2009. augusztus. 26. 17:43 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 26. 17:45 Kult

Morriconéval indítják évadjukat a győri filharmonikusok

Lengyelországi vendégjátékkal kezdi az új évadot a Győri Filharmonikus Zenekar: vasárnap Gdanskban lép fel az Oscar-díjas olasz filmzeneszerző-karmesterrel, Ennio Morriconéval az együttes - közölte Fűke Géza igazgató a szerdai szezonnyitó társulati ülésen.

A gdanski fellépéssel folytatódik az a külföldi vendégszereplés-sorozat, amelynek keretében nyolc országban, köztük Marokkóban, Kínában, Dél-Koreában és Oroszországban is játszott az együttes Morricone vezényletével az előző évadban.

Berkes Kálmán művészeti vezető, karmester elmondta: nagy várakozással tekintenek a tavalyi genfi zenei verseny győztese, Várdai István csellóművész vendégjátéka elé. A fiatal csellista Brahms- és Dvorak-műveket szólaltat meg a győri zenekarral október 7-én. Az ezt megelőző magyar esten Bartók, Lajtha László, Kodály és Reményi Attila művei hangzanak fel Medveczky Ádám vezényletével.

A négy bérleti sorozat egyikét elsősorban a fiataloknak szánják:  az egyetemistákat, a főiskolásokat, a középiskolásokat akarják megszólítani a Varga Tibor bérleti programmal, amelyben a japán Musashino Zeneakadémia zenekara Liszt-, Kodály- és Csajkovszkij-művekkel vendégszerepel szeptember 26-án Győrött. November 14-én pedig a hazai dzsesszvilág sztárjai zenélnek együtt a győri filharmonikusokkal.

Idei újdonságként kamarabérleti sorozat is indul, amely elnevezésében a mosonmagyaróvári kötődésű nemzetközi hírű hegedűművésznek és zenepedagógusnak, Flesch Károlynak állít emléket. A kamarazene kedvelői Mozart, Beethoven, Schubert, Ligeti és Dohnányi műveit hallhatják a november 8-án induló sorozatban.

A győri együttest vendégkarmesterek egész sora dirigálja a most kezdődő szezonban. Kovács János Verdi Traviatájának koncertszerű előadását vezényli december 12-én, Takács Nagy Gábor pedig Beethoven-műveket dirigál 2010. március 20-án.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.