M Tóth Éva Zenit, Molnár Tünde Simon vagyok, valamint Rófusz Kinga A sellő és a halász című filmje, csakúgy mint az Orsolya Szederkényi Bellától, Tóth Roland Gondolatok a pincében, Wonház Annamária Falun címet viselő munkája.

A magyar animáció mesterei szekcióban vetítik Cakó Ferenc Érintés, Gyulai Líviusz Az őrangyal, Jankovics Marcell Az ember tragédiája, Richly Zsolt Kőműves Kelemen, Rófusz Ferenc Ticket/Freedom, illetve Szoboszlay Péter 100 éve történt - A világot jelentő deszkák című alkotását.

Szép számban tűznek műsorra animációs gyerekfilmeket a szemlén, a közönség összesen 16 mesefilmet láthat, például a Bóbita, a Becsinált leves, a Jövős-menős karácson, a Csillagszedő Márió vagy épp a A hazudós egér című filmet.

A Moholy Nagy Művészeti Egyetem filmösszeállításában kilenc alkotást vetítenek, ezek címe Mime Appétit (rendező: Bucsi Réka, Varga Petra), Öt, hat, hét (Fekti Balázs), Mézes-mázos (Jurik Kristóf, Tóth Luca), Ill Nino - Finger paiting (Kádár Róbert), Változás (Kiss Virág), Szent Péter Daciája (Kreif Zsuzsanna), Sodrás – Corriente (Szabó Dorottya), Szofita land (Tari Zsófia).

Az animációs versenyszekció zsűrijében Báron György filmkritikus, egyetemi tanár, Radu Igazság animációs rendező, festőművész és Varga Balázs filmtörténész foglal helyet.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.