Júniusban már egymillió angol szó lesz
Az angol nyelv szókincse júniusban eléri az egymillió szót - jelentette be szerdán egy texasi kutatóintézet.
A nyelvek, de különösen az angol nyelv használatát és fejlődését nyomon követő austini intézet, a The Global Language Monitor (GLM) előrejelzése szerint a jelenlegi bővülési ütem alapján az angol szavak száma június 10-én fogja elérni az 1 milliós határt. A GLM szerint a számláló szerdán 999 456 szót mutatott, vagyis még 544 szó volt hátra az egymillióig. Az intézet becslése szerint az angol nyelv átlagosan minden 98 percben gazdagodik egy új szóval.
Paul Payack, a GLM elnöke és fő szóelemzője rámutatott, hogy ilyen ütemben utoljára William Shakespeare korában bővült az angol szókészlet. Az angol szóalkotás egyik legtermékenyebb talaja Ázsia, ahol az angol a legnépszerűbb második nyelv. Elmondta, hogy manapság mintegy 1,53 milliárd ember beszéli az angolt anya-, pót- vagy üzleti nyelvként. Az angol az első valóban globális nyelv; korábban egyetlen nyelv sem terjedt el ennyire és nem tett szert ilyen befolyásra - mondta a szóalkotásokat 2003 óta figyelemmel kísérő intézet vezetője.
A GLM szerint az egymilliomodik szó talán a noob (internetes közösségekben újonc, zöldfülű) vagy a greenwashing (az a tevékenység, amelyet a vállalatok végeznek azért, hogy környezetbarátnak tűnjenek) lesz. Az 1 000 000. szóra esélyesek között van a defollow és a defriend (mindkettő azt jelöli, amikor egy internetező levesz valakit barátainak listájáról például a MySpace, a Facebook vagy a Twitter közösségi portálon) vagy a chiconomics (recessziós divat).
A GLM tudósai szerint egy új szó akkor válik az angol nyelv részévé, ha legalább huszonötezerszer használták a médiában, internetes közösségi fórumokon és egyéb helyeken. Paul Payack, a GLM vezetője azt is elmondta, hogy a szókészlet gyors bővülése ellenére egy átlagember kevesebb mint 14 ezer szót használ, és azok szókincsében sem szerepel több 70 ezer szónál, akik különleges nyelvi adottságokkal bírnak.