2009. június. 10. 16:20 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 10. 16:15 Kult

Egymilliónál jár az angol nyelv szókincse

Az internetes termékek és szolgáltatások legújabb generációját jelentő Web 2.0 angol kifejezést nyilvánította az angol nyelv egymilliomodik szavává szerdán az angol nyelv használatát és fejlődését nyomon követő austini kutatóintézet, a Global Language Monitor (GLM).

A GLM szakemberei folyamatosan pásztázzák a internetet új kifejezéseket keresve, s ha egy szót vagy kifejezést 25 ezer alkalommal használták a médiában, internetes közösségi fórumokon és egyéb helyeken, új szóként, kifejezésként ismerik el. A GLM szerdai közlése szerint a Web 2.0 kifejezése olyan szavakat előzött meg, mint a Jai ho, a noob vagy a slumdog. A 999 999-ik a hindi nyelvből ismertté vált Jai ho (győzedelmeskedj!) lett, amely a Gettómilliomos című Oscar-díjas film dala.

A 999 998. szó a noob, amely a játékosok közösségét illető becsmérlő kifejezés, olyan emberekre használják, akiknek egy adott témakörről fogalmuk sincs. A 999 997 szó a slumdog (gettó) is az Oscar-díjas film címéből vált ismertté - olvasható a The Daily Telegraph brit napilap online kiadásában (www.telegraph.co.uk).

Az intézet becslése szerint az angol nyelv átlagosan minden 98 percben gazdagodik egy új szóval. Paul Payack, a GLM elnöke és fő szóelemzője egy korábbi nyilatkozatában rámutatott, hogy ilyen ütemben utoljára William Shakespeare korában bővült az angol szókészlet. Az angol szóalkotás egyik legtermékenyebb talaja Ázsia, ahol az angol a legnépszerűbb második nyelv. Elmondta, hogy manapság mintegy 1,53 milliárd ember beszéli az angolt anya-, pót- vagy üzleti nyelvként. Az angol az első valóban globális nyelv; korábban egyetlen nyelv sem terjedt el ennyire és nem tett szert ilyen befolyásra - mondta a szóalkotásokat 2003 óta figyelemmel kísérő intézet vezetője.

Paul Payack, a GLM vezetője azt is elmondta, hogy a szókészlet gyors bővülése ellenére egy átlagember kevesebb mint 14 ezer szót használ, és azok szókincsében sem szerepel több 70 ezer szónál, akik különleges nyelvi adottságokkal bírnak.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.