2007. január. 18. 14:30 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. január. 18. 14:53 Kult

Fogy az üzletekben a gitár és a basszusgitár

Ismét nagy üzlet a gitár Nagy-Britanniában. Meglehet, hogy itt a hip-hop és a dj-korszak vége? - tette fel a kérdést a londoni The Times. A huszonéves új zenészek ma ismét a "vintage", azaz klasszikus hangzást keresik? S ha a briteknél igen, akkor hamarosan nálunk is.

Paul Simonon összetör egy gitárt
(1977, The Clash).
Fender Precision: 400 ezer?
A rock legfőbb hangszerei valóban igen nagy mennyiségben fogynak manapság a szigetországban. A brit Music Industry Association adatai szerint 2006-ban 470 ezer elektromos szóló- és basszusgitárt, illetve 520 ezer akusztikus gitárt vásároltak, kétszer annyit, mint 1999-ben.

A statisztikákból az is kiderül, hogy ismét a kamaszok állnak a gitárvásárlók élén, ugyanúgy, mint a sokszor áldott 50-es és 60-as években. Nyilván ennek nem is kis része van napjaink legnépszerűbb gitárzenekarainak, a The Kooksnak vagy az Artic Monkeys-nek. Ugyanakkor a tinédzserek mellett egyre több az olyan negyvenes és ötvenes, aki ég a vágytól, hogy felelevenítse a gitár iránti, szunnyadó, de soha el nem felejtett szerelmét.

Ha pedig mindehhez még hozzávesszük azokat a híreket, amelyek szerint ismét sikk a bakelit lemez és a hozzá tartozó hagyományos lemezjátszó, akkor a rockerek valóban új aranykornak néznek elébe.

Minden megvolt
Retro-rock,
vagy másolat-kultúra?
Semmi olyat nem használunk, amit ne hallottunk volna már valahol. Nem akarjuk meghaladni a forrásainkat. – fejtette ki ars poeticáját a New York-i Mooney Suzuki zenekar a Boston Globe-nak. A másolat-hullám lovagjai ők, vagy hagyománytiszteletről van szó? Mintha jelmezbállá vált volna a rock, ahol mindenki a papa cuccait hordja. Vagy a kosztümök mégis egyéniségeket takarnak?

Olvassa el a hvg.hu cikkét
Az elmúlt két évben 25 százalékkal csökkent a gitárok átlagos ára a brit piacon, de azt azért tudjuk, hogy nem minden olcsó áru ennyire kelendő. Sőt, az olcsó hangszerekből "nem jön ki" az a hang, amit ma, a Strokes, a Franz Ferdinad, a Black Rebel Motorcycle Club és a többi retró-inspirálta zenekar nyomán keresnek a fiatal zenészek. Az új gitárhullám zenekarai kifejezetten a retróhangzást keresik, a hetvenes évekbeli Gibson Les Paulok, a régi Fender Telecasterek és Mustangok hangját. A "vintage", azaz régi gitárokhoz korabeli erősítők, vagy azok "reissue", azaz utángyártott verziói járnak: Orange, Hiwatt, Marshall, Fender Reverb a húzónevek.

A magyar piacon a klasszikus darabok, a húsz-huszonöt éves gitárok minimum 250 ezernél kezdődnek, de egy Gibson Les Paul félmillió körül van. Egy hatvanas évekbeli Fender Musicmaster (ami tíz éve kezdett ismét divatba jönni), eléri a 800 ezret is az e-bay-en.

A basszusgitároknál hasonló a szórás: egy régi, érett hangú Fender Precision - vagyis az a típus, amellyel Leo Fender megkezdete a basszgitárok kifejlesztését az ötvenes évek elején - 300 ezer körül kezdődik, egy vintage Fender Jazz Bass ugyanott, és felmehet 5-600-ig. A Rickenbacker híres 4001-es modelljéből egy hetvenes években készült  darab ugyanúgy minimum félmilliót kóstál.

hvg360 Gergely Zsófia 2025. január. 21. 19:30

Zsolnai Endre, a Mikulásgyár főszervezője: „Kirakatország vagyunk, Majomország”

„A Mikulásgyár lett szerelem helyett A szerelem az életemben” – foglalja össze elmúlt 20 évét Zsolnai Endre. Utolsó rendezvénye huszonmilliós mínusszal zárt, és ezt nincs miből kifizetnie, ezért most nem lát komoly esélyt a Mikulásgyár fennmaradására, de még nem mondott le róla végleg. Úgy látja, azért fogytak el a támogatók, mert „mindenki idomul, igazodik, tetőfokára hág az öncenzúra, a szervilizmus, a fortélyos félelem igazgat. Hogy valójában nincs szolidaritás”. HVG-portré.