2010. január. 27. 08:30
hvg.hu
Utolsó frissítés: 2010. január. 26. 17:02
Kult
Finn csoda a Néprajzi Múzeumban
2010. november 28-ig tekinthető meg a Néprajzi Múzeumban az a kiállítás, mely arra a kérdésre keresi a választ, hogy a magyarok finnekről alkotott képét milyen tényezők alakították és befolyásolták a 19. század végétől napjainkig.
A kiállítás sportterme |
Választ kaphatunk arra is, hogyan jelennek meg a bemutatott kérdéskörök a tudományosság, a finnekhez valamiért vonzódó közember, illetve a hétköznapi ember szintjén. A kiállítás bevezető része a finn és a magyar történelem hasonló elemeit helyezi a középpontba. Arra a kérdésre keresi a választ, hogy valójában miért is olyan fontosak nekünk a finnek. Többek között foglalkozik a finnugor rokonság, a Kelet és Nyugat közötti helyzet, a kisebbségekhez való viszony, az agrártársadalomból ipari társadalomba való átmenet kérdéseivel.
Ennek kapcsán január 28-án a kiállítás sporttermében megismerhetjük a legsikeresebb magyar szereplést hozó, 1952-es Helsinki Olimpia szervezésének hátterét, az ottani eseményeket és az olimpiai élsport változásait három érmes olimpiai bajnok, Lemhényi Dezsőné Tass Olga (torna), Bolvári Antal (vízilabda) és Szondy István (öttusa) segítségével. A kiállítás tárgyi anyagát alapvetően a Néprajzi Múzeum Európa-gyűjteményének finn anyaga és más, magyarországi múzeumok finn vonatkozású tárgyai alkotják.
(M)ILYENEK A FINNEK? - FINN KIÁLLÍTÁS A NÉPRAJZI MÚZEUMBAN |
AZ EGYES TERMEK TEMATIKÁI: 1. Erdőből a városba (erdő, szauna, mökki, finn építészet) 2. A Kalevalától a finn metálig 3. A hótalptól az autóversenyzésig (az erdei sportoktól a legfejlettebb technikai sportokig) 4. A gumicsizmától a Nokiáig 5. A finn népviselettől a Marimekkóig 6. A kéregedénytől a finn designig |