2009. augusztus. 14. 09:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 14. 18:57 Kult

Elhunyt Les Paul, az elektromos gitár ősatyja

New York-ban elhunyt Les Paul, gitáros, a rock and roll és az elektromos gitár egyik ősatyja. A 94 évesen eltávozott muzsikus segítségével készült, s nevét viseli a populáris zene történetének talán leghíresebb hangszere, a Gibson cég Les Paul modellje, amelyet zenészgenerációk használnak a mai napig.

Jimmy Page, Slash, Johnny Thunders, Pete Townshend, Eric Clapton, Paul McCartney vagy The Edge a U2-ból; csak néhány a sok zenész közül, akik híressé tették ezt a gitárt, azaz - minthogy Les Paul-modellből is többféle létezik - valamelyik változatát.

© AP
A most elhunyt muzsikus segített létrehozni őstípusát 1952-ben, a hangszertervező Ted McCarty-val.  Les Paul 1915-ben született Wisconsinban. Jazz gitárosként kezdte karrierjét, s játszott olyanok mellett, mint Nat King Cole, vagy Bing Crosby. A harmincas években, New York-ban alapította meg a Les Paul Trio-t, első felvételei 1944-ben jelentek meg.

Az első keménytestű - azaz nem hangréses - elektromos gitárját 1939-ben építette, s ennek nyomán kereste meg őt a Gibson cég. De már 13 évesen hangszedőkkel kísérletezett; elégedetlen lévén akusztikus gitárja hangerejével és dinamikájával, egy telefon-hangszedőt helyezett be a húrok alá. Elektromos erősítésű gitáron játszott már 1929-től.

Noha Leo Fender Broadcaster nevű modellje volt az első tömegtermelésben készített, tömör testű elektromos gitár 1940-ben, a Les Paul nevével fémjelzett modell, amely az évtizedek során sok változáson ment át, a konkurens Fender cég Stratocaster és Telecaster modelljeivel együtt a rockzene alap "fegyvertárába" tartozik. Hangja és alakja szimbolikussá vált. Les Paulnak nemcsak a gitárok terén voltak fejlesztései, hanem a zenei- és stúdió technológia más területein is; mint például a többsávos hangfelvételi technikák.

Les Paul egészen a legutóbbi időkig rendszeresen, minden hétfőn játszott zenekarával egy manhattani jazz-klubban.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.